Au Pair, czyli nauka i podróże w jednym

W dobie rosnących możliwości zwiedzanie świata nigdy nie było tak proste. Program Au Pair to interesujący wybór dla osób, które chcą poprawić swoje umiejętności językowe, uzyskać ciekawy wpis w CV lub po prostu przeżyć przygodę życia.

dziewczyna z plecakiem w centrum wielkiego miasta

Au Pair – co to jest?

Au Pair można przetłumaczyć dosłownie jako równe warunki lub równość. Program powstał we Francji i opierał się na zatrudnianiu opiekunek z Anglii. Jednak jego głównym założeniem było tymczasowe stanie się równoprawnym członkiem rodziny i wymiana kulturowa. Dzięki przebywaniu w otoczeniu rodzin z innych krajów możemy poznać język, obyczaje i prawdziwy obraz społeczeństwa. To doskonała okazja na szlifowanie umiejętności językowych i nowe przyjaźnie, a także kompletnie inny rodzaj zwiedzania kraju. 

Rodzina, która przyjmuje pod swój dach uczestników programu Au Pair, jest w stanie pokazać im miejsca, których zwiedzania nie oferują popularne biura podróży.

Na czym polega program Au Pair?

Program zakłada wymianę kulturową w zamian za opiekę nad dziećmi tzw. hostów, czyli rodzin decydujących się na przyjęcie uczestnika pod swój dach. Jednak nie należy mylić go z zatrudnianiem opiekunek dla dzieci. Cała inicjatywa polega na wymianie kulturowej i staniu się pełnoprawnym członkiem rodziny. To wszystko w zamian za wynagrodzenie pozwalające zapewnić sobie podstawowe utrzymanie. 

Czas trwania takiego wyjazdu to najczęściej rok, jednak warto wiedzieć, że zawsze można go skrócić. W tym czasie istnieje możliwość odbywania zajęć w zagranicznej szkole, podróżowania, wzbogacania swoich umiejętności językowych i kręgu towarzyskiego. To idealny sposób na dłuższy pobyt w wymarzonym kraju i zdobycie nowych kwalifikacji. 

Jakie wymagania muszą spełniać uczestnicy Au Pair?

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie muszą liczyć się z obowiązującymi wymaganiami. Warto wiedzieć, że każdy z krajów oferujących wymianę może mieć własne wymogi dotyczące uczestników, które trzeba brać pod uwagę podczas wybierania kierunku podróży. 

Najczęściej to musi być osoba między 18 a 30 rokiem życia, posiadająca aktualne prawo jazdy i wykształcenie średnie. Dosyć często można spotkać wymagania związane z brakiem nałogów i potomstwa. Z oczywistych względów uczestnik Au Pair powinien posługiwać się językiem danego kraju lub angielskim w stopniu przynajmniej komunikatywnym. 

Aby być branym pod uwagę, bardzo często trzeba wykazać odpowiednie referencje związane z opieką nad dziećmi oraz zaświadczenie o niekaralności. Pracownicy zajmujący się programem mogą przeprowadzić wywiad środowiskowy z rodziną i znajomymi, żeby potwierdzić doświadczenie w zajmowaniu się ich potomstwem.

Zobacz też: Zaświadczenie o niekaralności – jak je otrzymać?

Host rodzina przyjmująca uczestników także musi spełnić szereg wymagań do wzięcia udziału w programie. To przede wszystkim zapewnienie własnego pokoju, przynajmniej trzech posiłków dziennie i od 2 do 4 tygodni urlopu. Dodatkowo rodzina nie może zapominać o wypłacie określonej kwoty zapewniającej przeżycie i pozwoleniu uczestnikowi na zachowanie czasu wolnego od pracy.

Au Pair w USA

Zdecydowanym liderem wśród wybieranych kierunków jest USA. Nic w tym dziwnego, ponieważ Au Pair w Stanach pozwala na roczny pobyt za oceanem w cenie biletów lotniczych.

Osoby zainteresowane wymianą kulturową w Stanach Zjednoczonych Ameryki nie mogą mieć mniej niż 18 i więcej niż 26 lat. Nie powinny mieć dzieci, być w związku małżeńskim i palić papierosów. Istotną kwestią jest znajomość języka angielskiego, aktualne prawo jazdy, przynajmniej 250 godzin doświadczenia z opieką nad dziećmi oraz zaświadczenie o niekaralności. 

Jednak najważniejszym wymaganiem powinna być znajomość swoich praw, jako uczestnika programu. Pobyt powinien nosić cechy wymiany kulturowej i pozostawiać czas wolny do wykorzystania w celach poznawczych. Trzeba pamiętać, że host rodzina nie może wymagać całodobowej opieki nad dziećmi, sprzątania, przygotowywania posiłków i bycia pod telefonem 24 godziny na dobę. Każdemu z uczestników przysługuje określona ilość godzin całkowicie wolnych od pracy, pozwalających na cieszenie się jedną z największych przygód w życiu.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora