Reklama

Praca fizyczna w Bielsku-Białej: Gdzie znaleźć stabilne zatrudnienie?

Praca w Bielsku-Białej w znacznym obszarze dotyczy stanowisk pracy fizycznej. Choć nie brakuje również ofert pracy dla pracowników biurowych, to pracodawcy mają w szczególności problem ze znalezieniem fachowców. Sprawdź, jak szukać pracy fizycznej w Bielsku-Białej.

praca-bielsko-biala
Źródło zdjęcia: 123rf.com

Bielsko-Biała to miasto w województwie śląskim położone w bliskiej odległości gór beskidzkich. To całkiem spore miasto, w którym mieszka około 170 tys. osób. Jednak od początku lat 90 ludność Bielska-Białej stopniowo maleje, przez co tamtejszym pracodawcom może brakować pracowników. Już teraz w firmach pracuje wielu cudzoziemców. Bielsko-Biała to dobrze rozwinięte miasto pod względem gospodarczym z niskim stopniem bezrobocia. To miejsce komunikacji międzymiastowej, gdzie funkcjonuje przede wszystkim branża handlowo-usługowa, przemysłowa i administracyjna, co sprawia, że właśnie w tych obszarach rozwija się praca. Bielsko-Biała oferuje dobre możliwości zawodowe, w szczególności dla osób poszukujących pracy fizycznej.

Jak wygląda rynek pracy w Bielsku-Białej?

Przez lata w Bielsku-Białej ważnym obszarem gospodarczym była działalność przemysłu samochodowego, włókienniczego i elektromaszyn. Jednak po transformacji ustrojowej nastąpił kryzys. Dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej miasto zaczęło na nowo rozwijać gospodarczo z naciskiem na handel, usługi i przemysł. I to właśnie na tych trzech filarach opiera się dzisiejsza gospodarka Bielska-Białej. Obecność wielu zakładów przemysłowych sprawia, że pracodawcy potrzebują kandydatów do pracy fizycznej, często zmianowej. Choć w ostatnich latach widać także gwałtowny rozwój branży IT. W mieście coraz więcej firm koncentruje się na nowoczesnych technologiach. Jednak w przypadku tego typu prac możliwe jest pozyskanie pracowników zdalnych z innych miast. Problem dotyczy więc pracowników fizycznych, którzy muszą być na miejscu w mieście.

W Bielsku-Białej utrzymuje się wysoki wskaźnik liczby podmiotów gospodarczych na 10 000 osób. Najwięcej osób pracujących w Bielsku-Białej jest zatrudnionych w przemyśle i budownictwie. Dużo obsadzonych stanowisk dotyczy także pracy w sektorze usługowym. Inne kluczowe sekcje na rynku pracy, w których pracodawcy poszukują chętnych do pracy fizycznej, to: naprawa pojazdów samochodowych, transport, gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia. Na rozwój gospodarczy miasta wpływa przynależność do Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Jest to główne miasto tego obszaru, w którym rozwija się przemysł maszyn, samochodów i przemysł metalurgiczny oraz spożywczy. Ponadto do miasta włączonych jest pięć obszarów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której także zatrudnionych jest wielu pracowników.

Kolejnym obszarem, który wspomaga gospodarkę Bielska-Białej jest Bielski Park Przemysłowy i Usługowy, gdzie prosperują firmy motoryzacyjne i budowlane. W Bielsku-Białej rozwija się również rynek usług finansowych i ubezpieczeniowych. Na terenie miasta działa także wiele marketów, domów handlowych, w których z powodzeniem pracę mogą znaleźć sprzedawcy, ochroniarze, czy pracownicy inwentaryzacji. Zatrudnienie w gastronomii i hotelarstwie wspomaga turystyczny charakter miasta. Bielsko-Biała znajduje się w bliskiej odległości od gór. W mieście są szlaki spacerowe, turyści mogą wyruszyć z Bielska-Białej na takie szczyty jak Szyndzielnia, Trzy Kopce, czy Kozia Góra. W Bielsku-Białej funkcjonuje kilkanaście hoteli, schroniska oraz kempingi. Wiele osób zatrudnionych jest również w branży kulturalnej, na terenie miasta działa wiele teatrów, kin i ośrodków kultury.

Bezrobocie w Bielsku-Białej

Jak już wspomniano Bielsko-Biała cechuje się stosunkowo niskim bezrobociem. We wrześniu 2022 roku stopa bezrobocia w Bielsku-Białej wyniosła 1,8%. W tym czasie w całym województwie śląskim 3,8%, a w Polsce 5,1%. Liczba osób bezrobotnych w Bielsku-Białej według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej w tym miesiącu wyniosła 1834. To spadek o 84 osoby względem sierpnia. Osoby bezrobotne to w dużej mierze ciągle ci sami kandydaci, którzy rejestrują się w urzędzie nawet kilkukrotnie. Urząd Pracy w Bielsku-Białej wysyła kandydatów na stanowiska pracy, daje im także możliwość udziału w stażu i szkoleniach. Nie wszyscy kandydaci godzą się na zaproponowane oferty pracy, z tego względu też są wykreślani z ewidencji bezrobotnych.

We wrześniu 2022 roku do urzędu zgłoszono 935 wolnych miejsc pracy, wśród nich znalazły się także oferty dla osób niepełnosprawnych. Wiele ofert pracy dostępnych w urzędzie skierowanych jest do osób z wykształceniem średnim. Pracodawcy poszukują na stanowiska pracy fizycznej sprzedawców, magazynierów, dostawców. Poszukiwani są również zawodowcy, szwaczki, pracownicy budowlani i gospodarczy. Często pojawiają się też oferty dla fryzjerów, pomocników kuchennych, operatorów różnych maszyn i mechaników oraz elektromonterów. Rynek pracy jest także otwarty na zatrudnianie spawaczy i kontrolerów jakości.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy w Bielsku-Białej?

Według prognoz Barometru Zawodów na rok 2022 w Bielsku-Białej praktycznie nie występują zawody, wobec których obserwuje się przesyt kandydatów do pracy. Natomiast istnieje bardzo wiele grup zawodów, na które ciężko jest znaleźć pracodawcom kandydatów. Oprócz nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych pracodawcy poszukują przede wszystkim osób chętnych do pracy fizycznej. Deficyt kandydatów do pracy w Bielsku-Białej dotyczy takich zawodów jak:

  • pracownicy budowlani – brukarz, dekarz, murarz, tynkarz, pracownik budowy i robót wykończeniowych.
  • elektryk, elektromechanik, elektromonter, ślusarz;
  • operator – sprzętu do robót ziemnych, maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, obrabiarek skrawających, urządzeń dźwigowo-transportowych.

Brakuje także listonoszy i kurierów. Jak wyżej wspomniano w Bielsku-Białej funkcjonuje także przemysł włókienniczy i także ten obszar cierpi na niedobory pracowników takich jak krawcowe i pracownicy produkcji odzieży. Nie ma ludzi do pracy na magazynie, pracowników produkcji, a także sprzątaczek, kasjerów i pokojowych.

Bielsko-Biała: w jakich miejscach szukać pracy?

W Bielsku-Białej funkcjonuje sporo pracodawców, którzy zatrudniają do pracy fizycznej wielu mieszkańców miasta i okolic. Jak już wyżej wspomniano, w szczególności rozwija się branża motoryzacyjna. Firmy, które działają w tym obszarze to:

  • FCA Poland – firma to wielokulturowe środowisko pracy. W przedsiębiorstwie zastosowanie mają najnowsze technologie. Firma zatrudnia pracowników fizycznych w takich obszarach jak produkcja, logistyka i łańcuch dostaw.
  • Nemak Poland – firma zatrudnia między innymi mechaników i elektryków. To stabilne miejsce w pracy. Niektóre stanowiska wykonywane są w systemie czterobrygadowym.
  • Eaton Automotive Systems – przedsiębiorstwo oferuje umowę o pracę, dodatkowe premie, prywatną opiekę medyczną oraz bezpieczeństwo pracy.

Na terenie miasta działają także przedsiębiorstwa produkcyjne. Przykładem takiej firmy jest EnerSys. Przedsiębiorstwo docenia przede wszystkim pracowników, którzy chcą się związać z firmą na dłużej. Po roku pracy przyznaje dodatki pieniężne i dodatkowe dni wolne. Electropoli-Galwanotechnika to także znany pracodawca z regionu. Zatrudnia m.in. operatorów wózków, operatorów linii lakierniczej, ustawiaczy, czy techników utrzymania ruchu. Natomiast w działalności spożywczej funkcjonuje np. firma Zakłady Tłuszczowe Bielmar. Z kolei pracownicy fizyczni poszukujący pracy w branży budowlanej, mogą zastanowić się nad zatrudnieniem w Bielskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego S.A. Z kolei kasjerzy, sprzedawcy konserwatorzy i ochroniarze znajdą zatrudnienie w centrach i galeriach handlowych, takich jak Sarni Stok, Gemini Park oraz w marketach takich jak Carrefour, Auchan, czy Leroy Merlin.

Jak szukać pracy w Bielsku-Białej?

Kandydaci do pracy fizycznej w Bielsku-Białej mogą znaleźć wiele dogodnych ofert pracy na GoWork. Każda propozycja zatrudnienia jest dokładnie opisana, wyszczególnione są wymagania i charakter stanowiska pracy. Kandydat może wysłać CV za pośrednictwem serwisu pracy. Należy jednak pamiętać, by zaktualizować swoje CV i dostosować je do wymagań konkretnego pracodawcy. Pomoc w zatrudnieniu oferuje również Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej. Osoby, które nie mają kwalifikacji, mogą wziąć udział w stażach zawodowych, czy szkoleniach organizowanych przez placówkę. Pracę można znaleźć także za pośrednictwem portali społecznościowych. Wpisując w wyszukiwarkę mediów frazę „praca Białystok” można trafić na grupy poświęcone właśnie poszukiwaniu pracy. Jeśli pracownik chce pracować w konkretnym zakładzie, może sprawdzić, czy pracodawca nie ma strony internetowej z zakładką Kariera, za pośrednictwem której można złożyć dokumenty aplikacyjne.

Wymagania do pracy fizycznej w Bielsku-Białej

To, jakie wymagania stawia pracodawca przed kandydatami, uzależnione jest od konkretnego stanowiska pracy. W przypadku pracy produkcyjnej zwykle wymaga się od kandydatów dyspozycyjności, ponieważ charakter takich zawodów wymaga zmianowości, często także pracy w systemie czterobrygadowym. Niektórzy pracodawcy wymagają doświadczenia, inni z kolei są w gotowości do tego, by wszystkiego kandydata nauczyć od podstaw. Wielu pracodawców wymaga przynajmniej podstawowego wykształcenia. W ofertach pracy często przewija się również wiele kompetencji zawodowych miękkich, takich jak dokładność, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność i zaangażowanie. W zawodach w pracy fizycznej przydaje się także dobre zdrowie i sprawność fizyczna.

Podsumowanie możliwości pracy fizycznej w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to miasto z rozwiniętą infrastrukturą przemysłową i logistyczną, co czyni je doskonałym miejscem dla osób poszukujących pracy fizycznej. Najwięcej ofert pochodzi z branży produkcyjnej, budowlanej i transportowej. Firmy te poszukują zarówno doświadczonych pracowników, jak i osób gotowych do przyuczenia.

Stabilne zatrudnienie można znaleźć także w magazynach i w sektorze usług porządkowych. Korzystanie z lokalnych portali ogłoszeniowych i targów pracy zwiększa szanse na szybkie znalezienie odpowiedniej posady.

Oceń artykuł
4.3/5 (3)