Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm zmieniło tryb pracy ze stacjonarnego na zdalny. Wielu pracodawców narzeka jednak na związany z tym spadek efektywności niektórych zatrudnionych – a to oznacza kontrolę pracownika na home office! Na jakich zasadach możliwa jest kontrola pracownika w miejscu zamieszkania i czy powinniście nastawić się na wizytę kontrolera? Tłumaczymy!

Kontrola pracy zdalnej przez pracodawcę – czy to możliwe?

Druga fala pandemii koronawirusa w Polsce stała się faktem. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i kolejnemu lockdownowi, wiele firm zdecydowało się przejść na tryb pracy zdalnej. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?

Wielu z tych pierwszych narzeka, że nie wszyscy pracują w domu równie efektywnie, co w biurze. Niektórzy w związku z tym poważnie rozważają możliwości kontroli pracownika w miejscu zamieszkania.

Czy trzeba się tego bać i czy kontrola pracy zdalnej przez pracodawcę jest możliwa? Jeśli swoje obowiązki wykonujecie należycie i na czas, nie macie się raczej czym martwić. Co innego ci, którzy pracę zdalną wykorzystują jako okazję do… spotkań towarzyskich czy też załatwiania spraw na mieście.

Zdaniem pracodawców wymówki takie jak brak prądu, problem z połączeniem internetowym czy też zalany laptop służbowy to już nowa norma. Co więcej, takie przypadki negatywnie odbijają się na pracy całego zespołu. Jeśli jeden z Waszych współpracowników regularnie okłamuje pracodawcę, nie liczcie na wyrozumiałość, kiedy Wam naprawdę przytrafi się pechowa sytuacja, uniemożliwiająca wydajną pracę.

To właśnie dlatego szefowie zaczynają korzystać z dostępnych im narzędzi do kontroli pracownika na home office i zatrudniają w tym celu prywatne firmy.

Kontrola pracownika w miejscu zamieszkania – czy to legalne?

Pisaliśmy już o kontroli PIP pracy zdalnej – urzędnicy Państwowej Inspekcji Pracy mają prawo złożyć wizytę w domu pracownika na home office zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie jest to jednak forma sprawdzenia pracownika a… pracodawcy.

Nawet wyrywkowe kontrole są tu możliwe! Wszystko w trosce o to, czy pracodawca zapewnił zatrudnionym odpowiednie do pracy zdalnej warunki.

Co jednak w sytuacji, kiedy sprzęt do pracy mamy, warunki urządziliśmy sobie w domu, jak trzeba ale z tą naszą pracą to bywa różnie? Cóż, zgodnie z prawem pracodawcy będą mogli się „bronić”. W tym celu wielu z nich decyduje się właśnie na usługi prywatnych firm, aby przeprowadziły w ich imieniu kontrolę pracownika w miejscu zamieszkania.

– Zespół wykwalifikowanych specjalistów, przy zachowaniu najwyższej jakości standardów etycznych, przeprowadza kontrolę w miejscu zamieszkania pracowników, gdzie weryfikuje szczególnie to, czy w trakcie pracy zdalnej pracownicy nie podejmują się dodatkowej działalności lub nie wykorzystują tego czasu w inny, niezgody z jego przeznaczeniem sposób.

– Każdy z naszych pracowników posiada specjalną legitymację i zgodę na przeprowadzenie kontroli – tłumaczył w rozmowie z portalem Strefa Biznesu Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej.

Kontrola pracownika na home office – na jakich zasadach?

Okazuje się bowiem, że zgodnie z prawem, pracodawca ma możliwość kontroli pracownika na home office w razie podejrzeń, że ten nie przestrzega przedstawionego mu wcześniej regulaminu, dotyczącego warunków i obostrzeń pracy zdalnej.

Dlaczego to prywatnie zatrudnione osoby dokonują kontroli pracownika w miejscu zamieszkania? Ustawa z 2 marca 2020 r. o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 mówi, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy poza biurem, a pracownik ma obowiązek polecenie to wykonać.

Rozporządzenie nie reguluje jednak w sposób jednoznaczny kontroli pracownika w trakcie trwania home office.

W praktyce oznacza to tyle, że pracodawcy z kłopotliwymi pracownikami muszą radzić sobie sami. Dlatego wizyty domowe zlecają zewnętrznym firmom.

–  Gdy pracownik nie otwiera drzwi, działamy wg. ustalonych wewnętrznie procedur, zgodnych z obowiązującymi przepisami i wytycznymi PIP oraz innych instytucji. Każdy krok kontroli pracownika w miejscu zamieszkania jest dokumentowany w naszej autorskiej, powiązanej z systemami monitoringu GPS aplikacji nadzorującej pracę kontrolerów. Aplikacja rejestruje datę i miejsce przeprowadzenia kontroli a nasz pracownik szczegółowo ją opisuje. Finalnie szczegółowy raport z kontroli trafia do pracodawcy – komentował Zając.

Dlatego lepiej, abyście przykładali się do pracy w domu tak samo, jak robilibyście to w biurze. Inaczej trzeba będzie szybko zacząć przeglądać nowe oferty pracy

Oceń artykuł
0/5 (0)