Reklama

Jak rozliczyć PIT za 2019 rok bez wychodzenia z domu?

Do niedawna rozliczanie PIT-u wiązało się z wypełnianiem skomplikowanych formularzy i kolejkami w urzędach skarbowych. Sprawdź, jak rozliczyć PIT w 2020 roku bez wychodzenia z domu.

formularz podatkowy PIT

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT?

Jak rozliczyć PIT za 2019 rok? Pracodawca ma obowiązek przesłać Ci PIT-11 do końca lutego 2020 roku. Rozliczenie się z podatku dochodowego od osób fizycznych powinno nastąpić nie później niż do 30 kwietnia, jednak w tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej. W związku z panującą epidemią koronawirusa możliwość rozliczenia się z urzędem skarbowym przedłużono do 31 maja. Wszystko to bez odsetek za opóźnienie i z automatycznym domniemaniem czynnego żalu.

Kto musi rozliczyć PIT-37?

Większość osób rozlicza się przy pomocy formularza PIT-37. Deklarację wypełnia każdy pracownik, bez względu na to, czy zatrudniano go na podstawie umowy o pracę, zlecenia, czy dzieła. Obowiązkiem rozliczenia PIT-37 są objęci także emeryci, renciści, właściciele praw autorskich, stypendyści oraz właściciele działalności wykonywanej osobiście. 

Sprawdź: PIT-36 – czym różni się od PIT-37 i kto może go rozliczyć?

Jak rozliczyć PIT w domu?

Ministerstwo Finansów przygotowało platformę podatki.gov.pl, dzięki której rozliczysz PIT bez wychodzenia z domu. Dzięki platformie możemy zapoznać się z przygotowanym wcześniej rozliczeniem, które można zmienić lub zaakceptować jednym kliknięciem myszki komputerowej. 

Wystarczy odwiedzić platformę “Twój e-PIT” i zalogować się wykorzystując profil zaufany bądź numer PESEL oraz kwotę przychodów z poprzednich rozliczeń. Logowanie się przez profil zaufany jest bardzo proste i wymaga zalogowania do swojego internetowego konta bankowego. Po wejściu na portal otrzymasz możliwość wglądu we wstępnie przygotowaną deklarację, dokonania zmian, ustalenie odbiorcy 1% podatku i zaznaczenie ulg podatkowych. 

Mikrorachunek podatkowy

Pierwszego stycznia 2020 roku uruchomiono tzw. mikrorachunek podatkowy, który ułatwia zapłatę podatku. Przed jego powstaniem konieczne było wyszukanie odpowiedniego numeru rachunku bankowego urzędu skarbowego – teraz każdy podatnik otrzymuje własny, automatycznie wygenerowany mikrorachunek

Już po zaakceptowaniu deklaracji na platformie podatki.gov.pl zostanie nam przydzielony indywidualny numer konta, na który można dokonywać wpłat bez ryzyka pomyłki związanej z wyborem złego urzędu.

Co jeśli pracodawca nie przesłał PIT-11?

Przede wszystkim warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wysłać Ci PIT-11 do końca lutego. Jeżeli tego nie zrobił, możesz złożyć skargę w urzędzie skarbowym, który nakłada karę na płatnika niewywiązującego się z tego obowiązku. 

Niestety niezależnie od tego, czy Twój pracodawca popełnił błąd – nic nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia się w obowiązującym terminie. Czy sprawdzenie danych w usłudze e-PIT bez otrzymanego formularza PIT-11 jest możliwe?

Sprawdź też: PIT-11, czyli coroczny obowiązek pracodawcy

Jest to pracochłonne ale możliwe. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie, czy posiada się tzw. paski wynagrodzeń z całego roku podatkowego. Z ich pomocą można uzyskać najbardziej potrzebne dane takie jak:

  • wysokość przychodu
  • koszty uzyskania przychodu
  • pobrane zaliczki na podatek
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne

Drugim, trudniejszym sposobem jest sprawdzenie wyciągów bankowych z całego roku. Po zsumowaniu otrzymasz dochód osiągnięty w poprzednim roku podatkowym. Wykorzystując popularne kalkulatory wynagrodzeń, możesz obliczyć wysokość potrąceń i uwzględnić je w zeznaniu podatkowym.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)