Reklama

Jak przestać być leniwym? Krótki przepis na produktywność

Bywają takie dni, kiedy po prostu nic nam się nie chce. Odkładamy wszystko na później i zatapiamy się w naszym słodkim lenistwie. Nie ma z tym nic złego, jednak jeśli czujemy, że zaczyna nas to przerastać, czas coś z tym zrobić. Sprawdź nasz przepis na to, jak przestać być leniwym.

Jak przestać być leniwym? - Lenowy męzczyzna leży na kanapie z telefonem w ręku

 

Jedno z najczęstszych pytań, jakie sobie zadajemy, brzmią: jak pokonać lenistwo? Otóż nie wystarczy tylko ciężko pracować — powinieneś robić znacznie więcej! Brzmi nieciekawie? Gwarantujemy, że wcale tak nie jest, a kilka prostych kroków i dyscyplina działa lepiej na bycie leniwym niż dodatkowa drzemka w ciągu dnia. Z lenistwem boryka się każdy z nas. W końcu taka natura ludzka, że chcielibyśmy leżeć i pachnieć, a wszystko mieć podane na tacy. Jednak większość ludzi po jakimś czasie źle czuje się w takiej atmosferze. Nie chodzi tutaj tylko o samopoczucie psychiczne, ale również o ruch fizyczny, którego zaczyna nam brakować za każdym razem, gdy popadamy w cug lenistwa. Brak motywacji, ospałość, brak chęci, ciągłe zapominanie… to główne objawy, a zarazem skutki chronicznego lenistwa. Jak przestać być leniwym? Co mogę zrobić, aby pokonać lenistwo?

Jak przestać być leniwym?

Wszystkie czynności, które wykonujemy w ciągu jednego dnia, wpływają na całe nasze życie. Mimo iż posiadasz wiele powodów, które mobilizowałyby Cię do zrobienia czegokolwiek, to jednak ciężko jest Ci się zebrać. Spieszymy z pomocą! Poniżej prezentujemy kilka czynności, które pomogą Ci stać się bardziej produktywnym.

Prokrastynacja. Jak się z tego wyleczyć? 

  • Wyznaczanie sztywnych ram czasowych, ustal czas na wykonanie konkretnego zadania

Zaplanuj godzinę lub 40 minut na wykonanie jednej czynności. Dzięki temu zmobilizujesz i przygotujesz swój umysł na zrealizowanie swojego celu. Odłóż telefon, wyłącz wszystkie komunikaty i media społecznościowe, który mogłyby Cię rozpraszać. Poświęć te 40 lub 60 minut na czas z samym sobą.

  • Stwórz swój plan dnia

Wypisz na kartce wszystkie zadania, które musisz dzisiaj zrobić i na bieżąco je wykreślaj. Nie myśl o tym, ile jest jeszcze przed Tobą. Skup się tylko na chwili obecnej i na czynności, którą musisz wykonać. Czasem niestety trzeba się do tego zmusić. Jednak zrobienie pierwszego kroku może wiele zmienić i znacznie ułatwić kontynuowanie dalszej pracy lub innej czynności. Wystarczy tylko zacząć.

  • Zadbaj o dobre towarzystwo

Praca w pojedynkę bywa bardzo trudna, ponieważ nie ma się koło siebie osoby, z którą można by wzajemnie się motywować i dzielić swoimi spostrzeżeniami. Kontakt z ludźmi, którzy ciężko pracują, skłania nas do większego skupienia się na swoich obowiązkach oraz pomaga nam zapomnieć o czyhających w kącie rozpraszaczach.

  • Uważaj na słowa, które wypowiadasz

Zamień “muszę” na “chcę”. Pozytywne myślenie przyciąga pozytywne rzeczy. Im więcej myślisz o tym czego chcesz i wizualizujesz sobie swoje sukcesy, tym łatwiej będzie Ci się za to zabrać.

  • Ruszaj się

Ruch powoduje wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki nim jesteśmy w lepszym humorze oraz czujemy się pobudzeni i zmotywowani do działania, a senność i znużenie odchodzą w niepamięć. Nawet mały trening o umiarkowanej intensywności w ciągu dnia poprawia naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Jeśli jednak nie masz na niego ochoty, idź na krótki spacer, dotleń się i rozruszaj kości.

  • Zaczynaj od tych najtrudniejszych zadań

Najczęściej odkładamy na później te najtrudniejsze zadania, które wymagają od nas dużego pokładu energii, skupienia oraz wydają nam się najcięższe do wykonania. Zobaczysz, że jeśli tylko zaczniesz je robić, to okaże się, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

  • Nagradzaj się

Kto nie lubi prezentów? Jeśli udało Ci się zrobić jedną rzecz na czas i poświęcić jej 100 procent swojej uwagi, zrób coś dla siebie dobrego. Przygotuj smaczny posiłek, napij się pysznej herbaty lub posłuchaj muzyki. Pamiętaj, że tuż obok obowiązków, znajdują się przyjemności. Postaraj się zachować zdrowy balans.

Produktywność kontra lenistwo

Uwierz w we własne siły i nie poddawaj się. Pomyśl tylko, ile dobrego czeka Cię po skończeniu danej rzeczy. Pamiętaj, że z każdą minutą kreujesz swoją przyszłość. Odkładanie wszystkiego na później niesie ze sobą niemiłe konsekwencje, żeby tego uniknąć, postaraj się zastosować kilka powyżej wymienionych porad.

Trening mózgu – zadbaj o rozwój swojego centrum dowodzenia

Oceń artykuł
4.2/5 (5)