Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego? Sprawdź numery telefonów

Rachmistrz spisowy skontaktuje się po 30 września z osobami, które nie dopełnią obowiązkowego samospisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Osoby zatrudnione w tym celu będą dzwonić z dwóch konkretnych numerów – niezależnie od województw. Poznajcie szczegóły.

Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego?

Narodowy Spis Powszechny trwa do 30 września 2021 roku. Samospisu można dokonać np. przez Internet. Z obywatelami, którzy nie dopełnią obowiązku, skontaktują się wyznaczone do tego osoby. Kim jest rachmistrz i jaki jest jego zakres obowiązków? Do jego głównych zadań w Narodowym Spisie Powszechnym należy przeprowadzanie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych i zbieranie danych zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej.

Rachmistrz spisowy: z jakiego numeru zadzwoni?

Po 30 września rachmistrzowie spisowi będą kontaktować się z osobami, które nie wypełnią formularza spisowego przez Internet (na stronie https://spis.gov.pl) lub nie zrealizowały spisu przez wywiad telefoniczny z rachmistrzem. Co ważne, pracownicy kontaktować się będą tylko z dwóch numerów telefonów. Niezależnie od województwa będą to:

  • 22 828 88 88
  • 22 279 99 99

Czy można odmówić przekazania danych rachmistrzowi spisowemu?

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem.

Jak zweryfikować rachmistrza spisowego?

Jeżeli skontaktuje się z wami rachmistrz spisowy, warto poprosić, by wylegitymował się identyfikatorem i zweryfikować jego tożsamość poprzez:

  • specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/,
  • kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Oferty pracy w Warszawie czekają na Ciebie. Aplikuj na GoWork.pl


Weryfikacja tożsamości i numeru telefonu rachmistrza jest bardzo istotna. Przekazanie danych osobom nieupoważnionym może skutkować przykrymi konsekwencjami. Jakie pytania powinny zaniepokoić? Warto pamiętać, że, jak podkreślił prezes GUS, w ramach spisu powszechnego nie mogą pojawić się pytania o zarobki, majątek, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej.

Oceń artykuł
0/5 (0)