Reklama

Handel samochodami w Warszawie – jak zacząć?

Handel samochodami to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, lecz również doskonała opcja dla fanów motoryzacji. Zanim zaczniesz swoją przygodę z handlem samochodami w Warszawie, zapoznaj się z zasadami prowadzenia takiego biznesu.

Handel samochodami w Warszawie - handloweic i klient w salonie samochodowym

Warszawa przyciąga wielu kupców i inwestorów. Przez to miasto obfituje w znane przedsiębiorstwa i propozycje zatrudnienia w nich. Oferowana praca w handlu w Warszawie obejmuje m.in. handel samochodami. Przede wszystkim jednak handel samochodowy jest kwestią, która dotyczy przyszłych przedsiębiorców. Jeśli interesujesz się motoryzacją, posiadasz wiedzę na temat rynku samochodowego i konstrukcji pojazdów, możesz rozważyć założenie własnego biznesu w Warszawie. 

Handel samochodami w Warszawie – jak zacząć

Handel samochodami w Warszawie często idzie w parze z prowadzeniem komisu samochodowego. Prawdziwy fan motoryzacji czerpie satysfakcję z faktu, że oprócz samej sprzedaży, może również wykazać się wiedzą w udoskonalaniu maszyny. Jeśli pomysł na biznes zakłada naprawę, czy odrestaurowywanie podniszczonych samochodów, przede wszystkim należy wiedzieć, gdzie szukać samochodów nadających się do dalszej sprzedaży. Auta można pozyskiwać:

  • sprowadzając je zza granicy, 
  • kupując przez Internet, 
  • odnajdując na skupach samochodów używanych.

Warto w pierwszej kolejności zapoznać się z rynkiem samochodowym w innych krajach. W niektórych państwach pojazdy w dobrej cenie można kupić na tyle tanio, by opłacało się w nie zainwestować i sprzedać z zyskiem. 

W tym celu warto przejrzeć zagraniczne fora z ofertami sprzedaży. Pierwsze próby skupu aut będą wymagały obecności przedsiębiorcy. To doskonały sposób na zdobycie doświadczenia i wiedzy z zakresu oceny stanu samochodów i ich sprowadzania. Jeśli handlarz samochodami nie ma jeszcze doświadczenia, warto jest, zaczerpnąć porad specjalisty. W czasie oceny stanu aut i możliwości ich sprowadzenia przyda się dobry mechanik. 

Zakup bezpośrednio przez Internet może się jednak okazać ryzykowny. Ciężko jest nie tylko dokonać oceny stanu technicznego auta, lecz również dopiąć wszelkich formalności. Natomiast poszukiwanie samochodów na skupie to wygodna forma, która daje możliwość dogłębnej oceny pojazdu. Jednak należy mieć na uwadze, że takie rozwiązanie nie zawsze się opłaca. W tej sytuacji kupiec jest już kolejną osobą, która chce wypracować na aucie zysk. Ponadto na każdym etapie pozyskania aut, należy być czujnym. W tym interesie liczy się zysk, dlatego zatajanie pewnych informacji i oszustwa zdarzają się w branży. 

Handel samochodami w Warszawie – kod PKD

Jeśli przyszły handlowiec myśli o założeniu własnej działalności polegającej na sprzedaży aut, musi również mieć na uwadze wybór kodu PKD. Jest to Polska Klasyfikacja Działalności. Obejmuje ona wykaz kodów wielu rodzajów działalności gospodarczej. 

Kod składa się z 5 symboli. Należy go wybrać w momencie zakładania firmy. Trzeba wskazać przynajmniej jeden kod. Jest to konieczne, by urzędy mogły szybko podejmować decyzje na temat czynności dokonywanych przez przedsiębiorcę. Jest to informacja dla:

  • urzędów skarbowych w celach podatkowych, 
  • celów statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, 
  • analizy rozwoju gospodarczego. 

W przypadku przedsiębiorcy, który decyduje się prowadzić działalność polegającą na handlu samochodami w Warszawie, należy wybrać kod PKD 45.11.Z (Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek) i/lub 45.19.Z (Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli).

Handel samochodami bez działalności gospodarczej

Legalna sprzedaż samochodów w Warszawie tak jak w każdym innym mieście wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej. Wiąże się to z:

Handel samochodami bez działalności gospodarczej może mieć jedynie charakter incydentalny. Jeśli chcemy robić to na większą skalę, konieczna jest rejestracja firmy. Dzięki temu handlowiec ma szansę zwiększyć swój zysk poprzez prawną możliwość sprowadzenia większej ilości pojazdów. Dla wypracowania wyższego zysku warto zastanowić się nad założeniem własnego komisu, w którym klienci będą mieli większy wybór. 

Handel samochodami w Warszawie a VAT

Przedsiębiorcy są objęci przepisami podatku VAT. Mogą jednak skorzystać ze zwolnienia, jeśli łączna wartość sprzedaży w roku poprzednim nie wyniosła więcej niż 200 000 zł. Niestety prawo do zwolnienia VAT nie jest możliwe w przypadku określonych czynności. Tak też się dzieje w przypadku handlu samochodami. To ze względu na dostawę towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w tym samochodów osobowych. Przedsiębiorca, który jest objęty podatkiem VAT, musi dopełnić wszelkich formalności w tym zakresie. Powinien dokonać rejestracji na formularzu VAT-R.  

Jakie zarobki w handlu samochodami w Warszawie?

Auta zakupione w salonie szybko tracą ważność, dlatego też sprzedaż aut używanych cieszy się dużym powodzeniem. Jednak, czy dla samego handlowca jest to opłacalny biznes? Wszystko zależy od tego, jak organizuje swoją pracę. Jeśli ma wiedzę na temat przepisów praca i rynków zagranicznych, to uda mu się wypracować najbardziej dochodową strategię. Przystępując do procedury przygotowania samochodu do sprzedaży, trzeba liczyć się z takimi kosztami jak:

  • cena pojazdu, 
  • koszt sprowadzenia, 
  • koszt rejestracji, 
  • koszt akcyzy, 
  • koszt zakupu części,
  • koszt naprawy, 
  • cena profesjonalnego sprzątania pojazdu,
  • ceny ogłoszeń sprzedaży, marketingu, czy wynajęcia ziemi bądź lokalu. 

Zatem do kosztu samego zakupu auta należy doliczyć także dodatkowe kilka tysięcy złotych. Dlatego, aby zarobić na handlu, należy pozyskiwać takie auta, którym po dokonaniu inwestycji można na tyle podnieść cenę, aby osiągnąć zysk. Wiele samochodów wymaga  napraw, które przy sprzedaży niekoniecznie zwrócą się finansowo. Zysk zwykle wynosi ok. 10%-15% ze sprzedaży jednego samochodu. Dlatego, jeśli chcemy handel samochodami potraktować jako główne źródło dochodu, należy wziąć pod uwagę sprzedaż wielu samochodów, a nie zaledwie kilku hobbystycznie. Nie możemy mieć pewności, że na każdy z pozyskanych pojazdów znajdzie się klient. Należy mieć czym zrównoważyć ewentualną stratę. 

Oceń artykuł
0/5 (0)