Reklama

Organizacje żużlowe ukarane przez UOKiK w związku z nakładaniem limitów na wynagrodzenia

Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlowa zostały ukarane przez prezesa UOKiK na ponad 5,2 mln złotych. To konsekwencja działania na niekorzyść konkurencji, jak i pracowników poprzez ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzeń.

Ogranizacje żużlowe ukarane przez UOKiK - uczestnik rozgrywek na rozmazanym tle

Organizacje żużlowe ukarane za limity wynagrodzeń

Według komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przytaczanego na stronie Wirtualnemedia, Ekstraliga Żużlowa razem z Polskim Związkiem Motorowym zarządzają rozgrywkami żużlowymi na najwyższym ligowym poziomie w kraju. Z kolei PZM organizuje rozgrywki na niższym szczeblu. PZM jest odpowiedzialny za uchwalenie regulaminu rozgrywek (Ekstraliga Żużlowa także brała udział w opracowaniu regulaminu), który określał również maksymalne stawki wynagrodzeń. Kluby sportowe biorące udział w rozgrywkach ligowych żużla nie mogły wypłacać zawodnikom wyższych stawek niż określone w regulaminie. Jak podkreśla UOKiK w swoim komunikacie:

– Na skutek wprowadzonych regulacji, żaden z klubów Ekstraligi i pozostałych lig żużlowych nie mógł zaoferować zawodnikowi wynagrodzenia powyżej określonej z góry kwoty. Takie ograniczenia zostały wprowadzone w 2013 r. i obowiązywały od rozgrywek w sezonie 2014 roku.

Jaka kara dla organizacji żużlowych?

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, wskazuje, że limity wynagrodzeń ograniczały konkurencję między klubami, ponieważ nie mogły rywalizować między sobą o najlepszych zawodników bez argumentu wyższych zarobków. Ze względu na fakt, że Polska oferuje rozgrywki uznawane za jedne z najlepszych na świecie, działania PZM i Ekstraligi nie pozostają bez znaczenia również dla klubów spoza Polski. Zatem, jak podkreślono, działania naruszają również przepisy unijne w sprawie ochrony konkurencji. Kara za porozumienie ograniczające konkurencję wynosi do 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy. UOKiK nałożył grzywnę na Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlową – w sumie jest to ponad 5,2 mln złotych. PZM otrzymał grzywnę w wysokości 2,9 mln zł, a Ekstraliga Żużlowa 2,3 mln zł. Jednak istnieje jeszcze możliwość odwołania od tej decyzji, ponieważ nie jest prawomocna.


Źródło: Wirtualne Media

Oceń artykuł
1/5 (1)