Reklama

FOMO – czy jesteś uzależniony od ważnych informacji? Definicja, badania i objawy

FOMO to choroba naszych czasów, dotykająca większości polskich internautów. Objawia się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Sprawdź, czy zauważasz u siebie podobne zachowania i dowiedz się, jak możesz sobie z tym poradzić.

fomo

FOMO – co to jest? Badania

FOMO (z ang. Fear Of Missing Out) to przeraźliwy strach przed tym, co nas omija oraz przed utratą ważnych informacji. Zjawisko zostało po raz pierwszy zidentyfikowane w latach 90. XX wieku, kiedy to media społecznościowe zaczynały nabierać coraz większego znaczenia.

FOMO jest obecną chorobą cywilizacyjną XXI wieku, która dotyka około 16 procent polskich internautów, czyli ponad 4 miliony użytkowników (na 26,9 mln osób korzystających z internetu). Według badań FOMO przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz panelu badawczego Ariadna, osoby z FOMO przyznają się do weryfikacji serwisów społecznościowych w najczęściej niesprzyjających ku temu sytuacjach, takich jak np. podczas mszy lub nabożeństw (20 proc.). Wiele z nich mówi również o zaniedbywaniu obowiązków domowych (35 proc.), a nawet obowiązków służbowych (27 proc.).

Ponadto osoby z wysokim FOMO skarżą się na częsty ból brzucha (23 proc.), zwiększoną potliwość (21 proc) czy nudności i zawroty głowy w momencie, kiedy nie korzystają z mediów społecznościowych. Dotyka ich również niskie poczucie własnej wartości i bezużyteczności (33 proc.) oraz problem z nabraniem większego szacunku do własnej osoby (29 proc.).

Jakie są objawy FOMO?

FOMO to obawa/lęk przed utratą ważnych informacji czy przed przegapieniem ważnego wydarzenia, w którym nie możemy wziąć udział. Objawia się nerwowym zerkaniem do smartfona, poczuciem dyskomfortu i strachu, ciągłym wchodzeniem na portale społecznościowe i informacyjne oraz nagminnym sprawdzaniem powiadomień. Kiedy osoba ta zaspokoi swoją potrzebę, jej lęk automatycznie wygasa.

Osoby z syndromem FOMO czują również ogromną potrzebę dzielenia się najmniejszymi wydarzeniami ze swojego życia w mediach społecznościowych, np. wyrzucają zdjęcia jedzenia serwowanego w modnej restauracji czy zdają relację z każdej minuty swojego wyjazdu na jakąś wycieczkę. Ich celem jest potrzeba uzyskania aprobaty od osób z zewnątrz poprzez lajki, komentarze, udostępnienia czy jakąkolwiek inną reakcję.

FOMO w pracy

FOMO może dopaść nas w każdej dziedzinie życia, również w pracy. Objawia się tym, że np. boimy się, że coś ważnego dzieje się na spotkaniu, na którym jesteśmy nieobecni lub wtedy, gdy w przypadku przeziębienia nie możemy pójść do pracy i dopada nas lęk związany z tym, że coś ważnego może nas ominąć i nas przy tym nie będzie. Osoby z FOMO uważają również, że mają najmniej rozwijające zadania wśród swoich współpracowników, którzy zajmują się np. ciekawszymi projektami lub są celowo pomijani we wszelkich wyjściach czy delegacjach pracowniczych. Nie zdają sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości może być zupełnie inaczej i żadne zachowanie nie jest wobec nich specjalnie spowodowane.

Syndrom FOMO może obniżać umiejętność podejmowania decyzji oraz powodować problem z koncentracją. Osoby te chcą dokładnie wiedzieć, co się wokół nich dzieje i co prawdopodobnie ich omija. Kiedy angażuje się ona w jedną czynność, nie może skupić się na niej w stu procentach. Bowiem dotyka ją poczucie straty, że nie robi się czegoś zupełnie innego.

Sprawdź: Nerwica w pracy – jak ją wyleczyć?

Jak poradzić sobie z FOMO?

Jeśli po przeczytaniu powyższej treści podejrzewasz u siebie objawy FOMO, możesz zgłosić się do specjalisty, który pomoże ci poradzić sobie z dokuczliwą przypadłością. Zdaj sobie również sprawę, że większość tego, co jest pokazywane w social mediach to tylko kreacja, która zazwyczaj ma pokazać to, co najlepsze – bez żadnych mankamentów. Spróbuj również zdystansować się do krzykliwych i często manipulujących nagłówków i treści udostępnianych przez media. Skup się na sobie i na tym, co jest dla ciebie najważniejsze. Nie narzucaj na siebie presji oraz nie twórz podejrzliwych scenariuszy, które dzieją się zazwyczaj tylko w twojej głowie.

Sprawdź również: Poczucie własnej wartości. Jak je podnieść? Ćwiczenia

Oceń artykuł
4/5 (4)