Reklama

List motywacyjny – Erasmus. Jak napisać? Pobierz wzór

List motywacyjny na Erasmus to dokument wymagany na uczelniach, które umożliwiają studentom udział w programie wymiany międzynarodowej. Inicjatywa daje niezwykle wiele korzyści pod względem edukacyjnym i zawodowym, dlatego i kandydatów jest wielu. Aby się wyróżnić na ich tle, należy przygotować skuteczny list motywacyjny. Dowiedz się jak to zrobić, poznaj przykładowy list motywacyjny i zobacz wzór listu motywacyjnego.

List motywacyjny Erasmus - studenci

List motywacyjny to jeden z podstawowych dokumentów, zaraz obok CV, jakie sporządzamy, starając się o zatrudnienie. Jednak poszukiwanie pracy to nie jedyna sytuacja, w której list motywacyjny jest konieczny. Zdarza się, że dokument jest potrzebny w przypadku starania się o przyjęcie na praktyki (zobacz: list motywacyjny na praktyki), staż, na studia, czy do szkoły średniej. List motywacyjny może być konieczny również w przypadku starania się o stypendium, czy właśnie gdy chcemy wziąć udział w programie Erasums. W zależności od celu, w jakim sporządzamy list motywacyjny, dokument będzie wyglądał inaczej. Podczas gdy w liście motywacyjnym do pracy skupiamy się na doświadczeniu, wykształceniu i próbach udowodnienia, dlaczego jesteśmy dobrym materiałem na pracownika, tak w liście motywacyjnym dotyczącym edukacji staramy się kłaść nacisk na rozwój, marzenia, cechy charakteru, plany na przyszłość i przede wszystkim powody, dla których chcemy obrać konkretną drogę. Jak napisać list motywacyjny?

Co napisać w liście motywacyjnym na Erasmus?

Erasmus + to program Unii Europejskiej, w ramach którego możliwa jest wymiana edukacyjna niemal na całym świecie. Studenci, którzy biorą udział w programie, mogą uczyć się za granicą, zbierać doświadczenie zawodowe, czy realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Udział w Erasmus + stanowi doskonały wpis do CV, ponieważ program podnosi kompetencje zawodowe i edukacyjne każdego uczestnika.

Na wsparcie z programu mogą liczyć uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy i wolontariusze. Chętnych jest wielu, komisja otrzymuje sporo listów motywacyjnych, dlatego tak ważne jest odpowiednie sporządzenie unikatowego listu motywacyjnego. To, jak napisać list motywacyjny (Erasmus), jest uzależnione od tego, do jakiej grupy osób należy kandydat. Sam program Erasmus dzieli się na kilka sektorów. Inną motywację powinien wskazać nauczyciel, a inną wolontariusz, jeszcze inną student.

Jak napisać list motywacyjny Erasmus?

List motywacyjny na Erasmusa służy do tego, by udowodnić, jak bardzo zależy nam na wyjeździe za granicę. Tak jak w każdym innym w liście motywacyjnym i w przypadku Erasmusa kandydat powinien spróbować udzielić odpowiedzi na pytanie: Dlaczego to właśnie ja powinienem zostać wybrany? Podobnie jak w przypadku listu motywacyjnego do pracy, kandydat powinien dokładnie poznać wymagania programu i dopiero potem napisać list motywacyjny próbując im sprostać. To uczelnia określa kryteria i warunki dla kandydatów na Erasmus Plus, zwykle jednostki wymagają listu motywacyjnego. Jednak istnieją również ogólne zasady programu, którymi można sugerować się w sporządzanie listu motywacyjnego. Przede wszystkim, aby student mógł wziąć udział w programie, powinien:

  • być zarejestrowany na studiach licencjackich (inżynierskich), magisterskich lub doktoranckich,
  • być obywatelem państwa uczestniczącego w programie bądź posiadać prawo do pobytu stałego lub mieć status uchodźcy na terenie Polski,
  • być studentem przynajmniej drugiego roku studiów w momencie wyjazdu,
  • mieć dobre wyniki w nauce,
  • znać język obcy, w którym wykładane są zajęcia w kraju, do którego kandyduje.

Jak widać na podstawie powyższych wymagań, nie wystarczy sam list motywacyjny Erasmus. Średnia ocen i inne wyniki w nauce to podstawa. Dlatego list motywacyjny koniecznie powinien do tych elementów nawiązywać. Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na język obcy, warto nawet napisać list motywacyjny po angielsku. Jednak oprócz tych powyższych istnieją także kwestie niepisane, które podwyższają szanse kandydata.

List motywacyjny do programu Erasmus – elementy

  • Uczestnicy sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe programu Erasmus Plus biorą udział w inicjatywie, ponieważ daje im to możliwość praktycznej nauki zawodu na arenie międzynarodowej. Nie w każdym kraju wszystkie zawody wyglądają tak samo, dlatego konfrontacja w innym kraju podwyższa kompetencje zawodowe, daje możliwość ich wykorzystania u polskiego pracodawcy, lub stanowi podstawę do ubiegania się w przyszłości o pracę z całego świata.

Kandydat powinien być tego świadomy, kierować swoją motywację na korzyści, jakie może uzyskać sam oraz jak je będzie mógł przyszłości wykorzystać. Przykładowo jako kandydat za motywacyjne możesz napisać, że pragniesz poznać technologie branż wykorzystywane za granicą. Jeśli przykładowo kształciłeś się na kierunku geodety, to napisz list motywacyjny z informacją, że chcesz poznać przyrządy wykorzystywane do pomiarów za granicą, aby przyczynić się do szybszego rozwoju obszaru geodezji naszym kraju i przekazać zdobytą wiedzę innym osobom z branży.

  • W przypadku szkolnictwa wyższego zarówno nauczyciele, jak i studenci mają prawo skorzystać z wymiany międzynarodowej. Pracownicy uczelni mogą motywować swój wyjazd:

– potrzebą doświadczenia innych kultur,

– zapoznania się ze sposobem nauczania w innych krajach,

– okazją do skonfrontowania systemu edukacji innego kraju z systemem w Polsce,

– chęcią ulepszania metod edukacyjnych na podstawie doświadczeń z innych uczelni,

– przekazaniem niecodziennej wiedzy studentom,

– a także korzyściami dla uczelni, takimi jak organizacja prezentacji z wyjazdu w czasie konferencji uczelnianej.

  • Udział w programie mogą wziąć również osoby dorosłe. Organizacje pozarządowe, uniwersytety trzeciego wieku, uniwersytety ludowe otwarte, a także instytucje kultury i ośrodki pomocy społecznej mogą wziąć udział w programie i w ten sposób podnieść kompetencje zawodowe i edukacyjne osób, które chcą się rozwinąć. Kandydaci powinni uargumentować swoją potrzebę udziału w programie chęcią budowania nowych kompetencji i aktywizacji zawodowej.
  • Jeśli jesteś sportowcem, w liście motywacyjnym możesz napisać, że chciałbyś poznać techniki sportowe w innych państwach. Jeśli na przykład dany kraj dominuje od lat w jednej dyscyplinie sportowej, to napisz, że chcesz pojechać i sprawdzić co takiego wyjątkowego występuje w treningach zawodowców, że kraj wciąż produkuje zwycięzców. Możesz również napisać, że chciałbyś skonfrontować swoje siły z przedstawicielami innego narodu. Być może klimat lub dieta oparta na innych składnikach wpływa na wyniki sportowe, dodając organizmowi siły i witalności – warto to zbadać.

Wiedza o danym kraju podwyższa szansę udziału w programie. Jeśli jesteś pasjonatem danej kultury, koniecznie to wykorzystaj. Napisz, co szczególnie podoba Ci się w konkretnym kraju. Być może jest to system podatkowy, sposób podejścia do cudzoziemców, system edukacji, święta, czy sama społeczność kraju. Jeśli wykażesz się wiedzą o danym kraju, czy uczelni, udowodnisz, że jesteś świadomym kandydatem, który wie, czego oczekuje od swojej wyprawy.

List motywacyjny do programu Erasmus – struktura

  1. Rozpoczynając swój list motywacyjny w prawym górnym rogu wskaż miejscowość i datę sporządzenia dokumentu.
  2. Niżej z lewej strony podaj swoje dane. Powinieneś w nich zamieścić: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, kierunek studiów, typ studiów (stacjonarne, niestacjonarne, wieczorowe), ich stopień oraz rok.
  3. Kolejno z prawej strony oznacz osobę/organizację, do jakiej kierujesz swój list motywacyjny. Jeśli jesteś studentem, prawdopodobnie będzie to Komisja Kwalifikacyjna Programu Erasmus konkretnego instytutu.
  4. Ze względu na wysoką formalność uczelni wyższych w Polsce na początku musisz użyć zwrotu grzecznościowego, wskazane: Szanowni Państwo.
  5. Rozpocznij swój list motywacyjny na Erasmus +. Wstęp powinien mieć formę krótkiego akapitu. To w nim należy się przedstawić, podać informacje podstawowe dotyczące kierunku studiów, swoich zainteresowań naukowych z nim związanych oraz wskazanie swojej decyzji co do wyjazdu.
  6. Rozwiń swój list motywacyjny. W kolejnym akapicie napisz, o jakim kraju i uczelni myślisz.
  7. Dalej napisz, jakie masz kompetencje twarde. Wskaż, jakie masz osiągnięcia naukowe, stopnie, np. udział w kołach studenckich. Przedstaw także swoje kompetencje miękkie. Nawiąż do tego, jaką jesteś osobą, że jesteś komunikatywny, pełen zapału, ciekawy świata i pragniesz rozwoju.
  8. Wskaż swoją motywację do udziału w programie – czym program dla Ciebie jest. Zaznacz jakie korzyści planujesz wyciągnąć z programu, czym możesz przysłużyć się w ten sposób dla uczelni, oraz jak planujesz wykorzystać wiedzę i doświadczenia pozyskane na wyjeździe.
  9. Sformułuj zakończenie.

Jak zakończyć list motywacyjny na Erasmus?

Już wiesz jak napisać list motywacyjny, teraz skupmy się na jego zakończeniu. Zakończenie listu motywacyjnego na Erasmus + powinno stanowić podsumowanie wszystkich poprzednich punktów i wyrażać Twoją nadzieję na pozytywne rozpatrzenie kandydatury. Po przeczytaniu całego listu motywacyjnego zakończenie jest momentem refleksji osoby rekrutującej. Dlatego, aby zdobyć jej przychylność w treści swojego listu motywacyjnego powinieneś:

  • wskazać jak bardzo cieszysz się na wyjazd,
  • wyjaśnić, dlaczego właśnie Ty powinieneś zostać wybrany do programu,
  • sformułować swoją wiarę w słuszność decyzji,
  • podsumować opisane wcześniej motywacje ogólną formułą np. o potrzebie zdobyciu nowych doświadczeń,
  • wskazać termin wyjazdu, jaki Cię interesuje,
  • zachęcić do zadawania pytań w razie niejasności, lub chęci bliższego poznania.

Na koniec listu motywacyjnego nie zapomnij o formie grzecznościowej. Skoro o coś prosisz, musisz wykazać szacunek osobie, która zajmuje się rozpatrzeniem Twojej prośby. Wieńcząc swój list motywacyjny, podpisz się, a tuż nad podpisem napisz “Z wyrazami szacunku” lub “Z poważaniem”.

List motywacyjny Erasmus — wzór

W sieci można znaleźć różne wzory listu motywacyjnego. Poniżej przedstawiamy częściowo wypełniony wzór listu motywacyjnego skonstruowanego w oparciu o nasze wskazówki. Przykład listu motywacyjnego stanowi dobrą inspirację do napisania własnego. Przykładowy wzór listu motywacyjnego na Erasmus z miejscem na wpisanie własnych informacji można pobrać i wypełnić w wyznaczonych miejscach. Chcesz zademonstrować znajomość języka angielskiego? Zobacz jak napisać list motywacyjny po angielsku.

Przykładowy list motywacyjny Erasmus

……………………………….

(miejscowość, data)

…………………………….

(imię i nazwisko)

……………………………

(adres e-mail)

……………………………

(nr telefonu)

……………………………

(kierunek studiów)

……………………………

(tryb studiów)

……………………………

(rok studiów)

…………………………………………………………………………………..

(adresat)

Szanowni Państwo,

pragnę złożyć swoją kandydaturę do udziału w programie Erasmus w roku akademickim 2022-2023. Jestem studentem drugiego roku studiów stacjonarnych Filologii Germańskiej w Instytucie Germanistyki. Mając na względzie charakter wybranego przeze mnie kierunku studiów, uważam, że udział w programie stanowi dużą wartość dla mojej edukacji i przyszłości zawodowej.

Swój wyjazd wiążę z Freie Universität Berlin w Niemczech. Zainteresowanie kulturą germańską zacząłem przejawiać już w szkole podstawowej. Wówczas samodzielnie nauczyłem się języka niemieckiego i zacząłem zgłębiać tamtejszą kulturę za pomocą ogólnodostępnych źródeł. Utwierdziłem się w przekonaniu o pasji do germanistyki, gdy w 2016 roku pojechałem na wakacje do cioci z Berlina. Wówczas poznałem też studentów wskazanego uniwersytetu. Te doświadczenia skłoniły mnie do studiowania kierunku, jaki właśnie realizuję.

Język niemiecki znam w stopniu zaawansowanym. W trakcie wyjazdu chciałbym podnieść swoje kompetencje językowe na poziom biegły. Na co dzień brakuje mi obycia z językiem, a wiem, że nic tak nie szlifuje umiejętności językowych, jak bezpośredni kontakt z przedstawicielami kraju. Swoją potrzebę wzięcia udziału w programie motywuję również swoimi planami na przyszłość. Po zakończeniu studiów chciałbym zostać dyplomatą i wykorzystywać wiedzę o kulturze Niemiec w kreowaniu lepszych stosunków między tym krajem a Polską. Dlatego tak istotne jest poznanie dla mnie obywateli Niemiec, ich systemu edukacji, prawa, jak i życia codziennego.

Uważam, że jestem odpowiednim kandydatem do wyjazdu, ponieważ takie doświadczenie może w sposób faktyczny wpłynąć nie tylko na moją edukację, lecz i na przyszłość zawodową. O moim zaangażowaniu w język i kulturę Niemiec świadczą wysokie oceny. W zeszłym roku uzyskałem średnią na poziomie 4,8, a w tym zaangażowałem się w udział studenckiego koła naukowego dotyczącego kultury Niemiec.

Jestem pewien, że jeśli otrzymam szansę udziału w programie, to sprostam wszelkim wymaganiom i oczekiwaniom stawianym przez organizatorów programu. Na miejscu postaram się wykorzystać każdą okazję do zgłębienia kultury Niemiec i udoskonalenia języka. Po powrocie natomiast zrobić użytek z uzyskanej wiedzy do celów edukacyjno-zawodowych.

Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

Z wyrazami szacunku

…………………………

(podpis)

Przykładowe listy motywacyjne można wykorzystać do stworzenia unikatowego. Wystarczy także zmiana poszczególnych elementów, by dostosować list motywacyjny do swojego życiorysu i oczekiwań w ramach programu Erasmus.

Oceń artykuł
5/5 (2)