Reklama

Opinia o praktykancie lub pracowniku. Jak powinna wyglądać? Wzór

Opinia o praktykancie może być bardzo pomocna przy szukaniu pracy. Staż i praktyki to pierwszy etap w życiu prawie każdego studenta lub absolwenta. Dodatkowym atutem, który może pomóc mu zdobyć pracę, jest właśnie opinia o praktykancie. Jak wygląda i czym się różni od referencji? Pobierz wzór opinii o praktykancie!

opinia o praktykancie: jak ją wystawić?

Większość osób, którym zależy na rozwoju, nie wykonuje zadań mechanicznie i bez zaangażowania. Dlatego też oczekujemy jakiegoś feedbacku na temat rezultatu naszych prac. Tak jest zarówno w pracy, jak i podczas stażu. Jednak to właśnie stażystom i praktykantom najbardziej zależy na pozytywnej ocenie wykonanych samodzielnie obowiązków. To sprawia, że czują się docenieni, upewniają się, że podążają właściwą drogą zawodową, a ich pewność siebie wzrasta. Dokumentem, który potwierdza zaangażowanie, jest opinia o praktykancie. W pracy natomiast możemy wnioskować o otrzymanie opinii o pracowniku. Czy opinia o praktykancie może pomóc w przyszłej karierze zawodowej? Czy praktyki zawodowe to dobre miejsce, aby zacząć się rozwijać? A także, czy z perspektywy pracodawcy warto zatrudniać stażystów i praktykantów?

Czym jest opinia o praktykancie?

Opinia o praktykancie, czy stażu to dokument, który często stanowi wymóg uczelni, lecz może być także wystawiany na prośbę praktykanta. Dokładnie służy ocenie i rekomendacji młodych pracowników, którzy dopiero będą wstępować na rynek pracy, informuje także o przebiegu stażu. Opinie o praktykancie może stworzyć przełożony, czy współpracownicy, czy ktoś, kto wdrażał praktykanta w jego obowiązki w firmie. Jest to dokument niezwykle cenny w karierze, ponieważ pomaga w poszukiwaniach pracy. Przyszły pracodawca ma szansę zapoznać się z dokumentem, dowiedzieć się, jak praca kandydata została oceniona, w miejscu, które stanowiło jego pierwsze doświadczenie zawodowe.

Opinia dotyczy także przebiegu stażu, czy praktyk oraz informacji o zakończeniu stażu. Niekoniecznie musi mieć charakter pozytywny, choć taki oczywiście jest najkorzystniejszy dla praktykanta. Zdarzają się także neutralne opinie, a nawet negatywne. W pojedynczych sytuacjach opinia o praktykancie ma nawet charakter poufny. W przypadku, gdy mowa o stażu z urzędu pracy, opinia o stażyście jest dokumentem obowiązkowym. Wówczas wzoru takiej opinii można szukać na stronie urzędu pracy. Osoba, która jest opiekunem stażysty, musi wypełnić dokument i przekazać do UP po odbytym stażu.

Jaka jest różnica pomiędzy opinią o praktykancie a pracowniku?

Opinia to dokument, który sporządzany jest po zakończeniu pracy. Przedstawia subiektywną ocenę pracownika przez pracodawcę. Nie jest ona wymogiem narzuconym przez Kodeks Pracy, więc pracodawca nie musi jej wystawić: zrobi to dopiero na wniosek osoby zainteresowanej. Czasami pracownik chce opinii pracodawcy, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Warto jednak zaznaczyć, że opinia pracodawcy może być różna, choć jeśli ktoś jest dobrym pracownikiem, to może spodziewać się opinii pozytywnej, chyba że rozstanie z dotychczasową pracą nie przebiegło w pokojowej atmosferze.

Inaczej jest w przypadku opinii o praktykancie, która jest niezbędna do zaliczenia odbywanej praktyki zawodowej. Ma więc wpływ nie tylko na osobiste odczucia, jakie z zakładu pracy wynosi ze sobą praktykant, ale i może zaważyć na zaliczeniu ważnego przedmiotu. Opinia o praktykancie dotyczy bowiem przebiegu stażu, wykonywanych zadań i tego, w jaki sposób praktykant sprawdził się w codziennej pracy w ramach umowy stażowej. Taka opinia dotyczy każdego praktykanta, natomiast pracodawca, czy opiekun praktyk musi napisać opinię.

Opinia o praktykancie a referencje

Na tę chwilę funkcjonuje kilka form i określeń dokumentu, w którym pracodawca ocenia pracę i poleca pracownika innemu pracodawcy. Najczęściej mówi się o referencjach, rekomendacjach, rzadziej liście referencyjnym lub rekomendującym, polecającym. Jest to ten sam dokument, w którym pracodawca wystawia pozytywną opinię byłemu pracownikowi i poleca go innym firmom. Opinia o praktykancie może być zarówno pozytywna, neutralna, jak i negatywna. Natomiast referencje zawsze są pozytywne, więc jeśli pracodawca nie chce się wypowiedzieć o byłym pracowniku w superlatywach, to zazwyczaj oceny nie wystawia. Opinia o praktykancie może być również poufna, czyli były pracownik nie zna jej treści i nie ma na nią żadnego wpływu.

Oprócz tych różnic format i ogólne zasady pisania obu dokumentów są takie same.

Opinia o praktykancie – jak powinien wyglądać taki dokument?

Opinia na temat pracy praktykanta nie jest dokumentem uregulowanym prawnie. Dlatego też nie znajdziemy jednego, odgórnie narzuconego wzoru (nie ma uniwersalnego wzoru narzuconego przez ustawę). Opinia o praktykancie czy pracowniku lub referencje to dokumenty formalne. Powinny mieć odpowiednią formę i zawierać konkretne elementy:

  • Datę i miejscowość wystawienia dokumentu
  • Imię i nazwisko, stanowisko osoby wystawiającej dokument oraz dane firmy
  • Tytuł/nagłówek: opinia lub referencje
  • Imię i nazwisko, stanowisko pracownika, nazwa firmy oraz czas przepracowany
  • Informacje o przebiegu współpracy (zakres obowiązków, wykonywane zadania w trakcie stażu)
  • Charakterystyka pracownika, ocena predyspozycji i zdobytych umiejętności
  • Opinia podsumowująca
  • Powód odejścia z firmy
  • Podpis osoby wystawiającej, pieczątka firmy

W dokumencie można także zawrzeć dane kontaktowe do osoby, która wystawiła opinię. Dzięki temu przyszły pracodawca będzie mógł zadać dodatkowe pytania i zweryfikować opinię.

W sieci jest mnóstwo szablonowych opinii o praktykancie lub pracowniku, jednak warto podejść do stworzenia tego dokumentu jak najbardziej personalnie. Opisać szczegółowo obowiązki tak, by dokument był wartościowy, ale nie przesadzać z pochwałami. Liczy się tutaj wiarygodność. Dokument warto przygotować na papierze firmowym w formacie A4. Czasami w internecie można znaleźć wzory opinii. Są to jednak przygotowane wzory podglądowe, które mają pomóc w napisaniu własnej opinii. Jednak wygląd takiego dokumentu to nie jest coś narzucone odgórnie, więc osoba wystawiająca opinie może dopasować dokument do własnych potrzeb – oczywiście trzeba pamiętać, aby zachował on wygląd formalny i wszystkie potrzebne informacje. Poniżej w artykule przedstawiamy również taki wzór, który może pomóc stworzyć profesjonalną opinię o praktykancie.

Czego nie robić, tworząc opinię o praktykancie?

Jeśli praktyki odbywa w firmie jednocześnie kilku praktykantów, należy pamiętać o wystawieniu spersonalizowanej opinii. Trzeba wyszczególnić te kwestie, które sprawiły, że praktykant czymś wyróżnił się na tle innych. Nieprofesjonalne jest stworzenie jednej, takiej samej opinii dotyczącej wszystkich i jedynie podmiana nazwisk. Może to urazić praktykanta, czy pracownika. Spotykane jest także zlecanie napisania opinii o sobie samym właśnie praktykantowi. Opiekun stażysty, czy praktykanta potwierdza ją jedynie swoim podpisaniem. Takie rozwiązanie również budzi wątpliwości i nie stanowi rzetelnej opinii.

Opinia o praktykancie – wzór

W sieci możemy znaleźć liczne przykłady opinii o praktykancie. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci sprawę, przygotowaliśmy jeden z nich. Przykładowa opinia o praktykancie:

opinia o praktykancie - wzór

Opinia o praktykancie lub pracowniku jest ważnym dokumentem z perspektywy pracownika, który wychodzi na rynek pracy. Opinia powinna być szczera, obiektywna i rzetelna. Ponadto należy pamiętać, że jej treść buduje wizerunek pracodawcy.

Jak napisać wartościową opinię?

Aby opinia o praktykancie stanowiła rzetelny i pomocny dla praktykanta dokument, należy się w niej skupić na zadaniach, jakie kandydat wykonywał i kompetencjach, którymi się wykazał. Opinia stanowi ocenę opisową praktykanta. Warto skoncentrować się w niej na rozwinięciu takich kwestii, jak:

  • Umiejętność radzenia sobie z realizacją powierzonych zadań
  • Umiejętność rozwiązywania problemów w pracy
  • Wiedza teoretyczna i umiejętność wykorzystania jej w praktyce
  • Zdolność do nauki i rozwijania umiejętności
  • Stopień zaangażowania i inicjatywy kandydata
  • Postawa kandydata i ocena zachowania (przestrzeganie zasad firmy, punktualność, okazywanie szacunku)
  • Umiejętność pracy w określonym środowisku i warunkach
  • Rozwój nowych umiejętności w ramach praktyk (korzystanie z porad opiekuna/współpracowników)

Opinia musi być obiektywna i konstruktywna. Osoba odpowiedzialna za jej stworzenie powinna się do tego przygotować. Nie należy robić tego “na szybko”. Warto najpierw przeanalizować cały okres współpracy z kandydatem, wykonane przez niego zadania, jego postawę i inne istotne elementy. Jeśli praktykant współpracował z wieloma osobami, warto także z nimi porozmawiać i poprosić o feedback ze współpracy.

Opinia nie powinna opierać się na odczuciach związanych z sympatią, czy antypatią wobec praktykanta, lecz być oceną ogólnego sprawowania się w pracy. Dobrze podać przykłady np. konkretnych zrealizowanych projektów, czy pomysłów. Wskazać, że praktyki potwierdziły kompetencje zawodowe kandydata. Opinia stanowi dokument formalny, dlatego po jej napisaniu, koniecznie trzeba sprawdzić dokument pod kątem błędów.

Jakie jest znaczenie opinii i referencji?

Przebieg praktyk stanowi okazję do zebrania pierwszego doświadczenia zawodowego. Pracodawcy bardzo cenią doświadczenie zawodowe, dlatego też stanowi ono częsty punkt wśród wymagań w rekrutacjach. Osobom wstępującym na rynek pracy bardzo ciężko jest znaleźć pierwsze zatrudnienie w zawodzie.

Dlatego też praktyki i staże są tak cenne. Bardzo podwyższają szanse absolwenta na rynku pracy. Opinia pracodawcy o praktykancie, jeśli jest pozytywna, może przesądzić o otrzymaniu posady. Choć często pracodawcy, nawet nie oczekują jej przełożenia, to zdarza się, że niektórzy rzeczywiście chcą się z nią zapoznać. Kandydat do pracy może także dołączyć taką opinię do swoich dokumentów aplikacyjnych, jeśli oczywiście jest pozytywna.

Oceń artykuł
1.8/5 (46)