Ukraińcy zarabiają więcej niż Polacy. Poznaj wyniki raportu

Pracodawcy chcą płacić więcej Ukraińcom niż Polakom. Tak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Niemal 30% polskich przedsiębiorstw zatrudnia Ukraińców, szczególnie w przemyśle. Co sprawia, że są oni wyżej cenieni na polskim rynku pracy niż sami Polacy?

Ukraińcy zarabiają więcej niż Polacy - wypłata

Barometr Polskiego Rynku Pracy to raport sporządzony przez Personnel Service. W dokumencie znajdują się informacje na temat aktualnych trendów na polskim rynku pracy. Jednym z trendów, jaki ukazuje raport, jest wzrost zatrudnienia przez polskie firmy pracowników z Ukrainy oraz większa przychylność pracodawców do płacenia im więcej niż Polakom. 

Ile firm płaci Ukraińcom więcej niż Polakom? Badania

Wyniki badań Barometru Polskiego Rynku pracy wskazują, że obecnie w Polsce już, ponad co czwarta firma (28%) zatrudnia Ukraińców. Ta informacja jednak nikogo nie dziwi. Bardziej niepokojący jest fakt, że pracodawcy chcą płacić więcej Ukraińcom niż Polakom. Porównując obecne wyniki do poprzednich badań, wzrósł odsetek pracodawców chętnych do płacenia Ukraińcom więcej niż Polakom. Obecnie co trzeci pracodawca jest skłonny do płacenia więcej „na rękę” pracownikom z Ukrainy. 


Praca w Warszawie czeka na Ciebie. Najlepsze oferty znajdziesz na GoWork.pl!


Dlaczego Ukraińcy w Polsce zarabiają więcej niż Polacy?

Na ten temat wypowiedział się prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, tłumacząc, że jest to efekt deficytu kadrowego. Mimo pandemii brakuje rąk do pracy w niektórych sektorach, w których Polacy po prostu nie chcą pracować. Dla pracowników z Ukrainy największą zachętą jest więc argument finansowy. 

Ukraińcy zarabiają więcej niż Polacy i jest ich coraz więcej

Firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób, deklarują, że 45% pracowników stanowią właśnie Ukraińcy. W przypadku średnich firm, co trzecia zatrudnia pracowników z Ukrainy, a w małych firmach co czwarta. Nie jest to echo dawnego trendu i prawie co czwarta firma wykazuje w swoich planach chęć rekrutacji pracowników z Ukrainy w ciągu najbliższego roku. Największe zapotrzebowanie na rekrutację Ukraińców mają przedsiębiorstwa przemysłowe. Co trzecia firma z sektora przemysłu planuje zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy. Kolejne branże składające deklaracje to firmy handlowe oraz usługowe. 

Ukraińców w Polsce stale przybywa

Pracownicy z Ukrainy cenią sobie przede wszystkim możliwości zarobkowe u danego pracodawcy oraz bezpieczeństwo i odległość od Ukrainy. Brak większej bariery językowej, również stanowi duży plus dla Ukraińców szukających pracy w Polsce. Mimo pandemii pracowników z Ukrainy wciąż przybywa. Odpowiedni zapis w tarczy antykryzysowej pomógł zatrzymać część Ukraińców w Polsce, przez co obecne braki kadrowe w branżach, których unikają Polacy, nie są tak dramatyczne, jak można się było spodziewać.

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora