Podwyżki dla opiekunów medycznych 2022. O ile wzrosną ich pensje?

Wzrost wynagrodzeń opiekunów medycznych to efekt ostatnich zmian w sprawie minimalnych pensji w ochronie zdrowia. Już od przyszłego roku mogą zarobić nawet o 1000 zł więcej. O ile dokładnie wzrosną zarobki opiekunów medycznych w 2022? 

Podwyżki dla opiekunów medycznych - banknot 200 zł na stole

Porozumienie w sprawie zmiany minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia oznacza także podwyżki dla opiekunów medycznych. Dokument podpisano 5 listopada w ramach Zespołu Trójstronnego. Zgodnie z jego założeniami mają wzrosnąć minimalne pensje pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, czy ratowników. Porozumienia nie zaakceptowali medycy z białego miasteczka.

Opiekun medyczny – wyższe zarobki w 2022. O ile?

Wynagrodzenie opiekunów medycznych w 2022 będzie wyliczane według nowego współczynnika. Z 0,73 wzrośnie do 0,86 średniej krajowej z poprzedniego roku. Zgodnie z wyliczeniami serwisu prawo.pl zarówno opiekun medyczny, jak i technik elektrokardiografii zarabiający na mocy tego samego współczynnika, mogą liczyć na pensje rzędu 4771 zł. To oznacza podwyżki dla opiekunów medycznych o 999 zł. Szacunki Ministerstwa Zdrowia zakładają kwotę bazową w wysokości ok. 5548 zł. Do minimalnego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia mogą także dojść dodatki, np. za dyżur.

Podwyżki dla opiekunów medycznych – kiedy pensje wzrosną?

Nowa tabela płac będzie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Będzie stanowić załącznik do nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Co jeszcze wprowadza dokument? Do innych regulacji wynikłych z porozumienia należy powiązanie wynagrodzenia pracowników niemedycznych ze średnim wzrostem wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej w danym podmiocie leczniczym. Ponadto do ustawy ma zostać dodany przepis, zgodnie z którym podmiot leczniczy będący pracodawcą będzie musiał określić w umowie o pracę (każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej), do której grupy uzyskane kwalifikacje zawodowe go włączają.


Praca: Poznań to miejsce dla osób , które szukają stabilnego zatrudnienia w województwie wielkopolskim


To nie koniec zmian. 50% kwoty wzrostu wysokości nakładów na ochronę zdrowia ma być przeznaczane na zwiększenie wynagrodzeń w latach 2023-2027 i coroczną ewaluację stanowiska do 31.10 danego roku.

Oceń artykuł
3.5/5 (2)