Reklama

Koniec długich zwolnień lekarskich. Co z L4 w ciąży?

Zmiany w długich zwolnieniach lekarskich oznaczają utratę świadczeń przez osoby przewlekle chore. Reforma zasiłków chorobowych modyfikuje system wyliczania dni na L4. Po przekroczeniu określonego limitu pieniądze zostaną zabrane. Czy nowe regulacje dotkną także kobiet w ciąży?

koniec długich L4 - chory pracownik

Liczba zakażeń na koronawirusa rośnie. Tymczasem reforma zasiłków chorobowych zniechęca do korzystania z prawa do zwolnienia poprzez zmiany w L4. Jaki jest cel nowych przepisów? W pierwszej połowie 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 165 tys. kontroli. W ich wyniku wielu osobom odebrano prawo do zasiłku chorobowego. Dzięki temu ZUS zaoszczędził aż 7 mln zł. Jak widać, nadużywanie zwolnień lekarskich bardzo obciąża system ubezpieczeń społecznych. Nowe regulacje mają stanowić sposób na zwalczanie wyłudzeń L4.

Długie L4 bez zasiłku – nowe zasady

Nowe przepisy mają wpłynąć w szczególności na osoby pozostające w niedyspozycji przez długi czas. Na razie zasiłek chorobowy jest przyznawany przez 182 dni w roku. Wystarczy tylko zmiana schorzenia na zaświadczeniu, by dni zaczęły liczyć się na nowo. To już jednak koniec długich zwolnień lekarskich, ponieważ zgodnie z reformą owe 182 dni nie będą „resetowane”. Zasiłek chorobowy zostanie odebrany osobom, które w ciągu roku w sumie, ze wszystkich odbytych zwolnień będą na L4 dłużej niż 182 dni. Zatrudniony ponownie otrzyma prawo do zasiłku dopiero po 60 dniach.

Koniec z długimi L4. Co jeszcze się zmieni? Czy reforma dotknie kobiet w ciąży?

Reforma zwolnień lekarskich nie dotknie ani kobiet w ciąży, ani osób chorych na gruźlicę. Zwiększy się za to wysokość zasiłku osób przebywających w szpitalu – zamiast 70%, będzie wynosić 80% pensji. W przypadku utraty pracy bezrobotny będzie mógł pobierać zasiłek tylko przez 91 dni, a nie tak jak do tej pory przez 182. ZUS będzie mógł zażądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do pięciu lat po jego przyznaniu (z odsetkami).

Do wzrostu wyłudzeń L4 miała przyczynić się pandemia. Jak widać, koronawirus nie tylko zamknął nas w domach, lecz także wpłyną na modyfikację wielu przepisów prawa. Jednak ciężko na razie stwierdzić, czy zmiany wyjdą obywatelom i państwu na dobre. Ze strony opozycji już pojawiły się pierwsze wątpliwości. Jej przedstawiciele uważają, że powyższa reforma powinna wiązać się także z obniżeniem składki zdrowotnej. W końcu ZUS odbierając zasiłki przewlekle chorym, zaoszczędzi dużo pieniędzy.


Jeśli praca w Łodzi, czy w innym mieście nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz poszukać ofert pracy w innych regionach. Znajdziesz je na GoWork.pl


Oceń artykuł
1/5 (1)