Reklama

Account Manager – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Account manager to osoba, która zajmuje się nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji z klientami. Sprawdź, jakie są obowiązki account managera i zarobki osób pracujących w tym zawodzie, a także dowiedz się, czego oczekują pracodawcy od kandydatów.

Account manager

Praca jako account manager to zdecydowanie marzenie każdego, kto uwielbia kontakt z klientem oraz nie boi się nowych wyzwań. Kiedyś zawód ten wiązał się tylko z agencjami marketingowymi, jednak obecnie account managera znajdziemy w każdej większej firmie. Jest to bowiem swoisty opiekun klienta, który nastawia się na realizację planów sprzedażowych przy jednoczesnym zadbaniu o wysoki poziom zadowolenia kontrahenta biznesowego lub klienta indywidualnego. Account manager to stanowisko, które daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego oraz otwiera drzwi do kariery w wielu branżach. Niezależnie od sektora przyda się bowiem osoba, która będzie zajmowała się podejmowaniem spraw kluczowych klientów – zarówno tych prywatnych, jak i biznesowych. Kim dokładnie jest account manager? Czy jest to, to samo stanowisko co key account manager? Jak zostać key account managerem lub account managerem?

Account manager i key account manager – kto to jest?

Account manager to osoba, która dba o relacje przedsiębiorstwa z klientami. Stanowisko to wywodzi się z branży reklamowej: początkowo można było je znaleźć jedynie w agencjach marketingowych. Dziś jednak account managerowie i Key account managerowie potrzebni są również w bankach i innych miejscach wymagających kontaktu z klientem. Account manager znaczy w wolnym tłumaczeniu z angielskiego? W tym kontekście słowo account oznacza relację, co świetnie obrazuje zakres, którym zajmuje się account manager.

Czy jednak account manager to, to samo co key account manager? I tak i nie. W pewnym sensie stanowiska te są bardzo tożsame jednak jeśli stanowisko key account managera możemy przetłumaczyć jako specjalistę ds. kluczowych klientów, natomiast account managera, jako specjalistę ds. klientów. Relacja z kluczowymi klientami to główne zadanie key account managera. Chodzi przede wszystkim o zagadnienia relacyjne i biznesowe dotyczące współpracy. Natomiast account manager skupia się bardziej na klientach indywidualnych i dba o ten poziom relacji i wizerunku firmy.

Czym się zajmuje account manager, a czym key account manager?

Głównym zadaniem na stanowisku account manager jest sprawowanie opieki nad klientami, którzy korzystają z usług firmy. Pracownik ten odpowiada za budowanie oraz pielęgnowanie długoterminowych relacji. Oprócz tego tworzy oferty handlowe i zajmuje się realizacją planów sprzedaży. Zakres obowiązków account managera obejmuje także przygotowywanie akcji promocyjnych promujących ofertę handlową przedsiębiorstwa nakierowanych na pozyskiwanie nowych klientów. Osoba na tym stanowisku potrafi nie tylko wyszukać klienta, ale również zainteresować go ofertą firmy i zachęcić do nawiązania współpracy. Kluczowe jest także rozumienie potrzeb klienta i profesjonalne doradztwo, które owocuje mocnymi relacjami i zdobywaniem nowych, lojalnych klientów. Do tego account manager ma w zakresie swoich obowiązków rozwiązywanie problemów, czy prowadzenie akcji promocyjnych na różnego rodzaju eventach branżowych.

Natomiast zadania key account managera są dość podobne, choć odnoszą się do długotrwałych relacji i spraw kluczowych klientów, czyli takich, którzy są szczególnie istotni dla działalności firmy. Często są to po prostu klienci biznesowi. Jego obowiązki to kompleksowa obsługa i fachowa pomoc przy jednoczesnym wspieraniu działań firmy oraz promocji jej produktów i usług. Key account manager, czyli specjalista ds. kluczowych klientów dba o relacje biznesowe, podejmuje działania z zakresu marketingu i reklamy, a jednocześnie dopasowuje ofertę do potrzeb klienta. Musi mieć bowiem na uwadze fakt, że jego priorytetem są długotrwałe mocne relacje biznesowe.

Wymagania na stanowisku account managera i key account managera

Account manager lub key account manager powinien wyróżniać się umiejętnością zarządzania zespołem oraz pomysłowością. W tym zawodzie niezbędna jest dobra organizacja pracy, doświadczenie w relacjach z klientem, odporność na stres, umiejętność działania pod presją czasu, samodzielność i komunikatywność. Niektóre zadania account managera mają charakter sprzedażowy, dlatego kluczowa jest również znajomość technik negocjacyjnych oraz asertywność. Pracodawca może także wymagać umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, ponieważ account manager oraz key account manager często współpracują z zagranicznymi klientami. Konieczne są także rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Jednak czy konieczne jest wykształcenie kierunkowe? Czego wymagają pracodawcy od kandydatów na to stanowisko? Cóż, w tym wypadku wiele zależy od konkretnej firmy oraz profilu jej działalności. Ważne jest jednak, aby account manager i key account manager doskonale znali się na danym sektorze oraz na działalności firmy. Jest to szczególnie istotne w przypadku key account managera, ponieważ często podejmuje on rozmowy z osobami, które również dużo wiedzą o działalności firmy lub doskonale odnajdują się w temacie. Zdarza się jednak, że wykształcenie kierunkowe nie jest potrzebne i można je z powodzeniem zastąpić solidnym przygotowaniem, jednak jeśli mówimy o sektorach takich jak np. farmaceutyka, medycyna, czy nowoczesne specjalistyczne maszyny, to studia mogą okazać się konieczne.

Account manager – zarobki

To, ile zarabia key account manager oraz account manager zależy od bardzo wielu czynników. Tak naprawdę trudno jednoznacznie zaznaczyć wynagrodzenie otrzymywane na tym stanowisku. Portale badające rynek przekazują różne informacje, jednak najczęściej możemy znaleźć przedział, w którym zarobki account managera wahają się od 3 000 do 8 000 złotych brutto. Pensja tego pracownika zależy również od jego wyników, ponieważ osoby na tym stanowisku często otrzymują premie. To właśnie te premie stanowią nierzadko znaczną część wynagrodzenia, które w dużych korporacjach może wynosić znacznie więcej niż 10 tysięcy netto. Poza tym czynnikami wpływającymi na wynagrodzenie account managera są doświadczenie zawodowe, staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy oraz miejsce pracy.

Account Manager – jak nim zostać?

Co zrobić, aby uzyskać stanowisko account managera? Aby zostać account managerem, dobrze jest mieć ukończone studia związane z tym, w czym specjalizuje się firma. Dobrze widziane jest również bycie absolwentem kierunków związanych z ekonomią lub marketingiem. Dla potencjalnego pracodawcy istotne może być również doświadczenie w reklamie, sprzedaży oraz kontakcie z klientem. W CV warto zatem podkreślić swoje doświadczenie zawodowe oraz cechy miękkie, które przydają się na tym stanowisku.

Warto stawiać na rozwój osobisty i ciągle podnosić swoje kompetencje. W tym zawodzie świetnie sprawdzą się osoby, które są towarzyskie, otwarte na kontakt z innymi, a także świetnie się odnajdują w sytuacjach stresowych. Rozmowa z klientem – zarówno indywidualnym jak i biznesowym – może przebiegać nie tylko w przyjaznej atmosferze. Zdarzają się reklamacje lub pojawiają się pretensje jeśli oferta nie spełnia oczekiwań. W takim wypadku musisz umieć zachować profesjonalizm i powściągnąć emocje, tak aby doprowadzić sprawę do końca.

Account manager i key account manager – gdzie szukać pracy?

Jeśli interesuje Cię praca w zawodzie, możesz szukać ofert zatrudnienia na portalach zajmujących się zrzeszaniem pracodawców i kandydatów do pracy. W ten sposób najłatwiej dotrzeć do intratnych propozycji pracy, ponieważ to waśnie internet jest kluczowym medium, w którym przeprowadza się większość rekrutacji.

Możesz także skorzystać z mediów społecznościowych i śledzić fanpage firmowe. Jednak w takim przypadku musisz wiedzieć, w jakiej firmie chciałbyś pracować. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku firm lokalnych, w których chciałbyś pracować i już od jakiegoś czasu śledzisz ich działalność. Oferty pracy znajdziesz także na stronach konkretnego przedsiębiorstwa.

 

Oceń artykuł
2.1/5 (18)