Reklama

Służby mundurowe nie chcą się szczepić. Dlaczego?

Jak przebiegają szczepienia w służbach mundurowych? Zapewne nie tak, jak spodziewał się rząd. Podczas gdy w mediach ludzie dyskutują na temat tego, czy warto się szczepić, służby mundurowe już zdecydowały. Tylko co drugi funkcjonariusz zaszczepił się przeciwko COVID-19.

służby mundurowe nie chcą się szczepić - szczepienie

Służby mundurowe mają zapewniać bezpieczeństwo obywatelom. Właśnie dlatego tak istotna wydaje się kwestia przyjętych w tym środowisku szczepień. Okazuje się, że odmowa szczepienia na COVID, tak szeroko omawiana w mediach, dotyczy blisko połowy mundurowych.

Jak przebiegają szczepienia w służbach mundurowych?

Choć tylko co drugi funkcjonariusz zaszczepił się przeciwko COVID-19, należy pamiętać, że środowisko mundurowych składa się z przedstawicieli różnych służb. Jak podaje „Rzeczpospolita”, najmniej chętni do szczepień okazali się policjanci, pracownicy straży pożarnej i straży granicznej (41-52%). Wśród nich:

  • 42% funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej przyjęło pierwszą dawkę szczepień w ramach programu szczepienia służb mundurowych (brak danych na temat przyjęcia drugiej dawki),
  • 41% funkcjonariuszy Straży Granicznej zostało w pełni zaszczepionych, 
  • 52 tys., czyli ponad połowa funkcjonariuszy policji, podjęła się szczepienia, 
  • aż 81% żołnierzy przyjęło pierwszą dawkę szczepionki, a 75% – drugą.

Dowiedz się, jakie są zarobki w służbach mundurowych


Dlaczego służby mundurowe nie chcą się szczepić?

Wpływ na te dane może mieć fakt, że wielu mundurowych chorowało na COVID, a co za tym idzie, nie miało możliwości zaszczepienia się. Obecnie 23 tys. policjantów wciąż nie ma możliwości przyjęcia szczepionki. Znaczące może być również to, że służby szczepione były preparatem AstraZeneca. Pojawiające się w sieci negatywne opinie o tej szczepionce mogły wzbudzić strach w mundurowych i skłonić ich do indywidualnego zapisu na inną szczepionkę – poza programem szczepienia służb.


Szukasz zatrudnienia w Bydgoszczy? Znajdziesz je na GoWork.pl. Sprawdź oferty pracy w Bydgoszczy


Nie można jednoznacznie stwierdzić, że służby mundurowe nie chcą się szczepić, gdyż dane nie są wystarczające. Bliskość lokalnych punktów szczepień mogła zdecydować o rezygnacji części funkcjonariuszy z programu szczepień. Wielu z nich z pewnością zaszczepiło się poprzez zapis – tak jak pozostali obywatele. Przy szczepieniu nie ma obowiązku podawania miejsca pracy i stanowiska, zatem nie wszyscy przedstawiciele służb zostali ujęci w statystykach.

Oceń artykuł
4.5/5 (2)