Reklama

Freelancer – kto to jest i jak nim zostać?

Wbrew stereotypom, freelancer musi nastawić się na ciężką pracę i mozolne budowanie renomy. Zdecydowanie nie każdy osiągnie sukces, będąc wolnym strzelcem. Jeśli jednak zastanawiasz się, jakie zawody może wykonywać freelancer i czy praca freelancera się opłaca, niniejszy artykuł służy pomocą.

Freelancer
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_47782574_weso%C5%82y-m%C5%82ody-pracownik-biurowy-pracy-przy-komputerze-w-swoim-biurze.html

 

Jesteś dobry w swojej dziedzinie, pracujesz na etacie i masz dość sztywnych godzin pracy czy własnego szefa? Możesz zasilić szeregi wolnych strzelców i osiągać work-life balance pracując na własną rękę. Na rynku pracy pojawia się coraz więcej freelancerów. Ta forma pracy z roku na rok zyskuje na popularności, a wielu przedsiębiorców chętnie wybiera usługi właśnie tych specjalistów.

Freelancer — co to za zawód?

Freelancer to w dosłownym tłumaczeniu „wolny strzelec”. Osoba ta nie pracuje na umowę o pracę u jednego pracodawcy. Freelancing oznacza przede wszystkim zdobywanie zleceń i pozyskiwanie różnych klientów, słowem — dbanie o zarobek — na własny rachunek. Daje możliwość samodzielnej organizacji czasu pracy, miejsca i sposobu realizowania obowiązków. Najczęściej jest to praca wykonywana we własnym domu.

Freelancer to nie tylko osoba, która realizuje projekty w danej dziedzinie. Wolny strzelec musi zadbać też o aspekty, o które normalnie martwi się nasz główny pracodawca. Mowa tu o płaceniu podatków czy zapewnieniu sobie ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego.

Nikt też nie podejmie współpracy z freelancerem, którego zwyczajnie nie zna. Wolny strzelec musi zadbać o wypromowanie swojej działalności, jest więc po części nie tylko pracownikiem czy własnym szefem, ale także księgowym i marketingowcem.

Zdarza się, że freelancerzy podejmują pracę w oparciu o umowę o dzieło, ale mogą też m.in. założyć własną działalność gospodarczą.

Do powstania zawodu freelancera przyczynił się oczywiście rozwój Internetu. To on umożliwia sprawne reklamowanie siebie i swoich usług, a także podejmowanie pracy zdalnej, której nie ogranicza lokalizacja. Internet pomaga też w kontakcie z klientami i wszelkich rozliczeniach. Funkcjonuje i powstaje wiele nowych platform dla freelancerów, które wspomagają ich pracę.

Freelancer — kto to? Najpopularniejsze zawody

Nie ma określonych reguł mówiących o tym, którzy przedstawiciele danych zawodów mogą zostać freelancerami. Nazywać się tak może każda osoba pracująca na własny rachunek. Niemniej są profesje, które zwyczajnie łatwiej wykonywać na zasadzie freelancingu, ponieważ pozwala na to charakter przypisanych im obowiązków. Pamiętajmy, że pomocna jest tutaj m.in. praca zdalna.

W naszym kraju najwięcej freelancerów pracuje w następujących dziedzinach:

  • copywriting i social media – 26,4% ankietowanych,
  • grafika i projektowanie 3D – 21% ankietowanych,
  • strony www i sklepy internetowe – 10,5% ankietowanych,
  • fotografia, wideo i animacja – 10,5% ankietowanych,
  • programowanie IT – 7,3% ankietowanych,
  • tłumaczenia – 7,1% ankietowanych,
  • SEO/SEM – 3,4% ankietowanych,
  • usługi związane ze szkoleniem i doradztwem online – 2,9% ankietowanych.

Dane te pochodzą z raportu portalu UseMe z roku 2021. Jest to jedna z największych platform dostępnych w Polsce, która pośredniczy między freelancerami a klientami, pomaga także m.in. w przeprowadzaniu rozliczeń.

Oto przykładowe grupy zawodów, które z powodzeniem mogą zasilać grono freelancerów:

  • copywriterzy,
  • dziennikarze,
  • graficy,
  • korektorzy,
  • tłumacze,
  • fotografowie,
  • psycholodzy,
  • trenerzy personalni,
  • programiści.

Grafik freelancer

Grafik komputerowy to jeden ze specjalistów, który najczęściej wybiera karierę freelancera. Jest tak, ponieważ zadania, które wykonuje, można z powodzeniem realizować z dowolnego miejsca na ziemi. Jedynym wymaganiem jest sprzęt, dostęp do internetu i właściwe programy.

Charakter pracy grafika pozwala też na pracowanie od projektu do projektu i pobieranie wynagrodzenia za poszczególne zlecenia. Sprzyja to pracy np. na podstawie umowy o dzieło.

Copywriter freelancer

Copywriterzy w Polsce to najczęściej właśnie wolni strzelcy. Potwierdza to raport portalu UseMe. Ci twórcy zbierają zamówienia na artykuły różnego rodzaju. Niektórzy specjalizują się w danej dziedzinie, np. w artykułach medycznych, inni budują profesjonalne portfolio, aby zachęcić do siebie potencjalnych pracodawców.

Copywriterzy freelancerzy rozliczają się najczęściej w oparciu o stawkę przypisaną do ilości tysiąca znaków ze spacjami. Oznacza to, że jeśli zamówiony artykuł dotyczył 10 tysięcy znaków, a copywriter pracuje za 25 zł brutto za tysiąc znaków, to zarobi 250 zł brutto za to jedno zlecenie.

Jak zostać freelancerem? Rady, które pozwolą Ci zacząć

Aby zacząć pracę jako freelancer i realizować zlecenia ze swojej dziedziny, konieczne jest zbudowanie renomy i sprawne pozyskiwanie klientów. Na samym początku warto wykorzystać branżowe znajomości, które udało się pozyskać w poprzedniej pracy na etacie. Przygotowanie do działania jako freelancer, na dobrą sprawę, można rozpocząć jeszcze w czasie podlegania innemu pracodawcy.

Zapomnij o pracy jako freelancer, jeśli nie jesteś naprawdę dobry w tym, co robisz. W celu nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami musisz użyć m.in. własnej witryny internetowej. Założysz ją także w celu przesłania oferty swojej działalności, która być może pojawi się w wyszukiwarce Google. Jeśli zarówno Twoja strona, jak i portfolio, które obowiązkowo na niej zamieścisz, nie będą wyglądać profesjonalnie, szanse na pozyskanie swojego klienta przedstawiają się marnie.

Warto spróbować założyć konta na portalach, które grupują ogłoszenia zleceń skierowanych właśnie do freelancerów. Pomoże Ci to szukać klientów, którzy być może zostaną z Tobą na dłużej. W sieci znajduje się wiele stron internetowych, które pośredniczą między freelancerami, a ich klientami. Czasem będziesz poproszony o wypełnienie formularza dotyczącego preferowanych zleceń itp. Warto uzupełnić go jak najdokładniej.

Reklamuj się w social mediach, np. za pomocą Facebook’owych grup, rozwieś ogłoszenie o swojej ofercie na osiedlowym słupie i przystanku. Nie poddawaj się łatwo, poczekaj na efekty, uzbrój się w cierpliwość i wykorzystaj wszystkie kanały autoreklamy, jakie tylko wpadną Ci do głowy.

Na początku warto odłożyć trochę gotówki, aby nie musieć się zadłużać. Pamiętaj, że prawie żadnemu freelancerowi nie udało się zarabiać satysfakcjonujących pieniędzy już od samego początku. Uzbrój się w cierpliwość i pozwól, aby rynek zanotował Twoją obecność. Pracuj ciężko, a stabilność przyjdzie z czasem.

Zlecenia dla freelancerów — wszystko, co trzeba wiedzieć

Aby pracować jako freelancer, nie jest wymagane prowadzenie własnej działalności gospodarczej, niemniej jeśli przerosną Cię kwestie finansowe, warto skorzystać z usług księgowych. Nawet jeśli jesteś freelancerem i pełnisz pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, też obowiązuje Cię rozliczanie się z fiskusem czy wybór ubezpieczenia zdrowotnego. Pamiętaj, że Twoja praca musi być legalna.

Zawsze podpisuj umowy z potencjalnymi klientami, aby uniknąć nieporozumień i pracy bez gwarantowanego wynagrodzenia. Jeśli masz wątpliwości prawne, poradź się radcy prawnego, ale zaufanie do drugiej strony transakcji zawsze przelewaj na pismo.

Zawód freelancera wymaga dobrej organizacji pracy. Nikt nie ułoży Ci grafiku, ani nie powie, jak połączyć daną ilość zadań, aby wyrobić się z nimi w określonym czasie. W tym biznesie ważny jest rozsądny wybór zleceń, bowiem wybór własnych godzin pracy nie sprawi, że deadline’y znikną. Klienci nie wrócą do osoby, która nie dotrzymuje terminów.

Praca jako freelancer — wady i zalety

Podstawową wadą pracy freelancera może być brak zleceń. Czasem, zwłaszcza na początku, zapewne będziesz narzekać na niewystarczającą ilość klientów do zamknięcia miesiąca z zadowalającym zarobkiem. Niestety ten okres może także potrwać dość długo, a w niektórych przypadkach nigdy nie pojawi się tylu klientów, aby zagwarantować zarobki wyższe niż na etacie.

Kolejną kwestią jest konieczność bycia wysoce samodzielnym. Jesteś grafikiem, a nagle musisz zajmować się księgowością, prawem, a nawet pijarem. To wcale nie tak, że freelancer ma więcej czasu wolnego niż przeciętny etatowiec. Czasem ma go dużo mniej! Jest to także dodatkowy stres, który obecny jest praktycznie przez całą karierę freelancera – w przypadku pracy etatowej, wszystkie takie sprawy są po stronie pracodawcy i zatrudnionych przez niego księgowych.

Klient nie płaci? Odbierzesz, co Twoje, ale trochę to potrwa, a rachunki trzeba zapłacić już. Niesłowni zleceniodawcy to zmora freelancerów, na szczęście raport UseMe mówi, że należą raczej do rzadkości.

Wybrane zalety pracy freelancera:

  • elastyczne godziny pracy, które wyznaczasz sobie sam,
  • bycie własnym szefem,
  • decydowanie o wszystkim samemu,
  • możliwość pracy zdalnej i z dowolnego miejsca,
  • wolność wyboru obowiązków,
  • rozwijanie swojej pasji, która stała się pracą.

Na podstawie tego zestawienia sam możesz ocenić czy freelancing to sposób zarabiania dla Ciebie. Niemniej nie przekonasz się na pewno, jeśli nie spróbujesz! Czasami warto spróbować czegoś nowego!

Oceń artykuł
4/5 (7)