1400 zł dla bezrobotnych – wniosek i najczęściej zadawane pytania

1400 plus to świadczenie mające pomagać pracownikom, którzy w związku z panującą epidemią utracili pracę. Dodatek solidarnościowy jest świadczeniem wypłacanym przez trzy miesiące osobom, które otrzymały wypowiedzenie po 15 marca oraz tym, których umowa wygasła w sposób naturalny i nie została przedłużona. Jak złożyć wniosek o 1400 zł dla bezrobotnych?

komputer zasypywany pieniędzmi

1400 zł dla bezrobotnych – jak złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek solidarnościowy można składać tylko i wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Każdy, kto spełnia warunki programu 1400 plus, powinien złożyć formularz EDS. Jak to zrobić?

Należy zalogować się do PUE ZUS za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Najłatwiejszym sposobem jest profil zaufany, który przekieruje Cię do okna logowania bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu na stronie internetowej Twojego banku zostaniesz przekierowany automatycznie do PUE i zarejestrujesz swój profil. Następnie należy wybrać sekcję “Ubezpieczony” zaznaczyć opcję “Dokumenty i wiadomości – dokumenty robocze” i ostatecznie tworzymy nowy dokument, wyszukując wniosek EDS.

Dodatek solidarnościowy – dla kogo?

Aby wniosek EDS złożony za pomocą PUE ZUS nie został odrzucony, należy spełniać kilka warunków. Przede wszystkim trzeba pracować na etacie przez co najmniej 60 dni w 2020 roku, będąc zobowiązanym do ubezpieczeń społecznych. Otrzymać wypowiedzenie po 15 marca 2020 roku lub nie dostać przedłużenia wygasającej umowy o pracę. 

Dodatek solidarnościowy otrzymują osoby, które mieszkają na terytorium Polski i są obywatelami RP lub cudzoziemcami w rozumieniu artykułu 2 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Zasiłek solidarnościowy a okres wypowiedzenia

Warto pamiętać, że jeśli po 15 marca pracodawca Cię zwolnił i przysługuje Ci okres wypowiedzenia – ustaniem stosunku pracy jest moment, w którym wypowiedzenie dobiega końca. Co to znaczy?

Miesięczny okres wypowiedzenia otrzymanego 20 lutego oznacza, że stosunek pracy ustaje 20 marca. To znaczy, że nawet jeśli otrzymałaś/otrzymałeś wypowiedzenie przed ustawowym 15 marca – i tak możesz ubiegać się o dodatek solidarnościowy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

1400 zł dla bezrobotnych przysługuje osobom, które otrzymały wypowiedzenie lub nie dostały nowej umowy. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie kwalifikuje Cię do otrzymania dodatku solidarnościowego.

Wniosek o 1400 plus a miesiąc złożenia

Warto wiedzieć, że pieniądze z dodatku solidarnościowego przysługują najwcześniej za miesiąc złożenia wniosku. To znaczy, że jeżeli złożysz podanie w lipcu – wypłatę świadczeń dostaniesz tylko za lipiec i sierpień.

Sprawdź: PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora