Vanseller – co to za praca? Zarobki i wymagania na stanowisku

Vanseller to orientalnie brzmiąca nazwa określająca zawód znany od wieków. Zadania, które wykonuje przedstawiciel handlowy tego rodzaju, są zbliżone do popularnego już w średniowieczu handlu obwoźnego. Kto to jest vanseller, jak wygląda jego praca i na jakie zarobki może liczyć?

Vanseller - stoisko sprzedażowe w vanie

Handel jest ciekawym rynkiem pracy do sprzedawców. Znane są obecnie różne formy handlu. To, co kiedyś stanowiło jeden z niewielu sposobów sprzedaży, obecnie stanowi sposób na marketingowe podejście do klienta. Przedsiębiorcy poszukują oryginalnych rozwiązań sprzedażowych, by przykuć uwagę klienta i wyróżnić się na tle konkurencji. Jednym z takich rozwiązań jest praca dla handlowca w vanie.

Vanseller

Vanseller to połączenie dwóch wyrazów w języku angielskim. Pierwsza część, czyli van oznacza auto dostawcze. Seller natomiast oznacza sprzedawcę. Znając znaczenie obu słów łatwo rozszyfrować, że vanseller oprócz prowadzenia samochodu, zajmuje się przede wszystkim sprzedażą. To jeden z nietypowych przedstawicieli handlowych.

Vanseller – co to?

Vanseller to ciekawy zawód oferowany przez rynek pracy już od lat zawierający się w ramach szeroko pojętego handlu. Pierwszą wskazówką do rozszyfrowania jego zadań jest sama nazwa, którą możemy przetłumaczyć jako “sprzedawca w vanie”. Praca vansellera polega na bezpośredniej sprzedaży produktów poprzez prowadzenie samochodu dostawczego. To pewnego rodzaju handlowiec na kółkach, który prowadzi auto i wynajduje ciekawe miejsca, w których może otworzyć chwilowy mobilny sklepik. Jego główne zadania to sprzedaż i prezentacja produktów firm, które go zatrudniają.

Na czym polega praca vansellera?

Vanseller koncentruje swoje działania na konkretnym terenie sprzedażowym. Do jego zadań należy eksponowanie i sprzedaż artykułów, jakie oferuje za pośrednictwem swojego pracodawcy. Nawiązuje on długotrwałe relacje z klientami, prezentuje towary, tłumaczy ich zalety i sugeruje, co warto kupić. Vanseller na swoim stanowisku odpowiada za sprzedaż bezpośrednią, zawieranie umów z klientami, dostawy towaru. Dobrami najczęściej sprzedawanymi przez przedstawiciela handlowego w vanie są produkty żywnościowe, upominki i ubrania. Jego praca nie polega tylko na sprzedawaniu produktów rodem ze zwykłych straganów. 

Przedstawiciel handlowy – vanseller

Vanseller to tak naprawdę przedstawiciel handlowy, wyróżnia go w sposób reprezentacji firmy. Handlowiec samochodowy ma narzucone plany i prezentuje całą firmę w jak najlepszym świetle. Dlatego sednem pracy vansellera jest nie sprzedaż detaliczna, a pozyskiwanie klientów dla reprezentowanej marki. Jego główne zadanie to po prostu jeżdżenie do klientów z towarem i budowanie ich lojalności.

Wymagania w pracy vansellera

Z oczywistych względów mobilny handlowiec powinien mieć prawo jazdy kat. B. Wśród wielu pracodawców mile widziane będzie doświadczenie w handlu oraz wykształcenie kierunkowe. Z racji specyficznej pracy polegającej na ciągłej zmianie położenia od vansellera wymaga się dyspozycyjności i wszechstronności. Jest to osoba najczęściej działająca w pojedynkę, dlatego jego obowiązki to nie tylko sprzedaż, ale też sporządzanie dokumentacji, organizowanie spotkań i negocjacje z potencjalnymi klientami.

Jakie są cechy dobrego vasellera? 

Osoba pracująca na stanowisku obwoźnego handlowca powinna mieć wszystkie cechy charakteru, które pomagają sprzedać jakiś produkt. Vanseller powinien być przebojowy, empatyczny, cierpliwy i zjednujący sobie ludzi. Jego podstawowymi umiejętnościami są: dar przekonywania, wzbudzanie zaufania, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i samodzielność w realizowaniu celów. Komunikatywność to podstawa w pracy każdego handlowca. To cecha buduje zmysł sprzedaży i sprawia, że nawiązanie i utrzymanie dobrych relacji z klientem jest prostsze. 

Zarobki vansellera 

Ile zarabia kierowca-sprzedawca? Zgodnie z danymi portalu Wynagrodzenia.pl co drugi vanseller zarabia od 3400 zł brutto do 5100 zł brutto. 1/4 vansellerów zarabia poniżej dolnej granicy. Taka sama część pracowników zarabia więcej niż 5100 zł brutto. Mediana zarobków vansellera wynosi 4230 zł brutto, co oznacza prawie 3200 zł “na rękę”.  Oprócz comiesięcznej wypłaty mobilny handlowiec może liczyć na telefon służbowy, samochód, laptop i typowe benefity, takie jak karnet na siłownię oraz dofinansowanie urodzin dziecka.

Oceń artykuł
5/5 (1)