Kontrola pracy zdalnej bez zgody pracownika – założenia nowelizacji KP

Kontrola pracy zdalnej bez zgody pracownika to jedno z założeń najnowszej wersji nowelizacji Kodeksu pracy. Pracownik będzie bez własnej zgody oddelegowany do pracy zdalnej, a w jej trakcie kontrolowany. Czy brak zgody nie stanowi, aby naruszenia prywatności pracownika?

kontrola pracy zdalnej bez zgody pracownika - stanowisko pracy

Ostatnia wersja projektu nowelizacji Kodeksu pracy zdążyła ucieszyć pracowników, którzy lubią pracę zdalną, ponieważ umożliwia ona stosowanie jej na stałe. Niestety najnowsze zapiski nowelizacji mają też swoje ciemne strony. Do nich należy kontrola pracy zdalnej przez pracodawcę bez zgody pracownika oraz możliwość posłania go na home office bez konsultacji i wyrażenia takiej chęci z jego strony. 

Praca zdalna a kontrola bez zgody pracownika 

Takie rozwiązanie może się wydawać niemoralne, ponieważ pracownik w końcu wykonuje obowiązki z własnego domu, który ma stanowić dla niego ostoję prywatności. Według nowej wersji nowelizacji pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w jego domu, bez uprzedniego poinformowania o tym. Jedynym warunkiem jest to, że nie może naruszać jego prywatności. Co to znaczy?

Kontrola pracy zdalnej bez zgody pracownika, ale bez naruszenia prywatności

Nowelizacja zakłada nienaruszalność prywatności pracownika, czyli np. niemożność naruszenia dóbr osobistych. Pracodawca będzie mieć prawo do kontroli pracy zdalnej pracownika całkowicie bez jego zgody, ale kontroli dostosowanej do miejsca wykonywania pracy. Pracodawca nie będzie więc mógł utrudnić pracownikowi korzystania z pomieszczeń domowych. Jednak patrząc na przepisy szerzej i zestawiając je z brakiem konieczności uzyskania zgody pracownika, już samo wejście do domu można traktować jako naruszenie tej prywatności. 


Praca: Poznań i inne miasta z ofertami pracy dla Ciebie znajdziesz na GoWork.pl


Pracownik nie musi wyrazić zgody na kontrolę pracy zdalnej. Czy to zgodne z Konstytucją?  

Art. 50 Konstytucji jednoznacznie zapewnia nienaruszalność mieszkania i ogranicza możliwość jego przeszukania. Zatem nowe przepisy Kodeksu pracy naruszają Konstytucję. Kolejną wątpliwość budzi zestawienie nowych przepisów z planowanym art. 6731 par. 8 K.p., który mówi o tym, że pracownik odpowiada za własną organizację stanowiska do pracy zdalnej, a co za tym idzie, pracodawcy nie powinna interesować ta organizacja i nie powinien mieć możliwości jej kontroli, a już na pewno nie kontroli bez zgody pracownika

Kontrola pracy zdalnej według poprzedniej wersji Kodeksu pracy wymagała zgody 

Nowe przepisy jasno wskazują, że firma ma prawo kontrolować pracę zdalną pracownika, niezależnie od tego, gdzie te obowiązki pełni, a taka praca w większości przypadków wiąże się właśnie z home office. Poprzednia wersja ustawy również zezwalała na kontrolę, ale wskazywała na konieczność uzyskania uprzednio zgody pracownika. Nowy projekt znosi przymus posiadania takiej zgody. 

Wątpliwości budzi również zapis na temat tego, że pracodawca będzie mógł posłać na pracę zdalną pracownika bez jego zgody w przypadku epidemii, klęski żywiołowej, czy gdy nie jest w stanie zapewnić mu bezpiecznych warunków w miejscu pracy. Warto jednak pamiętać, że pracownik może odmówić, jeśli w domu nie jest w stanie zorganizować sobie odpowiednich warunków pracy.

Oceń artykuł
3/5 (2)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora