Reklama

Podziękowanie za współpracę – kartka, mail czy spotkanie? Wzór podziękowania za współpracę

Pożegnanie w pracy to coś, czego nie sposób uniknąć. Właściwie każdy z nas stanie kiedyś przed koniecznością lub chęcią zmiany pracodawcy. Podziękowanie za współpracę to miły gest, dzięki któremu zostawisz po sobie lepsze wrażenie i utrzymasz, chociaż część kontaktów biznesowych. Jak można podziękować współpracownikom?

podziękowanie za współpracę

Ostatni dzień pracy to duży stres dla większości z nas. Szczególnie jeśli pracownik jest związany emocjonalnie z firmą – czuł się w niej dobrze, ma miłe wspomnienia i cenił sobie współpracę. Wiele osób chce w tym momencie wyrazić wdzięczność i podziękować przełożonemu oraz współpracownikom za wspólną pracę. Dlatego też część z osób, które odchodzą z zakładu pracy, decyduje się napisać podziękowanie lub w inny sposób pożegnać się z zespołem. Jakie są sposoby, aby serdecznie podziękować kolegom z pracy? Czy napisanie podziękowania to jedyna forma pożegnania? Jak powinno wyglądać takie oficjalne pożegnanie w pracy?

Podziękowanie za współpracę – jak się zachować w stosunku do szefa?

Czeka Cię nowa praca? Zanim przejdziemy do samego pożegnania z dotychczasowym miejscem wykonywania obowiązków służbowych, warto omówić kilka kwestii dotyczących wypowiedzenia umowy. Podziękowanie za współpracę jest niewątpliwie miłym i pożądanym gestem, jednak to nie wszystko. Twoje odejście z pracy będzie oznaczało lukę w zespole i konieczność poszukiwania nowej osoby. Aby zostawić po sobie dobre wrażenie, warto porozmawiać z szefem jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie sytuacji jest umówienie się z bezpośrednim przełożonym na spotkanie w cztery oczy, jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia. Warto być fair w stosunku do pracodawcy – szczególnie jeśli on też był w porządku wobec pracowników. Dzięki wcześniejszej rozmowie i poinformowaniu go o planowanej zmianie dasz mu więcej czasu na znalezienie kogoś na Twoje miejsce.

Profesjonalne i uczciwe zachowanie to w tym przypadku najlepsza forma podziękowania za współpracę. Tekst ze słowami wdzięczności i oficjalne podziękowanie warto wysłać drogą mailową lub zanieść osobiście i wręczyć szefowi. Wyrażanie wdzięczności zawsze jest w dobrym guście. Kto wie, może zmotywujesz szefa do zaproponowania jeszcze korzystniejszej oferty? Nigdy nie wiesz, czy będziesz miał jeszcze okazję współpracować ze swoim byłym pracodawcą.

Sprawdź także: Jak wygląda offboarding?

Podziękowania za współpracę – mail pożegnalny w pracy

W przypadku pożegnania w zakładzie pracy zatrudniającym setki pracowników rozmowa z każdym z osobna będzie nie lada wyzwaniem. W tej sytuacji warto wykorzystać służbową skrzynkę mailową i poinformować wszystkich o swojej decyzji. Pamiętaj, że podziękowanie za współpracę w formie maila powinno mieć pozytywny wydźwięk. Nawet jeśli w firmie dochodziło do pewnych konfliktów, postaraj się skupić wyłącznie na dobrych chwilach i wykaż wzorową postawę. Rynek pracy jest zadziwiająco mały. Twój przyszły szef, jeden z partnerów biznesowych lub współpracownik może być jednym z odbiorców tej wiadomości. O firmie wypowiadaj się dobrze także podczas exit interview. Jeśli wysyłasz podziękowania za współpracę, od razu postrzegany jesteś jako profesjonalista, który potrafi z klasą zakończyć pewien zawodowy etap w pozytywnym tonie.

Podziękowanie za współpracę – wzór maila

„Drogie koleżanki, drodzy koledzy,

Dzisiejszy dzień jest moim ostatnim dniem pracy w …………. . Korzystając z okazji, chciałabym/chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za współpracę, za okazaną życzliwość i pomoc, kiedy jej potrzebowałam/potrzebowałem.

Bardzo podobała mi się praca z Wami wszystkimi i atmosfera, którą wspólnie tworzyliśmy! Będę też tęskniła/tęsknił za naszymi przerwami kawowymi i chwilami, które spędziliśmy razem! Jeszcze raz dziękuję Wam i jednocześnie życzę wszystkim powodzenia oraz wielu sukcesów zawodowych i osobistych.

Pozostawiam do siebie kontakt prywatny: …………………………. (tutaj należy wpisać adres e-mail lub numer telefonu)

Pozdrawiam
…………………………………………….”

Oficjalne podziękowania za współpracę: przykład e-maila

Jeśli w pracy panuje formalna atmosfera, wówczas należy także dopasować do niej treść pożegnania. Poniżej przykładowy tekst. 

Szanowni Współpracownicy,

Chcę wyrazić wdzięczność za wsparcie w pracy w……………………. 

Nasza współpraca dobiega końca, a ja rozpoczynam nowy etap w mojej karierze.

Dziękuję za współpracę, wdrożenie i udzieloną pomoc. Czas spędzony w firmie będę wspominał pozytywnie. 

Życzę dalszych sukcesów. 

Z wyrazami szacunku,

………………………..

Krótkie podziękowania za współpracę

Zastanawiasz się, czy warto przygotować podziękowania za współpracę? Odejście z pracy dobrze zakomunikować, nawet jeśli nie współpracowałeś z wieloma osobami i wydaje Ci się, że nawet nie zauważa Twojego odejścia. Wtedy możesz jednak zdecydować się na zwięzłe pożegnanie. Poniżej przykład krótkiego podziękowania za współpracę. 

Drodzy Współpracownicy,

Dziękuję za współpracę i Wasze wsparcie. Czas spędzony w firmie był dla mnie bardzo cenny, wiele się nauczyłem. Teraz zaczynam jednak nowy etap w karierze. Być może kiedyś będziemy mieli szansę znów połączyć siły. 

Do zobaczenia!

…………………

Podziękowanie dla szefa – tekst

To, w jaki sposób pożegnasz się z szefem, zależy od relacji, jaką wspólnie wypracowaliście. W niektórych firmach panuje sztywna hierarchia. W innych relacje z szefem są luźniejsze. Poniżej zamieszono uniwersalny tekst pożegnalny, jaki możesz umieścić w e-mailu do swojego szefa. 

Szanowny…………..(imię szefa),

Chcę wyrazić autentyczną wdzięczność za wsparcie, zaufanie i mentorstwo podczas mojej pracy w firmie. Doceniam przyznaną mi szansę i możliwości rozwoju. 

Doświadczenie, jakie udało mi się uzyskać w firmie stanowi dla mnie bardzo duża wartość i dzięki niemu mogę rozwijać się dalej.

Z wyrazami szacunku,

………………………….

Jak napisać podziękowania za współpracę? Wzór kartki

” Drodzy koledzy, kochana firmo,

Jutro już się nie spotkamy, ponieważ dzisiaj jest mój ostatni dzień w pracy. Czekają mnie nowe wyzwania związane z przeprowadzką za granicę. Chciałabym z tej okazji serdecznie podziękować działowi księgowości – to Wy byliście mi najbliżsi w codziennej, wspólnej pracy.

Dziękuje Wam, za ciekawe wyzwania zawodowe oraz za świetną atmosferę, która potrafiła pomóc w każdej stresującej sytuacji.

Życzę powodzenia w kolejnych projektach, a także w życiu prywatnym. W końcu work-life balance jest bardzo ważny! Składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia i trzymam mocno kciuki za wasze przyszłe sukcesy zawodowe.

Wszystkiego dobrego! W razie czego dzwońcie ……..

Pozdrawiam

……………………..

Podziękowania za współpracę – podziękowanie dla pracownika

To wcale nie pracownik zawsze musi wyjść pierwszy z inicjatywą w razie swojego odejścia. Pracodawca, który stara się dbać o swój employer branding, lub po prostu wyjątkowo cenił pracownika, może sam zaangażować się w jego pożegnanie. Np. dziękując i życząc spełnienia zawodowego.

Cześć …………………………,

Chciałem podziękować Ci za całe zaangażowanie, które włożyłeś w rozwój firmy. Byłeś niezastąpionym członkiem zespołu.

Twój wkład, profesjonalizm i podejście do pracy zespołowej pomogło zrealizować wiele znaczących projektów. 

Mam nadzieję, że nowe miejsce pracy zagwarantuje Ci rozwój.

Pozdrawiam,

……………………………………

Podziękowanie za współpracę – kartka, dyplom, a może wiersz?

Zastanawiasz się, jak napisać najserdeczniejsze podziękowania za współpracę? Najbliżsi współpracownicy to osoby, z którymi spędzasz przynajmniej 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Lata przebywania pod tym samym dachem, stawianie czoła wyzwaniom i wspólne przechodzenie kryzysów łączy ludzi. Dlatego należy im podziękować za współpracę. Przykłady właściwych zachowań znajdziesz w tym artykule. Należy jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnego wzoru pożegnania. Inaczej będzie wyglądało podziękowanie emeryta za współpracę, a inaczej osoby, która zdecydowała się odejść z pracy, gdyż dostała lepszą ofertę.

Formę mailową warto zastąpić spotkaniem w cztery oczy, drobnym upominkiem i szczerą rozmową o powodach zmiany zatrudnienia. Najlepiej odbyć ją po godzinach pracy w okolicznym pubie lub kawiarni – tam, gdzie w sposób nieskrępowany będziecie mogli pożegnać się, jak należy. Jeżeli jednak nie możesz odbyć takiej rozmowy, a mail wydaje się być zbyt oschłą formą komunikacji, można wtedy zastanowić się nad podziękowaniem za współpracę w formie kartki.

Sprawdź też: Zmiana pracy to nie bułka z masłem – jak podjąć decyzję?

Podziękowanie za współpracę – kartka

W sieci, a także w księgarniach lub sklepach papierniczych dostępne są kartki z okazji odejścia z pracy i podziękowania za współpracę. Oczywiście można je również wykonać samodzielnie, korzystając z darmowych programów dostępnych w Internecie np. Canvy. W ten sposób można stworzyć także dyplom podziękowania za współpracę. Wzory są dostępne w sieci.

Podziękowanie za współpracę z klientem

Specyfiką wielu zawodów jest długotrwałe budowanie relacji z klientami. W tym przypadku zmiana pracy oznacza konieczność poinformowania osób, które korzystały z usług firmy za Twoim pośrednictwem. Odejście pracownika bez słowa rodzi niebezpieczeństwo, że klient będzie wysyłał wiadomości na skrzynkę, która od dawna nie jest obsługiwana. Jeśli chcemy pozostawić po sobie dobre wrażenie, warto skłonić się do pisania podziękowań i ogłosić wieści o swoim odejściu. W tym przypadku dobrą praktyką jest przekazanie kontrahenta koledze ze swojego zespołu i poinformowanie dwóch stron o zmianach, które zaszły.

Mail na pożegnanie pracy – przykłady cytatów na pożegnanie

  • Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie – Jonathan Carroll, „Na pastwę aniołów”
  • Bądźmy wdzięczni, że istnieją wariaci, bez nich nie moglibyśmy odnosić sukcesów – Mark Twain, „Aforyzmy i sarkazmy”
  • Nauczyłem się wspaniałej prawdy: od radości, którą sprawia nam czyjaś dobroć większą radością jest wyrażenie wdzięczności za tę dobroć – Richard Paul Evans, „Papierowe marzenia”
  • Wyjątkowi ludzie nie muszą się uciekać do fałszywej skromności. Nie polują na komplementy, lecz kiedy są nimi obdarowani – wdzięcznie je przyjmują – Andrew Matthews, „Bądź szczęśliwy!”
  • Praca oddala od nas trzy wielkie niedole – nudę, występek i ubóstwo – Wolter
  • Pracuj, jakbyś nie potrzebował pieniędzy. Kochaj, jakby nikt Cię nigdy nie zranił. Tańcz, jakby nikt nie patrzył. Śpiewaj, jakby nikt nie słuchał. Żyj, jakby to było niebo na Ziemi – Celaleddin Rumi
  • Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu – Paul Holbach
  • Choć człowiek niejednokrotnie narzeka na pracę, nie może się bez niej obejść – Antoni Kępiński

Podziękowanie za współpracę – wiersz

Aby wasze szczere podziękowania za współpracę było wyjątkowe, możecie napisać wiersz. Ważne, by był on osobisty, zawierał wspomnienia, refleksje i miał stosowną długość. Dzieło na kilka stron może znudzić współpracowników i nie przynieść oczekiwanych rezultatów. To będzie idealna forma podziękowania za współpracę dla koleżanki lub kolegi z działu, z którymi wykonywaliśmy wiele wspólnych zadań.

Oceń artykuł
3.5/5 (30)