Reklama

Sangwinik – czy ten typ osobowości to dobry pracownik?

Sangwinik to jeden z czterech typów osobowości, które mogą określić predyspozycje zawodowe do wykonywania konkretnej pracy. Każdy człowiek charakteryzuje się innym typem osobowości, który wpływa na jego życie prywatne i zawodowe. Kim jest sangwinik w pracy i czy warto mieć go w swoich szeregach?

sangwinik w pracy

Typy temperamentu lub osobowości to pojęcia, które pozwalają nam w jakiś sposób scharakteryzować to, co dzieje się w otaczającej nas rzeczywistości. Te naturalne predyspozycje do np. łatwiejszego wpadania w gniew lub bagatelizowania wszystkiego, przekładają się nie tylko na nasze życie prywatne, ale dają także o sobie znać w życiu zawodowym. Sangwinik nie jest raczej zaliczany do spokojniejszych typów osobowości, jednak jego poczucie humoru i łatwość rozwiązywania problemów dnia codziennego są cechami, które ceni sobie wiele osób, w tym również pracodawców. Co możemy powiedzieć o temperamencie sangwinika? Jakie są zalety i wady sangwinika jako pracownika?

Sangwinik – cechy osobowości

Jaki typ osobowości reprezentuje sangwinik? Cechy charakteru oraz sposób ich rozróżniania opracowywano już w starożytności. Hipokrates wierzył, że dużą rolę w różnicach temperamentu ludzkiego odgrywają cztery substancje obecne w naszym organizmie. Miały to być: żółć, krew, flegma i melanos (czarna odmiana żółci). Na podstawie obecności tych substancji określił cztery podstawowe typy osobowości takie jak: choleryk, sangwinik, flegmatyk i melancholik.  Warto zauważyć, że często dochodzi do zmieszania dwóch typów osobowości – w ten sposób kombinacji kilkanaście, dzięki czemu zyskujemy szerszy wymiar informacji o typach osobowości w realnym życiu.

Mimo że ciężko się tu doszukiwać naukowego potwierdzenia teorii Hipokratesa, nazwy typów osobowości przetrwały do dzisiaj, a jeden z nich to właśnie sangwinik. Kto to tak naprawdę jest i jakimi cechami się charakteryzuje?

Sangwinik – kto to?

Sangwinik to jeden z czterech typów temperamentu. Praca nad swoim charakterem to jeden z etapów samorozwoju. Książkowy przedstawiciel tego typu osobowości to człowiek energiczny, spontaniczny i entuzjastycznie podchodzący do innych ludzi. Sangwinik nie ma w zwyczaju przejmować się błahymi problemami, dlatego łatwo wybacza innym i często jest kojarzony z lekkoduchem.

Sangwinicy w pracy uwielbiają, kiedy w ich otoczeniu dużo się dzieje, a ich głównym celem jest poszukiwanie nowości i dreszczyku emocji. Natomiast do rozwiązywania życiowych problemów podchodzą z dużą dawką kreatywności i odwagi.

Cechy charakterystyczne sangwinika sprawiają, że są oni postrzegani jako osoby wiecznie młode duchem, mające duże poczucie humoru i lubiące znajdować się w centrum uwagi, jednak w ten bardziej przyjemny dla społeczeństwa sposób.

Warto też zaznaczyć, że sangwinik to najbardziej pożądany typ osobowości. Dlaczego? Ponieważ wady i zalety w tym przypadku świetnie się równoważą, a sam sangwinik potrafi zachować równowagę we własnym życiu pomiędzy otwartością na świat i ludzi a emocjonalnością i empatią. Często sangwinik określany jest jako chodzący ideał, który jest zazwyczaj lubiany w każdym towarzystwie.

Zobacz też: Typy osobowości i ich wpływ na predyspozycje zawodowe

Sangwinik w pracy – jak z nim postępować?

Najważniejsze cechy sangwinika to przede wszystkim otwartość oraz kreatywność. Osoby, wyróżniające się tym typem osobowości, cenią sobie otwartość i nie lubią poczucia niezrozumienia sytuacji. W relacjach firmowych powinno się wykładać fakty czarno na białym, bez ukrytych intencji i owijania w bawełnę. Warto wiedzieć, że ten typ osobowości ceni sobie poczucie władzy nad sytuacją oraz innymi ludźmi i przejawia zupełnie inne zachowania niż np. melancholik w pracy. Mimo wszystko jego ambicje raczej nie przeradzają się w chorobliwą chęć dominowania nad innymi – to raczej nieszkodliwa chęć posiadania kontroli nad sytuacją.

Osoby te mają otwarty umysł, więc świetnie odnajdują się w nowych projektach. Przełożony, który chce maksymalnie wykorzystać zalety sangwinika, powinien w sposób naturalny umożliwić mu rozwinięcie skrzydeł przy jednoczesnym wyznaczeniu ścisłych obowiązków i wytycznych. Otwartość na nowe wyzwania to integralna część osobowości sangwinika.

Sangwinik – jaki zawód do niego pasuje?

Na wielu stanowiskach pracowniczych niezbędne są umiejętności, które posiada sangwinik. Jak zawód najbardziej pasuje do tego typu osobowości? Ze względu na jego otwartość i łatwe nawiązywanie kontaktów z drugim człowiekiem, sangwinik dobrze sprawdzi się w zawodach, gdzie niezbędne są kontakty międzyludzkie. Sprzedawca czy przedstawiciel handlowy to idealny zawód dla tego typu osobowości. Co więcej, kreatywność, jaką się cechuje, pomoże mu w pracy jako animator kultury lub w zawodzie aktora. Mając w pracy osobę, wyróżniającą się tym typem charakteru, warto zachęcać ją do tworzenia prezentacji, kontaktu z klientami albo wdrażania nowych członków zespołu. Sangwinik rozwija skrzydła podczas pracy zespołowej i kreatywnej, a najlepszą nagrodą jest dobry wynik oraz możliwość zaprezentowania swoich zasług. Jego ekstrawertyzm i łatwość w zjednywaniu sobie ludzi sprawdzi się w każdej sytuacji dotyczącej kontaktów z innymi.

Sangwinik jest duszą towarzystwa dlatego jednym ze stanowisk idealnie dopasowanych do osób, które umieją pracować pod presją czasu i z uśmiechem ogarniają wszechobecny chaos, jest dziennikarstwo telewizyjne. Z racji tego, że sangwinik chętnie spędza czas z innymi ludźmi, lubi być w centrum uwagi i uwielbia opowiadać to także materiał do pracy w radiu, lub w bardziej nowoczesnych zawodach takich jak bloger, lub influencer.

Należy jednak zaznaczyć, że sangwinik nie lubi brać udziału w korporacyjnych intrygach i raczej podchodzi do innych z ufnością, dlatego nie nadaje się do prac związanych z twardymi negocjacjami lub koniecznością tworzenia długoterminowych, zaplanowanych ruchów biznesowych bądź politycznych.

Sprawdź także: Test osobowości – sprawdź, jakim typem jesteś

Czy sangwinik ma łatwiej w pracy?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Sangwinik kocha zdobywać świat i zmieniające się otoczenie. Dlatego można uznać, że będzie idealnym kandydatem do chaotycznej pracy, wymagającej dużej elastyczności i tworzenia kontaktów międzyludzkich. Jego zapędy autorytarne sprawdzą się w koordynowaniu zespołów, a radość z osiągniętego sukcesu sprawi, że nie będzie potrzebował motywacji z zewnątrz.

Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że sangwinik nie jest stworzony do wykonywania wszystkich zawodów. Raczej nie odnajdzie się w administracji, pracy biurowej, produkcyjnej lub analitycznej. Przede wszystkim dlatego, że jego najgorszym wrogiem jest monotonia i nuda, która dopada go wyjątkowo szybko.

Słabe strony sangwinika

Sangwinik to jeden z typów osobowości, które na pierwszy rzut oka nie mają wad. W końcu to, że lubi być w centrum uwagi i to raczej w pozytywny sposób, nikomu nie przeszkadza. Jednak należy zauważyć, że sangwinik ma tendencje do ubarwiania opowieści, a także często jest chaotyczny i zapomina o ważnych sprawach.

Mimo tego, że doskonale odnajdzie się w każdej sytuacji, to zdarza się, że bierze sobie zbyt dużo obowiązków na głowę. W rezultacie nie jest w stanie doprowadzić wszystkich spraw do końca, a to wywołuje u niego poczucie winy, ponieważ zależy mu na profesjonalnym podejściu.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)