Najłatwiej jest motywować pracowników, wykorzystując zewnętrzne motywatory, takiej jak podwyżki czy premie, jednak nie zawsze okazują się one skuteczne. A co w wypadku, gdy brakuje budżetu na takie świadczenia? Spokojnie, są przecież inne metody na motywowanie pracowników, które nie wymagają sięgania głęboko do firmowej kasy. Poznaj pierwsze 9 sposobów na skuteczną motywację Twojego zespołu:

 

1. Postaw na komunikację

Komunika Zapewne wielu z nas jest zdania, że dobra komunikacja to klucz do sprawnej realizacji większości procesów. Zarówno na etapie przekazywania zadań i określania mierzalnych celów, jak i w trakcie lub po ich osiągnięciu. Musisz pamiętać, że stały feedback, zarówno ten pozytywny, jak i negatywny jest o wiele bardziej motywujące niż jednorazowa premia. W końcu Twój zespół nie dostaje jej codziennie, a Twoje stałe wsparcie, jako komunikatywnego lidera jest dla nich ważne każdego dnia.

 

 

2. Doceniaj efekty pracy

Doceniaj Jeżeli pracownik wkłada wiele wysiłku w dany projekt, dzięki czemu osiąga  wyjątkowe rezultaty, a jego wytężona praca nie jest doceniona, dlaczego miałby nadal pracować na najwyższych obrotach? Jednym z najważniejszych czynników wpływających na motywację do pracy jest częstotliwość doceniania jej przez przełożonego. Zdecydowana większość pracowników twierdzi, że ich motywacja i morale uległyby znacznej poprawie wraz ze wzrostem uznania ze strony przełożonego, więc dlaczego miałbyś nie spróbować.

 

 

3. Wyznaczaj osiągalne i mierzalne cele

CeleKażdemu z nas zdarzyło się realizować projekty, który ciągną się bez końca, a myśl o utknięciu w kolejnym, stawała się dla nas naprawdę demotywująca. Wyznaczanie jasnych, osiągalnych celów zapewnia prawdziwy wzrost motywacji. Za każdym razem, gdy kolejny z nich zostanie osiągnięty, czujemy satysfakcję oraz jasno widzimy, że nasza praca robi różnicę. Możesz dodatkowo zwiększyć ten efekty świętując osiągnięcia Twojego zespołu po wykonaniu kolejnego kroku na drodze do sukcesu.

 

 

4. Zachowaj pozytywne nastawienie

NastawienieNegatywne emocje mają swoje miejsce, a wiele zmiany procesowych czy organizacyjnych powstało w wyniku trudnych rozmów. Ważne jest jednak znalezienie sposobów na wprowadzenie pozytywnych doświadczeń w interakcje zespołu, aby stworzyć przyjazne miejsce pracy. Okazuje się bowiem, że szczęście odgrywa większą rolę w sukcesie firmy, niż możesz sobie wyobrazić. Prosta zmiana nastawienia będzie mieć bezpośredni wpływ na relacje, które są głównymi czynnikami zaangażowania i produktywności w Twoim zespole.

 

 

5. Pozwól na popełnianie błędów

BłędówWarto działać w myśl zasady, że błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. Nie wszystkie nasze działania, dają oczekiwane skutek,  nie poznamy go jednak, dopóki nie spróbujemy. Takie podejście jako przełożonego da Twoim pracownikom dużą motywację do pracy, a myśl że w przypadku błędu ich manager udzieli im wsparcia i pomocy będzie bardzo budująca. Warto jednak abyś wyznaczył jasne granice i nie pozostawiał miejsca na rażące nadużycia.

 

 

6. Wyznacz jasną ścieżkę kariery

KarierATypowych zadaniowców, których w organizacjach jest zdecydowanie najwięcej, motywuje do pracy osiąganie kolejnych, wcześniej określonych etapów na ścieżce kariery. Może wiązać się to ze zmianą nazwy stanowiska, ale również z możliwością realizacji nowych projektów, wyższym budżetem do osiągnięcia czy też udziałem w ciekawym szkoleniu. Opcji jest wiele, a dla osób, które lubią stawiać przed sobą wyzwania to duża motywacja. Wskaż więc jasną ścieżkę kariery każdemu z członków Twojego zespołu, aby dokładnie wiedział dokąd dąży i co może tym osiągnąć.

 

 

7. Przenieś decyzyjność

DecyzyjnośćWiększość procesów w organizacji jest zależna od innych osób: klientów, przełożonego czy zarządu, a konieczność oczekiwania na czyjąś odpowiedź, decyzję czy akceptacje bywa bardzo frustrujące. Trwanie w takim zawieszeniu staje się bardzo męczące oraz demotywujące. Możesz temu zaradzić, analizując obowiązujące procedury w zakresie decyzyjności i umożliwienie większej swobody działań swoim pracownikom. Każdy z nas, posiadając większą moc sprawczą, chętniej angażuje się w swoją zadania i jest bardziej zmotywowany do ich realizacji.

 

 

8. Pokarz szeroką perspektywę

PerspektywaAby pracownik w pełni realizował indywidualne cele swojej pracy, powinien zrozumieć jak dopełnia ona cały obraz organizacji. Zwiększenie świadomości w jaki sposób włożony wysiłek wpływa na firmę, klientów i społeczność może znacząco zwiększyć jego motywację. Wykonanie zadania zazwyczaj daje niewielkie poczucie spełnienia, ale wiedza, jak ta praca pomaga innym, jest prawdziwym antidotum na brak zaangażowania.

 

 

9. Buduj wzajemne zaufanie

ZaufanieKażda relacja, w tym  zawodowa, opiera się na zaufaniu, ponieważ to na nim budujemy swoją przejrzystość. Stosowanie zasady transparentności jest jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć. Gdy zespół poczuje, że może Ci zaufać, będzie bardziej zmotywowany i zaangażowany w swoją pracę.

 

 

 

 

Jak widzisz, podwyżka lub premia to nie jedyne sposoby na to, aby zmotywować zespół do pracy. O wiele lepiej sprawdzają się zaprezentowane powyżej działania, które nie tylko wpłyną na determinację i zaangażowanie pracowników, ale dadzą dodatkowe korzyści dla całej organizacji,  takie jak poprawa komunikacji, zwiększenie poziomu zaufania czy realizację wyższych celów.

A może wykorzystujesz już wszystkie powyższe wskazówki i nadal szukasz inspiracji do zwiększenia motywacji Twoich pracowników? Zapraszam po więcej do drugiej części artykułu!