Reklama

CV – kiedy warto je aktualizować? Jak to zrobić?

CV to życiorys zawodowy, który ułatwia nam poszukiwanie zatrudnienia. Dzięki niemu nasz przyszły pracodawca może zobaczyć, jakie są nasze predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Aby jednak ułatwić sobie proces tworzenia dokumentu od samego początku, warto co jakiś czas go aktualizować. Sprawdź, jak to zrobić.

Kiedy aktualizować CV - dwie dłonie, a w nich tablet z napisem CV i sylwetką człowieka
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_61114328_cv-koncepcja-rozmowy-kwalifikacyjnej-z-%C5%BCyciorysem-biznesowym-m%C4%99%C5%BCczyzna-r%C4%99ka-tabletka-i-fili%C5%BCanka.html

CV to dokument, który przygotowujemy na potrzeby rekrutacji. Niewłaściwe jest wysyłanie jednego, niezmienionego dokumentu do wszystkich pracodawców. Warto je zawsze dopasować do konkretnej oferty pracy. Kolejnym często popełnianym błędem, jest brak aktualizacji CV. Praktycznie każde nowe doświadczenie zawodowe stanowi jakąś wartość, z której można wyciągnąć informacje ważne dla przyszłego pracodawcy.

CV. Dlaczego warto aktualizować swój życiorys zawodowy?

Aktualizacja CV po kilku latach pracy w jednej firmie nie jest prosta. Nagle trzeba zebrać wszystkie zdobyte umiejętności, przeprowadzone szkolenia, stworzone projekty i sukcesy zawodowe, wpisać je do swojego dokumentu i jeszcze o niczym nie zapomnieć. Niestety, bardzo często się zdarza, że coś nam umyka, a pamiętaj, że wszystko, co wykonywałaś/eś w swojej poprzedniej pracy ma znaczenie. Nawet jeśli wydaje ci się to błahostką. Świadczy to o twoich kompetencjach, dobrym przygotowaniu i umiejętnościach miękkich, również wtedy, gdy zmieniasz branżę na inną.

Przeczytaj artykuł, w którym piszemy na temat tego  Jak napisać dobre CV? oraz zobacz wzór CV, który pomoże ci stworzyć własny profesjonalny dokument.

Dlatego, jeśli chcesz oszczędzić swój czas i niczego nie pominąć, warto na bieżąco aktualizować swoje CV. Jest to również bardzo przydatne w momencie, kiedy nagle rozpocznie się rekrutacja w naszej wymarzonej firmie lub zostaniemy zwolnieni ze swojej obecnej pracy z krótkim okresem wypowiedzenia. Wtedy, zamiast w pośpiechu tworzyć swój życiorys zawodowy od samego początku, możemy tylko pokreślić w nim najważniejsze elementy dopasowane do danej oferty pracy lub poprawić w nim ewentualne błędy. Pamiętaj, aby zawsze personalizować swój dokument do konkretnej oferty i wymagań stawianych przez pracodawcę. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj:

Jak dopasować CV do oferty pracy?

CV. Jak go zaktualizować?

Zawsze bądź na bieżąco. Jeśli udało ci się ukończyć jakiś kurs, stworzyłaś/eś nowy projekt lub nauczyłaś/eś się nowego programu, sukcesywnie zapisuj to w swoim dokumencie. Podsumowanie własnych osiągnięć może też skłonić cię do wielu rozważań, na przykład dotyczących twojej bliskiej lub dalekiej przyszłości oraz zmotywować do większego rozwoju osobistego. Aktualizacja CV dotyczy również wirtualnych profili zawodowych, takich jak LinkedIn.

Linkedin – jak zadbać o profil zawodowy w sieci?

Oprócz aktualizacji swoich danych osobowych, np. nazwiska, numeru telefonu czy adresu e-mail skup się również na uzupełnieniu:

  • Wykształcenia

W przypadku ukończenia studiów wyższych lub podyplomowych, a także różnych szkoleń czy kursów dokształcających z danej branży.

  • Doświadczenia

Wpisz nazwę firmy, okres zatrudnienia, nazwę stanowiska oraz twoje służbowe obowiązki. Często w trakcie pracy dochodzą nam nowe zadania do wykonania oraz np. przeprowadzanie różnych szkoleń, zorganizowanie konferencji czy licznych spotkań. Aby o tym nie zapomnieć, sukcesywnie wpisuj je do swojego CV.

  • Umiejętności twardych i miękkich

Np. nauka nowego języka, prawo jazdy, znajomość nowych (wymień jakich) programów, a także umiejętność miękkich, o których możesz przeczytać tutaj.

  • Sukcesów zawodowych

Jeśli udało ci się świetnie wypromować dany produkt, zdobyć ważnego klienta lub stworzyć dobry produkt, zaktualizuj swój dokument o takie właśnie informacje. Pamiętaj, że każdy sukces świadczy o twojej wysokiej kompetencji, pracowitości i sumiennej pracy, a to bardzo ważne cechy każdego pracownika.

Sprawdź również: 

List motywacyjny – jak go poprawnie napisać?

Oceń artykuł
5/5 (2)