Nowy podatek na służbowe samochody elektryczne. Bycie „eko” się nie opłaca?

Dodatkowy podatek dla pracowników korzystających z samochodów elektrycznych brzmi jak walka z ekologią. Z jednej strony społeczeństwo jest namawiane do bycia „eko”, a z drugiej jest nam to utrudniane. Część firm może się więc zniechęcić do podejmowania ekologicznych inwestycji. Skąd się wziął dodatkowy podatek od „elektryków”? 

nowy podatek na służbowe samochody elektryczne - ładowanie

Firmy inwestujące w elektryczne samochody muszą się liczyć z dodatkowym podatkiem. Według fiskusa pracodawca, który udostępnia pracownikowi ekologiczny pojazd i zwraca mu koszty ładowania, musi mu policzyć dodatkowy przychód oraz nowy podatek za służbowe samochody elektryczne. Takie rozwiązanie można uznać za podatkową pułapkę, jak twierdzi doradca podatkowy w kancelarii GTA. Wydaje się to jeszcze większym absurdem niż abonament za radio w samochodzie służbowym, gdyż ekologia jest teraz bardzo ważnym obszarem i wszyscy powinniśmy wykazywać się troską o dobro naszej planety.

Nowy podatek na służbowe samochody elektryczne: uzasadnienie

Spółka oferująca swoim elektryczne auta służbowe wystąpiła o interpretację prawa. Firma, udostępniając pracownikom samochód służbowy do celów prywatnych i tak nalicza im zryczałtowany przychód w wysokości 250 zł miesięcznie na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jaka jest odpowiedź Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? Wskazuje, że zwrot kosztów doładowania samochodu w domu nie mieści się w ryczałcie. Należy więc dodatkowo opodatkować kwotę. 


Chwilowy brak pracy? Sprawdź: praca w Gdyni


Nowy podatek na służbowe samochody elektryczne rodzi nowe problemy

Skutkiem nowego podatku na służbowe samochody elektryczne może być skomplikowana księgowość. W teorii ryczałt uwzględnia koszty na paliwo, jednak samochody elektryczne jeżdżą na prąd. Powstaje więc problem wyliczenia dodatkowego przychodu. Podatkowe obciążenia ekologicznych inwestycji stanowią wielką przeszkodę dla przedsiębiorców. Podatek może ich odwieść od pomysłu inwestycji w ekologię i sprawić, że jako społeczeństwo, zamiast iść do przodu, zatrzymamy się w miejscu. 

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora