Reklama

Tarcza antykryzysowa 9.0 już w kwietniu? Jakie wsparcie?

Tarcza 9.0 to kolejna odsłona rządowego programu wsparcia dla przedsiębiorców. Premier podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w związku z obostrzeniami wsparcie będzie kontynuowane. Kiedy ruszy nowa tarcza antykryzysowa 9.0? Kogo będzie dotyczyć?

tarcza 9.0 kiedy nowe wsparcie

Jak można się było spodziewać, trzecia fala koronawirusa idzie w parze z kolejną odsłoną rządowych obostrzeń. Tarcza 9.0 ma kontynuować zadania swoich poprzedniczek, wspierając przedsiębiorców w tym trudnym dla wszystkich okresie. Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przedłużenie programu wsparcia nastąpi już lada moment. O jakich instrumentach pomocy dla przedsiębiorców wspomniał? Czy wszystkie mechanizmy wsparcia z tarczy 8.0 zostaną utrzymane? Dla kogo tarcza 9.0 będzie szansą na otrzymanie dotacji? Sprawdź, czy do tarczy branżowej dodano Twój kod PKD!

Tarcza antykryzysowa 9.0 – jakie programy wsparcia?

Szef rządu zapytany o nowe obostrzenia potwierdził, że obecna sytuacja będzie wymagała dalszych restrykcji w stosunku do wielu rodzajów działalności gospodarczej. Mateusz Morawiecki zapytany o przewidywane mechanizmy wsparcia przekazał, że tarcza antykryzysowa 9.0 obejmie kontynuację świadczenia postojowego, zwolnienia ze składek ZUS, bezzwrotną dotację 5000 złotych dla mikro i małych przedsiębiorstw i dopłatę do wynagrodzeń pracowników w wysokości 2000 złotych (po rejestracji w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, przez 3 miesiące). Faktem stało się także rozszerzenie programu tarczy 9.0 o kolejne kody PKD. Teraz to aż 63 branże, które mogą liczyć na powyższe instrumenty wsparcia. 

Tarcza 9.0 – dla kogo? Jakie wymagania musi spełnić firma?

Warto wiedzieć, że wsparcie z tarczy 9.0 należy się tym przedsiębiorstwom, których kod PKD został wymieniony w rozporządzeniu. Tarcza branżowa bierze pod uwagę kody PKD przeważającej działalności gospodarczej na dzień 31 marca 2021 roku. Kolejny raz trzeba będzie wykazać spadek obrotów. Firma musi udowodnić, że spadek przychodów wyniósł co najmniej 40%. Spadek, w zależności od instrumentu wsparcia, powinno się wykazać w:

  • jednym z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
  • miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
  • jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;

Aby wykazać spadek obrotu w konkretnym okresie, należy porównać miesięczne wyniki finansowe z miesiącem poprzednim, analogicznym okresie w 2020 roku, a także w lutym i wrześniu 2020.

Tarcza 9.0 [AKTUALIZACJA 20.04.2021]

Podczas czwartkowej konferencji, która odbyła się 1 kwietnia 2021 roku, poznaliśmy więcej szczegółów o wiosennej tarczy antykryzysowej. Tarcza antykryzysowa 9.0 ma być nie tylko kontynuowana, ale też rozszerzona o kolejne branże. Z wypowiedzi premiera wynika, że tarcza 9.0 obejmie aż 63 kody PKD i w stosunku do marcowej – zostanie rozszerzona o 17 branż. To mają być między innymi dotacje dla zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, handlu detalicznego, sklepów meblarskich i salonów zajmujących się sprzedażą RTV i AGD. Które kody PKD dodano do obowiązującej już tarczy branżowej?

Kod PKDOpis działalności
47.41.ZSprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.42.ZSprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.43.ZSprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.51.ZSprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.52.ZSprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.53.ZSprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.54.ZSprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.59.ZSprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.64.ZSprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.65.ZSprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.75.ZSprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.77.ZSprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
51.10.ZTransport lotniczy pasażerski
77.29.ZWypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
77.39.ZWynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
96.02.ZFryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne
96.09.ZPozostała działalność usługowa, niesklasyfikowana nigdzie indziej

 

Kiedy tarcza antykryzysowa 9.0 zacznie obowiązywać?

Całkiem niedawno mogliśmy przeczytać o przedłużeniu tarczy antykryzysowej, która obowiązywała także w marcu. Według strony rządzącej nowa odsłona tarczy branżowej pochłonie kilka miliardów złotych. Kiedy tarcza antykryzysowa 9.0 wejdzie w życie? Możemy potwierdzić, że tarcza 9.0 zacznie obowiązywać już za kilka dni!

Nowelizacja rozporządzenia o tarczy branżowej ma wejść w życie już 24 kwietnia (dofinansowania wynagrodzeń i dotacje), a jej ostateczny kształt zacznie obowiązywać 4 maja 2021 roku (świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS).  

Oceń artykuł
1/5 (1)