Reklama

Praca w Wałbrzychu dla mam – gdzie jej szukać?

Praca w Wałbrzychu od lat stale się rozwija, maleje stopa bezrobocia, coraz więcej grup społecznych ma szanse na znalezienie komfortowego miejsca pracy. Szczególną grupę kandydatek stanowią kobiety w ciąży i mamy. Czy w Wałbrzychu mogą znaleźć zatrudnienie?

Praca Wałbrzych kobieta przy komputerze z dzieckiem na kolanach

Ciąża to czas, w którym kobieta doświadcza wielu dolegliwości – bóle, nudności i zmęczenie doskwierają przyszłym mamom, co skutecznie utrudnia nie tylko wykonywanie obowiązków w pracy, lecz również samo dotarcie do zakładu i spędzenie w nim pełnych 8 godzin. Z kolei po narodzinach kobieta praktycznie nie ma na nic czasu. Zajmuje się tym, co najważniejsze, czyli opieką nad dzieckiem. Jednak dziecko zwiększa domowe wydatki, kobiety bez pracy chcą czasem podreperować domowy budżet, poszukując pracy na niepełny etat, czy też dodatkowego zatrudnienia z domu. Jeśli kobieta przebywa w tym czasie na urlopie macierzyńskim, to otrzymuje wynagrodzenie. Jednak nie tylko zarobki są w życiu ważne. Wiele kobiet w tym czasie nie może poradzić sobie z brakiem aktywności zawodowej. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest stała lub dodatkowa praca. Wałbrzych to miasto, w którym nietrudno o zatrudnienie, również w przypadku matek i kobiet w ciąży.

Perspektywy zawodowe dla kobiet w Wałbrzychu

Wałbrzych to przede wszystkim miasto przemysłowe, w którym działa wiele fabryk produkcyjnych i firm budowlanych. Rozwija się również branża motoryzacyjna, chemiczna, spożywcza, odzieżowa i włókiennicza. Choć firmy stale poszukują nowych pracowników, to nie da się ukryć, że sporo z dostępnych stanowisk pracy nie odpowiada kobietom, a już na pewno nie tym, które spodziewają się dziecka. Jednak nawet w takich miejscach pracy można znaleźć prace stosunkowo lekkie, które nie nadwyrężają zdrowia kobiet wymagających szczególnej opieki.

Po kryzysie bezrobocia na wałbrzyskim rynku pracy, który trwał jeszcze w latach 90, w Wałbrzychu zaczęto otwierać nowe firmy w ramach powstania Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycje wygenerowały wiele miejsc pracy zarówno dla osób z Wałbrzycha, jak i okolic. Nowe stanowiska nie dotyczą już wyłącznie przemysłu, lecz m.in. marketingu, handlu, reklamy, obsługi klienta i administracji – prac, w których przy odpowiednim wsparciu świetnie poradzą sobie przyszłe i obecne mamy.

Praca dodatkowa w Wałbrzychu

Mamy i kobiety w ciąży zwykle mają problem z zagospodarowaniem standardowych 8 godzin dziennie na pracę. Dlatego też dobrym rozwiązaniem dla nich jest praca dodatkowa. Kobiety, które mogą sobie pozwolić na wychodzenie z domu, bo są np. na wczesnym etapie ciąży, lub mają już w dużej mierze samodzielne dzieci, mogą w Wałbrzychu pozyskać różne prace.

Kobiety w ciąży mają odmienne doświadczenia. Jedne już od pierwszych tygodni ciąży czują się bardzo źle, inne czują się świetnie i chcą pracować aż do porodu. Niezależnie od własnego samopoczucia kobieta w ciąży musi zachować szczególną ostrożność. Kobiety, które czują się na siłach do pracy, mogą pracować przede wszystkim w biurze, lecz robiąc przerwy od komputera, co jakiś czas przechadzając się dla zdrowia. Wskazana jest praca jednozmianowa, która nie zaburza rytmu dnia i pozwala na regularny sen i posiłki. To może być lekka praca, np. jako konsultant, manager, osoba odpowiedzialna za public relations, ogólny wizerunek firmy, grafik komputerowy, UX designer, specjalista ds. marketingu, czy także praca w obszarze HR.

Ponadto prace dodatkową można uzyskać również w handlu. Praca siedząca przy obsłudze kasy fiskalnej zaledwie kilka godzin w ciągu dnia gwarantuje zarobek bez mocnego nadwyrężania swojego zdrowia. Będąc w ciąży, trzeba jednak uważać na prace, które wymagają dużego ruchu, częstego schylania się i przenoszenia pakunków, np. w inwentaryzacji.

Mamy, które muszą doglądać swoich dorastających dzieci, mogą zdecydować się na pracę zdalną. Pracę z domu w Wałbrzychu z powodzeniem może wykonywać księgowa (praca Wałbrzych). Tamtejsze firmy poszukują osób, które chętnie dopilnują kwestii finansów z domu. Takie stanowisko często także wiąże się z elastycznymi godzinami pracy, co pozwala jeszcze bardziej zbudować work-life balance mamy. W Wałbrzychu dostępne są również zdalne stanowiska kierownicze. W takim zawodzie ważny jest mentoring członków zespołu, tworzenie sprawozdań, nadawanie kierunku dalszych działań – to wszystko można robić obecnie bez wychodzenia z domu.

Kobiety, które mają zdolności komunikacyjne, świetnie odnajdą się w pracy w windykacji telefonicznej, czy obsłudze klienta. Z kolei kobiety, które znają inne języki, mogą zająć się tłumaczeniem dokumentów lub opieką klienta biznesowego z zagranicy. Zawsze do wyboru pozostają także dodatkowe aktywności, które można wykonywać w całej Polsce, także w Wałbrzychu, jak wypełnianie ankiet, copywriting, czy prowadzenie czatu online. Warto zaznaczyć, że urlop macierzyński nie wyklucza podjęcia aktywności w ramach umów cywilnoprawnych, czy prowadzenia własnej działalności.

Miejsca pracy w Wałbrzychu przyjazne rodzinom

Prawo pracy chroni zarówno kobiety w ciąży, jak i rodziców. Jednak niektóre firmy w Wałbrzychu również same angażują się w pomoc rodzinnym pracownikom, co stanowi dodatkowy atut w pracy.

  • Mando oferuje pomocne dla rodzin pożyczki pracownicze. Zatrudnieni otrzymują również dopłaty do dojazdów. Firma organizuje pikniki rodzinne i oferuje dodatkowe świadczenia socjalne.
  • Toyota w Wałbrzychu udostępnia swoim pracownikom i ich rodzinom kompleks sportowo-rekreacyjny, a w nim saunę japońska, siłownię i salę gimnastyczną. Pracownicy mogą tam wspólnie z rodziną spędzać czas na dobrej zabawie lub regeneracji. Pracownicy wraz z rodzinami mogą brać udział w konkursach, otrzymują karty przedpłacone z okazji ślubu i narodzin dziecka. Znany im jest kalendarz pracy na cały rok, więc mogą zaplanować życie rodzinne, urlopy i wyjazdy.
  • Faurecia oferuje elastyczne godziny pracy, świadczenia świąteczne i benefity z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
  • Cersanit również tworzy elastyczne godziny pracy, do tego w firmie funkcjonują krótsze piątki. Pracownicy i ich rodziny mogą liczyć na imprezy i upominki okolicznościowe.

Ciąża i macierzyństwo a prawo pracy

Kobieta w ciąży jest chroniona przez Kodeks pracy m.in. limitowanym czasem pracy, ochroną przed zwolnieniem, czy zakazem wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia. Poniżej wymieniono podstawowe prawa kobiet w ciąży lub matek.

  • Kobieta w ciąży nie może pracować dziennie więcej niż 8 godzin.
  • Jeśli wymiar czasu pracy kobiety ze względu na ciąże zostanie pomniejszony, wówczas otrzymuje ona za nieprzepracowany czas wynagrodzenie.
  • Pracownica w ciąży nie może wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.
  • Pracownica, która wychowuje dziecko do 4 roku życia, również nie może wykonywać pracy w porze nocnej lub godzinach nadliczbowych bez swojej zgody.
  • Jeśli pracodawca zatrudnia kobietę w porze nocnej, to musi zmienić jej rozkład czasu pracy tak, aby wykonywała swoje obowiązki za dnia. Jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest przeniesienie jej do innej pracy, która umożliwi wykonywanie obowiązków w dzień. Jeśli nie da się zorganizować takiej pracy, wówczas należy zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy, przy czym zachowuje ona prawo do wynagrodzenia. Jeśli jednak warunki pracy zostaną zmienione ze względu na skrócony czas pracy, czy przeniesienie pracownicy, wówczas może ona otrzymać dodatek wyrównawczy.
  • Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, takich jak np. prace w pozycji wymuszonej, prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym, prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.
  • Jeśli kobieta pracuje przy komputerze, jednorazowo może obsługiwać ekran przez maksymalnie 50 minut z zachowaniem 10-minutowej przerwy.
  • Pracodawca nie może wręczyć kobiecie w ciąży wypowiedzenia umowy o pracę, również w czasie urlopu macierzyńskiego. Może, jeśli rozwiązanie umowy nastąpiło z winy pracownicy przy poparciu reprezentującej ją zakładowej organizacji związkowej. Ochrona przed zwolnieniem nie obejmuje jednak pracownic na umowie próbnej, nieprzekraczającej 1 miesiąca.
  • Umowa zawarta na czas określony (nie o zastępstwo) i umowa na okres próbny powyżej 1 miesiąca zostają przedłużenie do dnia porodu, jeśli zostałyby rozwiązane po 3 miesiącach ciąży.
  • W okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego pracodawca może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, jeśli wiąże się to z upadłością lub likwidacją zakładu.
  • Jeśli kobieta dowie się o ciąży w trakcie okresu wypowiedzenia, to wypowiedzenie, które złożył pracodawca, przestaje obowiązywać. Obowiązuje natomiast, jeśli zostało złożone przez pracownicę, lub za porozumieniem stron.
  • Kobiet w ciąży nie można kierować na delegację.
  • Kobieta w ciąży nie może pracować w ramach przerywanego systemu czasu pracy bez swojej zgody.
  • Pracodawca musi udostępnić kobiecie w ciąży możliwość wykonywania badań lekarskich w sprawie ciąży w czasie pracy, jeśli nie ma ona możliwości wykonać ich poza godzinami pracy.
  • Pracującym matkom w trakcie zwolnienia lekarskiego przysługuje 100% podstawy zasiłku.
  • Kobieta ma prawo do urlopu macierzyńskiego – 20 tygodni przy urodzeniu 1 dziecka, 31 tygodni – 2 dzieci, 33 tygodni – 3 dzieci, 35 tygodni – 4 dzieci, 37 tygodni – 5 i więcej dzieci.
  • Po urlopie macierzyńskim przysługuje urlop rodzicielski trwający 32 lub 34 tygodnie. Urlop można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.
  • Urlop wychowawczy także należy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia lub 18 w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Czas urlopu wychowawczego to 36 miesięcy, lecz 1 rodzic może wykorzystać 35 miesięcy, a drugiemu pozostaje 1 miesiąc. Urlop można podzielić w sumie na 5 części.
  • Kobieta, która karmi piersią, ma prawo do dwóch 30-minutowych przerw w pracy. Wliczają się one do czasu pracy. Jeśli pracownica karmi więcej niż 1 dziecko, wówczas ma dwie przerwy po 45 minut. W przypadku wymiaru czasu pracy poniżej 6 godzin dziennie przysługuje tylko 1 przerwa 30-minutowa. W pracy poniżej 4 godzin dziennie przerwy nie przysługują.
  • Matka ma prawo do 16 godzin lub 2 dni wolnych od pracy na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia w roku kalendarzowym.

Jak szukać pracy dla mam?

Pracy dla mam najlepiej szukać w serwisach pracy. Na GoWork znajduje się wiele ofert pracy dodatkowej, pracy na niepełny etat i pracy zdalnej w Wałbrzychu. Pracownica może podczas poszukiwań wybrać kryteria, jakie ją interesują, np. pracy zdalnej w przypadku kobiet w ciąży, lub pracy na umowie zlecenie w przypadku kobiet na urlopie macierzyńskim. Warto również popytać w sieci inne matki i kobiety w ciąży o ich doświadczenia z daną firmą lub możliwości zatrudnienia. Grupy na Facebooku skupiają przyszłe i obecne mamy, które mogą dzielić się wspólnie przemyśleniami, opiniami i oczekiwaniami na również wałbrzyskim rynku pracy.

Oceń artykuł
3/5 (2)