Reklama

L4 w ciąży: jak obliczyć? Ile trzeba pracować, by przysługiwało?

L4 w ciąży: jak obliczyć wysokość świadczenia? Od kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży i czy L4 w ciąży wlicza się do stażu pracy? To właśnie jedne z najczęstszych wątpliwości kobiet rozważających zasiłek chorobowy wypłacany w trakcie ciąży. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości przyszłych mam.

L4 w ciąży - kobieta stojąca przy łóżeczku dziecięcym

L4 to zwolnienie chorobowe, a dokładnie jego potoczna nazwa. Ciąża to nie choroba, ale L4 wciąż jest potrzebne przyszłym mamom, aby w tym szczególnym dla nich czasie mogły np. uniknąć stresu czy ciężkich prac fizycznych. Jednak nie każda pracownica kwalifikuje się do L4 w ciąży. Warto zaznaczyć, że sama ciąża nie stanowi powodu do przejścia na zwolnienie.

Zwolnienie lekarskie należy się kobietom, których stan zdrowia lub zdrowia dziecka rzeczywiście jest zagrożony i konieczne jest udanie się do szpitala lub odpoczynek w domu. Zwolnienie lekarskie w ciąży wystawia lekarz rodzinny, ginekolog lub inny, uprawniony do tego specjalista, po wydaniu odpowiedniej opinii.

Ile trzeba przepracować, żeby iść na l4 w ciąży?

Kwestia przepracowanych dni jest uzależniona od umowy, na podstawie której kobieta wykonywała swoją pracę. Prawo do ubezpieczenia chorobowego nabywa się po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, gdy mowa o osobach pracujących. Jeśli przerwa w posiadaniu ubezpieczenia chorobowego nie przekroczyła 30 dni, to do tego okresu wlicza się również dni z poprzedniego ubezpieczenia. Mówiąc prościej: najczęściej na płatne L4, także w ciąży, można udać się po przepracowniu u nowego pracodawcy pełnego miesiąca.

Natomiast kiedy na L4 w ciąży chce się udać kobieta objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, np. prowadząca własną działalność gospodarczą, musi wykazać już 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Istnieją także wyjątki od powyższych reguł. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje już od pierwszego dnia osobom:

  • niezdolnym do pracy przez wypadek w drodze do pracy lub w trakcie powrotu z niej,
  • które mają już na swoim koncie przynajmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • absolwentom szkół i szkół wyższych przystępującym do ubezpieczenia w ciągu 90 dni od momentu ukończenia szkoły czy studiów.

Od kiedy można iść na zwolnienie lekarskie w ciąży?

Naturalnie, jeśli praca w ciąży stanowi dla kobiety duży dyskomfort i może prowadzić do uszczerbku na jej zdrowiu bądź zdrowiu dziecka, przyszła mama powinna jak najszybciej podzielić się swoimi obawami z lekarzem, który prawdopodobnie wystawi L4 w ciąży. Ciąża to wyjątkowy stan, w którym ciężko przewidzieć reakcje organizmu. Zdarza się, że nawet spokojna praca przy komputerze w ciąży może stanowić zagrożenie. Do udania się na L4 w ciąży bywają zmuszone na przykład nawet kobiety pracujące w biurze podróży i to wyłącznie przed monitorem.

  • Jeśli kobieta jest zatrudniona na umowie o pracę, może skorzystać z prawa do L4 w ciąży w trakcie całego okresu jej trwania – aż do porody. Maksymalna długość zwolnienia chorobowego w ciąży wynosi 270 dni, co w przeliczeniu, daje nam jakieś 9 miesięcy, czyli tyle ile trwa cała ciąża.
  • Jeśli kobieta jest zatrudniona w oparciu o umowę o dzieło, nie przysługuje jej płatne zwolnienie lekarskie. Dzieje się tak, ponieważ na umowie o dzieło nie odprowadza się składek żadnego ubezpieczenia społecznego.
  • Kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą oraz te zatrudnione na podstawie umowy zlecenie mają prawo do zwolnienia lekarskiego dopiero, gdy upłynie 90 dni od momentu zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego.

Zwolnienie lekarskie w ciąży a urlop wypoczynkowy

Co się dzieje z urlopem wypoczynkowym, gdy kobieta jest w ciąży? Jest on standardowo naliczany, a co za tym idzie, jeśli kobieta przebywa na L4 w ciąży i nie wykorzysta urlopu, to należy jej się wypłata ekwiwalentu pieniężnego.

Jak wyliczyć L4 ciążowe? Ile jest płatne?

Przebywając na zwykłym L4 podstawę wymiaru zasiłku chorobowego obniżamy do 80 proc. Właśnie o takich świadczeniach pieniężnych mówimy w przypadku pracownika pozostającego na zasiłku z powodu choroby. Natomiast zwolnienie lekarskie w ciąży płatne jest 100 proc. średniej pensji z 12 miesięcy pracownika. Kobieta w ciąży musi jednak koniecznie poinformować pracodawcę o swoim stanie.

Aby otrzymać zasiłek chorobowy w tej wysokości, kobieta musi przekazać zwolnienie lekarskie w czasie ciąży z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZLA z kodem oznaczenia B, który sygnalizuje niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży. Jeśli kobieta nie dostarczy pracodawcy stosownego zaświadczenia potwierdzającego ciążę, jego brak będzie skutkował obniżeniem wysokości zasiłku. Wówczas jej wynagrodzenie w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego w ciąży wyniesie jedynie standardowe 80 proc.

Jeśli pracownica mimo ciąży nie dostarczy zaświadczenia potwierdzającego jej stan, to płatnik składek będzie musiał wyrównać zasiłek już po urodzeniu dziecka. Gdy niezdolność powstała w ciągu 6 miesięcy przed urodzeniem dziecka, to wypłata takiego wyrównania następuje z urzędu. Jeśli jednak wcześniej, to wyrównanie możliwe jest jedynie na wniosek pracownicy w ciąży poparty zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym jej niezdolność do pracy w czasie ciąży.


Sprawdź: oferty pracy w Białymstoku. Może znajdziesz pracę idealną dla siebie.

Kto płaci za L4 w ciąży?

Przez pierwsze 33 dni zwolnienia kwota wynagrodzenia chorobowego jest pokrywana przez pracodawcę. Następnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży? Od razu po 33-dniowym okresie płatności przez pracodawcę, czyli od 34. dnia zwolnienia lekarskiego.

Takie rozwiązanie prowadzi często do prób wysłania, nawet kobiety pracującej przy komputerze w ciąży, na L4 przez pracodawcę, ponieważ po 33 dniach pracodawca może na jej miejsce przywołać pracownika zastępczego, który może kosztować mniej. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie ma prawa zmusić kobiety ciężarnej do pójścia na L4.

Kiedy można iść na L4 w ciąży w nowej pracy?

Jeśli lekarz stwierdzi, że kobieta powinna odpoczywać, wówczas może ona pójść na L4 w nowej pracy w dowolnym momencie. Jednak pod warunkiem, że na poprzednim stanowisku opłacała i na obecnym opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe. Warto pamiętać, że nowy pracodawca nie ma prawa rozwiązać umowy z kobietą ciężarną, ani w trakcie ciąży, ani podczas urlopu macierzyńskiego.

Może to zrobić tylko, jeśli kobieta pracuje niepełny miesiąc na umowie próbnej lub na zastępstwo. Co więcej, umowy na czas próbny, którychokres przekracza miesiąc oraz na czas określony, gdy ich wygaśnięcie przypadłoby na czas trzeciego miesiąca ciąży, ulegają automatycznemu przedłużeniu. Umowa przedłużona w ten sposób zostaje rozwiązana w dniu urodzenia dziecka.

Czy zwolnienie lekarskie w ciąży wlicza się do stażu pracy?

Zwolnienie lekarskie w ciąży wlicza się do stażu pracy. Do stażu pracy wlicza się nie tylko L4 w ciąży, lecz także urlop macierzyński oraz wychowawczy. Takie rozwiązanie ostatecznie wpływa na liczbę przysługujących dni urlopu, okresu wypowiedzenia, emerytury czy jubileuszy i odpraw pracownicy. Oczywiście pod warunkiem, że kobieta jest zatrudniona w ramach umowy o pracę.

Co można robić na zwolnieniu lekarskim w ciąży?

To, co można robić na zwolnieniu, uzależnione jest od tego, czy mamy L4 w ciąży chodzące czy niechodzące. Kobieta w ciąży jest więc traktowana na zwolnieniu tak jak osoba chora. Zatem jeśli L4 jest chodzące, to może ona wychodzić z domu i wykonywać codzienne czynności. Może zrobić zakupy, odbyć wizytę lekarską, czy załatwiać urzędowe formalności.

Czy na L4 w ciąży można wyjechać na wakcje? Tak, ale tylko jeśli lekarz zalecił wyjazd w celach prozdrowotnych lub zwyczajnie wyraził na to zgodę. Jeśli L4 w ciąży ma charakter niechodzący, wówczas kobieta nie może opuszczać domu, a w codziennych czynnościach powinien ją ktoś wyręczać. Jeśli kobieta naruszy warunki zwolnienia, może, tak jak każdy inny pracownik nadużywający L4, zostać posądzona o wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Zwolnienie lekarskie w ciąży a kontrole

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo zakwestionować zasadność przyznanego świadczenia. Wówczas wypłata zasiłku może zostać wstrzymana. ZUS ma prawo skierować kobietę na dodatkowe badania lekarskie, które potwierdzą jej rzeczywistą niezdolność do pracy. Lekarz prowadzący i wystawiający zwolnienie także może zostać skontrolowany pod kątem poprawności dokumentacji medycznej kobiety, której zostało wystawione L4 w ciąży.

Wykrycie wszelkich nieprawidłowości stanowi podstawę do skrócenia, a nawet do całkowitego odebrania zasiłku chorobowego w czasie ciąży. Nie bez powodu na zwolnieniu lekarskim zawsze znajduje się aktualny adres pobytu pracownicy. Ustalenie konkretnego miejsca przebywania jest kluczowe dla ZUS w kontekście uznania prawidłowego wykorzystania L4.

Zwolnienie lekarskie w ciąży: na ile dni jednorazowo? Czy lekarz może wystawić wstecz?

Zwolnienie lekarskie w ciąży, tak jak każde inne L4, może zostać wystawione wstecz, ale maksymalnie do trzech dni. Zatem, jeśli lekarz zapomniał wystawić L4, można zgłosić się do niego ponownie i to w krótkim terminie. Jeśli kobieta źle się czuje, absolutnie nie powinna czekać, a czym prędzej udać się do lekarza. Długość jednorazowego L4 w czasie ciąży jest uzależniona od kompetencji lekarza.

To doktor stwierdza, kiedy kobieta w ciąży ma przyjść na kolejną kontrolę i ile czasu musi odpoczywać. W czasie wizyty lekarz określa czy kobieta może wrócić do pracy, czy w dalszym ciągu nie powinna pracować. Na podstawie badania wystawia L4 w ciąży na tak długo, jak uważa to za konieczne.

L4 jest wystawiane na czas niezbędny do przeprowadzenia ponownego badania stanu zdrowia chorego. Najczęściej można się spotkać ze zwolnieniem lekarskim na okres tygodnia, 14 dni czy nawet miesiąca, które następnie są przedłużane. Rzadko jednak można liczyć na długotrwałe zwolnienie lekarskie wystawione od razu na pełen czas ciąży, czyli na całe 270 dni.

Do kiedy trwa L4 w ciąży?

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży trwa do dnia poprzedzającego poród. Może się zdarzyć, że kobieta w trakcie trwania ciąży wykorzysta wszystkie 270 przynależnych jej dni zwolnienia. Co w takiej sytuacji? Kobieta na własną prośbę ma prawo wcześniej przejść na zasiłek macierzyński. Urlop macierzyński liczy się od wyznaczonej przez lekarza daty, jeśli kobieta urodzi dziecko po terminie.

Jak ZUS wypłaca L4 w ciąży? Jak obliczyć zasiłek chorobowy w ciąży? Przykład

Zasiłek chorobowy, także w ciąży, przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Mowa oczywiście o dniach roboczych, nie liczą się tutaj dni wolne od pracy. Przy ustalaniu kwoty zasiłku brane jest pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w trakcie ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia pracownicy.

Przykładowo: jeśli przez pierwsze poł roku zatrudnienia pensja kobiety wynosiła 4500 zł brutto miesięcznie, a następnie 5000 zł brutto miesięcznie przez kolejne sześć miesięcy, to należy zsumować wynagrodzenia za ostatni rok łącznie z premiami i dodatkami. Kwotę tę dzielimy przez 12 miesięcy. Od uzyskanej kwoty należy odjąć składki ZUS w wysokości 13,71 proc.. Wynagrodzenie chorobowe wyliczamy, dzieląc uzyskaną kwotę przez 30, mnożąc przez 100 proc., a następnie przez liczbę dni pozostajacych na zwolnieniu lekarskim.

Oceń artykuł
3/5 (2)