Reklama

Podatek katastralny – co to jest? Czym różni się od podatku od nieruchomości?

Podatek katastralny jest obecny w wielu państwach Unii Europejskiej. Obciąża się nim właścicieli nieruchomości, którzy muszą płacić za wartość mieszkania bądź domu. Podatek katastralny w Polsce może zastąpić obowiązujący podatek od nieruchomości. Co je różni? Jakie są wady i zalety podatku katastralnego? Sprawdź!

dom obłożony podatkiem katastralnym

Podatek katastralny to kontrowersyjny pomysł, który raczej nie spodobałby się większości Polaków. Jego wprowadzenie mogłoby podnieść i tak wysokie ceny mieszkań, ceny najmu, a także koszty utrzymania nieruchomości. Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak oszczędzać na mieszkanie wie, że kolejny wzrost cen na rynku nieruchomości mógłby przekreślić marzenia Polaków o własnym lokum.

Dlaczego wiele krajów Unii Europejskiej zdecydowało się na wprowadzenie podatku katastralnego? Czy obecnie obowiązujący podatek od nieruchomości to za mało? Ile wynosi podatek katastralny i od czego zależy jego wysokość?

Szukasz pracy? Praca w Lublinie czeka, aż ją odkryjesz!

Podatek katastralny – co to jest?

Popularny w Europie i na świecie podatek katastralny to opłata za nieruchomość, która zależy od wartości posiadanego lokalu. Oczywiście w tym przypadku wartość może być ustalana na podstawie wielu czynników. Najważniejszymi są: położenie, miasto, metraż, stan techniczny oraz stan prawny.

Podatek katastralny od nieruchomości oznacza, że im wyższa wartość mieszkania, tym więcej pieniędzy trzeba będzie oddawać państwu. W Polsce nie obowiązuje podatek katastralny, jednak rządzący od wielu lat przymierzają się do jego wprowadzenia. Czym różni się podatek od nieruchomości, z którym jesteśmy bardziej zaznajomieni?

Masz dość wysokich podatków? Sprawdź ulgi podatkowe 2021, z których możesz skorzystać!

Podatek katastralny a podatek od nieruchomości

Tak jak wspomnieliśmy, wysokość podatku katastralnego jest silnie uzależniona od wartości samego lokum. Obecnie w Polsce obowiązuje nas tzw. podatek od nieruchomości. Jakie są różnice między podatkiem katastralnym a podatkiem od nieruchomości? Rozbieżności między naszym a europejskim podatkiem od wartości są dosyć duże. Wysokość polskiego podatku od użytkowania nieruchomości ustala się na podstawie metrażu gruntu, na którym położony jest lokal. Ile wynosi taki podatek?

Właściciele nieruchomości powinni zwracać uwagę przede wszystkim na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście wielkość gruntu. Drugim czynnikiem jest stawka ustalona bezpośrednio przez samorządy. Można przyjąć, że średnia wysokość takiego podatku to kilkaset złotych rocznie.

Który z podatków jest mniej atrakcyjny dla posiadacza nieruchomości? Zdecydowanie podatek katastralny, którego stawka może przekroczyć “zwykły” podatek o nawet kilkaset procent.

Podatek katastralny – od czego zależy stawka podatku?

Ostateczną wysokość podatku katastralnego ustala się zazwyczaj na podstawie wielu czynników pomocnych w ocenie wartości nieruchomości. Oczywiście wysokość podatku katastralnego będzie ustalana na nieco innych zasadach w zależności od państwa, w którym występuje.

Co oprócz rodzaju nieruchomości ma znaczenie w ustalaniu wartości nieruchomości?

  • Przede wszystkim metraż i położenie nieruchomości.
  • Stawka podatku zależy też od dostępu do okolicznych szkół, sklepów, transportu komunikacji miejskiej lub pociągów.
  • Podatek katastralny może zależeć też od układu i rozmiaru pomieszczeń (czy mieszkanie jest ustawne, widne itd.).
  • Wartość podatku katastralnego zależy też często od wieku nieruchomości i materiałów użytych do budowy.
  • W tym przypadku znaczenie ma także prestiż lokalizacji na rynku nieruchomości (czy działki w tym miejscu są drogie, kto tam mieszka, ile kosztują domy).

Mimo że zasady ustalania wartości nieruchomości pomocnej w obliczeniu podatku katastralnego są inne w różnych państwach, możemy przyjąć ogólną i prostą zasadę. Im wyższa jest wartość i prestiż budynku, tym większy podatek katastralny zapłacą właściciele nieruchomości.

Podatek katastralny w Polsce – czemu go nie wprowadzono?

Od dość dawna zapowiada się wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce. Dlaczego do tej pory to się nie stało? Można przypuszczać, że głównym powodem jest dość pewne niezadowolenie obywateli i pogorszenie sytuacji ekonomicznej wszystkich Polaków. Podatek katastralny w Polsce byłby znacznym obciążeniem.

Wprowadzenie takiego podatku oznaczałoby wzrost opłat nawet o kilka tysięcy złotych rocznie. Oprócz tego należy się spodziewać, ogromnego wzrostu cen za wynajem lokalu.

Wprowadzony podatek katastralny nieruchomości mógłby zmusić wiele rodzin do zmiany lokum na takie, którego wartość będzie odpowiednio niższa. Tak wysokie opłaty za nieruchomość mogłyby też wstrzymać prace modernizacyjne nieruchomości i zniechęcić do ogólnej poprawy warunków mieszkaniowych w Polsce. Czy zatem podatek katastralny ma jakiekolwiek zalety?

Ile miałby wynosić podatek katastralny w Polsce?

Rynek najmu i sprzedaży nieruchomości w Polsce rośnie w zastraszającym tempie już od kilku lat. Zakup nieruchomości stał się jednym z najbardziej popularnych sposobów na inwestowanie i lokowanie środków. Wielu prywatnych inwestorów uważa, że wzrost wartości nieruchomości jest na tyle dynamiczny, że trudno o lepszy sposób zabezpieczenia swoich pieniędzy przed postępującą inflacją.

Nagłe wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce mogłoby znacznie pokrzyżować plany inwestujących w nieruchomość. Ustalenie podatku na podstawie jej wartości, mogłoby podnieść wydatki na jej utrzymanie o kilkaset procent. Aby określić, ile mógłby wynosić podatek katastralny w Polsce, warto przyjrzeć się krajom, które już go wprowadziły.

Wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce – przykład

Z obserwacji wynika, że w krajach Unii Europejskiej wysokość podatku waha się między 0,5% a 2% ustalonej wartości nieruchomości. Zakładając, że wysokość daniny w Polsce wyniosłaby 2%, ile mógłby wynosić podatek?

Przyjmując, że dana nieruchomość ma wartość 500 tysięcy złotych, właściciel musiałby zapłacić dodatkowe 10 000 złotych podatku katastralnego rocznie.

Czy podatek katastralny ma jakieś zalety?

Wydaje się, że główną zaletę podatku katastralnego można przedstawić pod hasłem “dobra ogółu”. Kiedy podatek katastralny zostanie wprowadzony w życie, gminy zaczną notować ogromne zyski.

Taki stan rzeczy mógłby się przełożyć na modernizację infrastruktury drogowej, poprawy stanu technicznego szkół i przedszkoli, a także zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo w obszarze podlegającym pod konkretny samorząd.

Oceń artykuł
3.4/5 (5)