Co oznacza SMS „Kwarantanna”? Nie daj się oszukać

Dostałeś SMSa ze skierowaniem na kwarantannę? Uważaj, to może być próba oszustwa! Wielu użytkowników telefonów komórkowych otrzymało wiadomość informującą o zakażeniu w ich najbliższej okolicy i przymusowej kwarantannie. Pod żadnym pozorem nie klikaj w znajdujący się w SMSie link!

SMS o kwarantannie. Dostało go wiele osób

Zastanawiasz się, dlaczego to Ty dostałeś SMS o kwarantannie? Wiadomość zawierająca szkodliwy link została wysłana prawdopodobnie do kilkuset tysięcy odbiorców i jest jednym z największych ataków phishingowych w naszym kraju.

Stosowne ostrzeżenie pojawiło się także na profilu Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Twitterze: „Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron”.

 

Na czym polega akcja z fałszywym SMSem o kwarantannie?

Wiele osób otrzymało w czwartek SMSa z informacją o skierowaniu na przymusową kwarantannę. Pozornie wiadomość na nie budzi większych podejrzeń, wszak nadawca to „Kwarantanna”. Na końcu tekstu znajduje się jednak link, pod którym mają kryć się dodatkowe informacje. Teoretycznie, otwarcie strony nie powinno nam zaszkodzić, jednak kliknięcie i pobranie aplikacji „Flash Player” już tak. Wiąże się to z zainstalowaniem oprogramowania, które zapisuje wszystkie czynności użytkownika telefonu (łącznie z danymi logowania do banków), co w efekcie może skutkować włamaniem do bankowości elektronicznej.


Szukasz nowego zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Białymstoku


SMS „Kwarantanna” i użytkownicy Androida

Atak skierowany jest przeciwko użytkownikom Androida. Czy oznacza to, że osoby posiadające smartfona z systemem IOS są bezpieczne? Eksperci z CERT Polska twierdzą, że tak.

Jak brzmi treść SMSa?

Wiadomość, która powinna wzbudzić podejrzenia to: „Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie https://cutt.ly/xxx”.

Co zrobić w przypadku zainstalowania oprogramowania?

Jeśli pobrałeś/zainstalowałeś aplikację z SMSa, koniecznie wyłącz telefon, skontaktuj się ze swoim bankiem i zmień wszystkie hasła.

Powyżej opisany atak to nie pierwsza tego typu akcja. Pod koniec 2020 roku zostały rozesłane podobne wiadomości. Oszustwo na kwarantannę polegało na wyłudzeniu danych osobowych, które miały posłużyć do kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych.

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora