Reklama

Przedawnienie zaległości podatkowych – kiedy występuje?

Czasami w wyniku zaniedbania bądź pomyłki podatnika, dochodzi do zaległości w rozliczeniu z fiskusem. Przedawnienie zaległości podatkowych zachodzi po upływie określonego terminu uregulowanego w Ordynacji Podatkowej. Po ilu latach zaległości podatkowe się przedawniają?

zaległości podatkowych kiedy przedawnienie

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem przedsiębiorstwa, czy zwykłym pracownikiem biurowym – ucieczka od podatków to zadanie niemal niewykonalne. Czasami jednak zdarza się, że mimo dobrych intencji, podatnik zapomniał o rozliczeniu z fiskusem lub popełnił błąd w wyliczeniach. Wtedy na koncie podatnika powstaje zaległość podatkowa. Warto wiedzieć, że nie wszystkie takie pomyłki są wychwytywane. Kiedy dochodzi do przedawnienia zaległości podatkowych? Czy urzędnik może zadzwonić do Ciebie po wielu latach od popełnienia błędu? Czy po upłynięciu ustawowych kilku lat, podatnik może czuć się bezpieczny? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Białymstoku czeka, aż ją odkryjesz!

Przedawnienie zaległości podatkowych – po ilu latach?

Przedawnienie zaległości podatkowych to pewnego rodzaju zabezpieczenie podatników. Odsetki od takich zaległości narastają z roku na rok, dlatego nieuregulowane sprawy, których nie zauważył ani fiskus, ani podatnik – przedawniają się już po kilku latach. Dzięki temu nigdy nie dojdzie do sytuacji, w której urząd odezwał się do podatnika po kilku dekadach, wyceniając odsetki z zaległości podatkowych na sumę przyprawiającą o zawał serca. W tym przypadku stosuje się przepisy zawarte w artykule 70. Ordynacji Podatkowej:

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

To znaczy, że w 2021 roku urzędnik skarbowy może nas zapytać o zaległości podatkowe z 2015 roku. Tym samym, tegoroczne zaległości nie przedawnią się aż do 2027 roku. Czy to jedyny termin, po którym zaległości podatkowe zostają umorzone?

Zaległości podatkowe – przedawnienie może nastąpić szybciej

Czasami przedsiębiorcy lub zwykli podatnicy zalegający z podatkami, uwolnią się od zaległości podatkowych jeszcze wcześniej. Według przepisów Ordynacji Podatkowej, do wcześniejszego przedawnienia zaległości podatkowych dojdzie wtedy, gdy to państwo jest zobowiązane do rozliczenia podatnika. Jeśli to państwo zapomniało o wyliczeniu np. podatku rolnego lub podatku od nieruchomości (a w przyszłości podatku katastralnego), to według artykułu 68. Ordynacji Podatkowej:

Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Warto pamiętać, że do przedawnienia po 3 latach dojdzie tylko wtedy, gdy zaległość podatkowa powstała w wyniku niedopatrzenia ze strony państwa. Jeśli błąd wynika z winy podatnika – pozostajemy przy okresie 5 lat.

Oceń artykuł
1/5 (1)