Reklama

Drzemka w pracy – zbędna fanaberia czy coś, co powinno być standardem?

Drzemka w pracy to pomysł, który nie mieści się w głowie większości zachodnich pracodawców. Warto wiedzieć, że Japonia nie tylko ją stosuje, ale wręcz nakłania pracowników do drzemki w pracy! Czy w Polsce też powinniśmy się nad tym zastanowić? Sprawdź, jakie korzyści przynosi drzemka regeneracyjna w pracy.

Drzemka w pracy

Sen ma na nas zbawienne działanie. Jest to wiedza podstawowa. Jest to również jedna z naszych potrzeb biologicznych. Brak snu to jedna z najgorszych możliwych tortur, co doskonale pokazuje jego rolę w naszym życiu. Badania nad snem ciągle trwają, ponieważ stan ten nadal nie został do końca zbadany, a naukowcy nie są w stanie stwierdzić i skatalogować mnogości procesów zachodzących w naszym mózgu i w naszym ciele podczas snu. Wiadomo jedynie, że sen wpływa na regenerację, oraz jest czasem, gdy mózg przełącza się na najwyższe obroty i mieli wszystkie informacje zdobyte w ciągu dnia z siłą najlepszego procesora. Może z racji tych zbawiennych działań, rynek pracy zaczął spoglądać w stronę krótkiego snu — drzemki, który ma znacząco wpływać na wydajność pracowników. W końcu nie chodzi o to, aby pracować długo i ciężko, ale o to, aby pracować mądrze, wydajnie i krótko. Czy kilkunastominutowa drzemka wpływa korzystnie na naszą pracę? Czy Światowy Dzień Drzemki w Pracy i jego postulaty to przepis na stworzenie superpracowników o nadzwyczajnej wydajności i dokładności?

Drzemka w pracy: co to jest?

Krótka drzemka w pracy: brzmi abstrakcyjnie? Warto się nad tym zastanowić! Pracownik, który nie może zaznać wystarczającej ilości snu to mniej wydajny i niezadowolony członek zespołu. Teoretycznie każdemu pracownikowi przysługują przerwy na obiad, odpoczynek od monitora komputera i wyjście do toalety. W praktyce wykorzystywanie wolnego czasu na drzemkę w czasie dnia pracy jest uważane za dziwactwo i fanaberię. Tymczasem drzemka w pracy trwająca 15-20 minut potrafi zwiększyć naszą efektywność nawet o 40%. Dzięki drobnej dawce snu łatwiej przyswajamy wiedzę i możemy skupić się na zadaniach do wykonania w drugiej połowie dnia. Drzemka jest również przejawem work-life balance.

Drzemka regeneracyjna w pracy – jak to wygląda w Japonii?

Dobrym przykładem na zbawienny wpływ krótkiej drzemki w pracy jest Japonia. Kraj kwitnącej wiśni słynie z pracoholizmu i przemęczonych do granic możliwości pracowników. Według badań przeciętny Japończyk wyrabia aż 100 nadgodzin w ciągu miesiąca! Problem braku snu uwidacznia się w tragicznych statystykach – niemal 10 tysięcy osób rocznie umiera w Japonii z przemęczenia lub przepracowania. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie codzienna, krótka drzemka w pracy.

W biurach znajdują się nawet specjalne pokoje do spania i relaksu: w komfortowych warunkach pracownik może spędzić tam swoją przerwę, aby po niej wrócić do pracy z nową energią! Japońscy pracodawcy oferują także swoim pracownikom nagrody i specjalne bony za bycie wyspanym.

Drzemka w pracy – ile minut?

Można przyjąć, że wielu przełożonych zapytanych o możliwość przespania 20 minut zamiast przerwy na kawę lub wyjścia na „dymka” popuka się w głowę. Drzemka regeneracyjna w pracy wydaje się czymś niedorzecznym i dziwacznym. Jednak czy faktycznie stworzenie stref komfortu, w których pracownik może przeznaczyć swoją przerwę na relaks lub krótki sen jest złym pomysłem?

Ile powinna trwać drzemka w pracy? Wyniki badań przeprowadzonych przez instytut NASA potwierdzają coś wręcz odwrotnego. Według nich 15-20 minut drzemki zwiększa wydajność o 35%, kreatywność o 40%, a decyzyjność nawet o 50%. Ponadto poprawia stan kości. Co ciekawe już 5 minut drzemki wystarczy, aby wyeliminować senność — jest ona wyjątkowo efektywna. Drzemka przekraczająca 20 minut, lecz zamykająca się w godzinie pozytywnie wpływa nie tylko na nasze wyniki w pracy, ale także na nasze zdrowie fizyczne i koordynację ruchową. Ponadto usuwa zbędne informacje, co wpływa bardzo korzystnie na pracę naszego mózgu. Skoro i tak przysługuje nam przerwa w pracy – czemu by nie stać się bardziej skupionym i zrelaksowanym pracownikiem?

Sprawdź również: Sposoby na rozbudzenie

Czy drzemka w pracy jest zdrowa?

Jak wynika z badań, popołudniowa drzemka w pracy bardzo korzystnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie trzeba spać długo: wystarczy zaledwie 15 minut dodatkowego snu w ciągu dnia, aby obniżyć ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia aż o 30 procent! Co więcej, drzemka w pracy skutecznie obniża poziom odczuwanego stresu, poprawia samopoczucie, ma stymulujący wpływ na organizm oraz uzupełnia niedobory snu. Jest więc szczególnie polecana dla osób, które cierpią na bezsenność lub nie mają nigdy czasu dobrze się wyspać.

Drzemka w pracy – korzyści

Naukowcy nie mają wątpliwości: już 15 minut drzemki w pracy wystarczy, by znacząco zredukować stres, poprawić zdolność koncentracji, a co za tym idzie, drzemka w pracy zwiększa wydajność, szybkość naszych działań a dodatkowo poprawia sprawność mięśni. Akumulatory naładowane pozytywną energią i świeży umysł to ważne aspekty, zwłaszcza w pracy. Warunki do takiej formy odpoczynku w trakcie pracy tworzą swoim zespołom marki takie jak Google, Procter & Gamble czy Cisco, umieszczając w swoich biurach tak zwane „Energy Pods”, czyli specjalne fotele do spania. W końcu wyspany pracownik, to szczęśliwy i wydajny pracownik.

Jakie korzyści niesie ze sobą drzemka:

  • Poprawia pamięć długoterminową
  • Poprawia zdolności percepcyjne
  • Poprawia koncentracje
  • Wpływa na sprawność uczenia się
  • Wpływa na precyzję wykonywanych czynności oraz sprawność fizyczną (koordynację ruchową)
  • Poprawia pamięć
  • Wpływa na podejmowanie słusznych decyzji

 

Oceń artykuł
4.2/5 (5)