Reklama

Zarobki w służbach mundurowych 2021 – czy jest się czym pochwalić?

Zarobki w służbach mundurowych nareszcie zaczęły rosnąć. Praca w mundurze najczęściej oznacza ratowanie ludzkiego życia, ogromną odpowiedzialność i służbę 24 godziny na dobę. Czy w 2021 roku mundurowym żyje się lepiej? Jak wyglądają zarobki służb mundurowych po obiecanych podwyżkach? Co zmieniło się po 1 stycznia 2021?

zarobki w służbach mundurowych

Pracownicy służb mundurowych to ludzie, którzy poświęcają swoje życie, dbając o bezpieczeństwo drugiego człowieka. Ich praca jest często niebezpieczna i stresująca, a decyzje, które podejmują mają wpływ na życie i bezpieczeństwo innych ludzi. Niestety zarobki policjanta, strażaka i wojskowego, często pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście zarobki w służbach mundurowych powoli zmieniają się na lepsze. Już w 2020 roku pracownicy mundurówki mogli zaobserwować większą sumę wpływającą na ich konta bankowe. A od 1 stycznia 2021 roku niektórzy funkcjonariusze policji mogą liczyć także na specjalne dodatki. Ile zarabiają służby mundurowe? Jakie podwyżki przygotował dla nich rząd? Sprawdź!

Szukasz lepszych zarobków? Sprawdź oferty pracy GoWork.pl

Zarobki mundurowych – czy mają się czym chwalić?

Zarobki służb mundurowych w dużej mierze zależą od stażu i piastowanego stanowiska. W 2020 roku weszły w życie podwyżki zapowiadane od dłuższego czasu. Na największy wzrost wynagrodzenia mogli liczyć funkcjonariusze najniższego stopnia. Żołnierze zawodowi w stopniu szeregowego otrzymali podwyżkę w wysokości 450 złotych brutto (wzrost o 14,1%). Zarobki oficerów podniesiono o 300-530 złotych brutto, a generałów o 200-350 złotych brutto. Co z innymi służbami mundurowymi?

  • W lutym 2020 roku większą wypłatę dostali policjanci. Ich wynagrodzenie zasadnicze wzrosło średnio o 520 złotych brutto.
  • Strażacy także doczekali się podwyżki. Ich średnie wynagrodzenie wzrosło przeciętnie o 655 zł brutto.

Warto wiedzieć, że służby mundurowe nie muszą płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z ich pensji odprowadzany jest tylko podatek dochodowy i składka zdrowotna, ponieważ emerytury wypłaca im Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak wyglądają zarobki w służbach mundurowych w zależności od stopnia?

Służby mundurowe – zarobki w zależności od stanowiska

Wiesz już, jakie podwyżki dla służb mundurowych przewidziało państwo. Jak te zarobki wyglądają w rzeczywistości? Sprawdź, zarobki w służbach mundurowych na wybranych stanowiskach:

  • Zarobki w policji w 2021 roku – policjant pełniący regularną służbę po ukończeniu kursu otrzymuje średnio 3875 złotych netto. Dzielnicowy może liczyć na 4522 złote netto, a komendant wojewódzki na 10 700 zł netto.
  • Zarobki w wojsku 2021 – wynagrodzenie zasadnicze żołnierza WP w stopniu szeregowego wynosi 3650 złotych brutto. Zarobki chorążego WP to już 4780 zł brutto, a pułkownika 7610 złotych brutto.
  • Wynagrodzenie strażaków 2021 – uposażenie zasadnicze młodszych ratowników wynosi 1740 zł brutto. Starsi ratownicy mogą otrzymać 1950 złotych brutto, a dowódcy jednostki 2650 zł brutto. Warto dodać, że zasadnicza pensja strażaków rośnie wraz z latami wysługi i może wynosić więcej niż podstawowe uposażenie.

Podwyżki dla policjantów od 1 stycznia 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 policjanci z oddziałów prewencji i kontrterrorystów otrzymują specjalne dodatki do pensji. Kwota 500 zł jest nagrodą za ich wymagającą służbę w czasach pandemii koronawirusa. Pieniądze przysługują  funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowisku etatowym w oddziale prewencji policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji. Więcej niż 500 złotych podwyżki otrzymali ci funkcjonariusze, którzy „uczestniczą bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania”. Maksymalna kwota dodatku wynosi 1500 złotych.

Oceń artykuł
3/5 (21)