Reklama

Nowa opłata od plastikowych opakowań. Ceny napojów wzrosną?

Dużo wyższe opłaty za plastikowe opakowania sprawią, że w sklepach zapłacimy więcej. Projekt ustawy o bezparagonowym systemie kaucyjnym na opakowania z tworzyw sztucznych trafił do wykazu prac sejmowych. Na jakich zasadach możliwy będzie zwrot butelek?

opłata za - plastikowe butelki

Temat opłat za plastikowe butelki pojawił się już na początku roku. Teraz rząd planuje przyspieszyć prace nad nowym rozwiązaniem. Ustawa o bezparagonowym systemie kaucyjnym na opakowania z tworzyw sztucznych została przekazana do wykazu prac rządowych. 


Poznaj także inne nowe podatki i opłaty w 2021 roku


Ile wyniesie opłata za plastikowe butelki?

Niestety to, ile będzie wynosić kaucja od plastikowych butelek, nie zostało jeszcze przekazane opinii publicznej. Na temat opłat wypowiadają się natomiast eksperci. Andrzej Gantner – dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności przytacza wyliczenia mówiące o 50 gr za butelkę. Radio Zet na podstawie komunikatów Ministerstwa Klimatu mówi już o cenie 1-2 zł za butelkę plastikową. Jeśli kwota kaucji będzie doliczana do sprzedaży, wówczas ceny napojów butelkowanych wzrosną nawet dwukrotnie.  

Jak będzie działać nowa opłata od plastikowych opakowań? 

Jeśli klient zechce zwrócić plastikową butelkę do sklepu, będzie mógł to zrobić. W przeciwieństwie do systemu zwrotu szklanych butelek po piwie klient nie będzie musiał okazać paragonu. Dużo wyższe opłaty za plastikowe opakowania to element próby dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw. Projekt rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) wprowadza także nowy zakres obowiązkowej ewidencji opakowań, opłatę produktową i opakowaniową, a także kontrole i konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji przez przedsiębiorstwa.


Szukasz nowego zatrudnienia na Śląsku? Sprawdź zakładkę praca: Katowice


Nowa opłata od plastikowych butelek ma poprawić świadomość klientów na temat recyklingu. Odpady z tworzyw sztucznych stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ciężko jednak przewidzieć jak system zostanie przyjęty w Polsce. Choć w Niemczech funkcjonuje już od lat, to Polacy mogą nie zaakceptować wyższych cen produktów.

Oceń artykuł
3/5 (2)