Tarcza antykryzysowa znacząco nadwyrężyła budżet skarbu państwa. Miliardy przeznaczone na ratowanie polskiej gospodarki i pomoc przedsiębiorcom nie poszły jednak na marne i aktualnie przemysł wraca na dobre tory. Choć przed nami jeszcze długa droga, to jednak firmy, które przetrwały kryzys, umacniają swoją pozycję na rynku i dynamicznie się rozwijają. Jednak w 2020 roku sytuacja prezentowała się zgoła inaczej. Dziura budżetowa osiągnęła bowiem rekordowe wartości.
[News archiwalny]
Ustawa budżetowa na 2020 rok została zmieniona. Deficyt budżetowy wyniesie aż 109,3 mld złotych. Wydatki związane z tarczą antykryzysową i programami wsparcia socjalnego sprawiły, że w obecnym roku padnie niechlubny rekord zadłużenia Polski. Jak z panującym kryzysem radzą sobie inne kraje UE?
W ustawie określającej deficyt budżetowy w Polsce zaszły kolejne zmiany. Kryzys gospodarczy i wydatki na tarcze antykryzysowe nadszarpnęły budżet naszego państwa bardziej, niż zakładano. Efektem zwiększonych wydatków i dużo mniejszych wpływów podatkowych jest najwyższa w historii dziura budżetowa, która w 2020 roku wyniesie niemal 110 miliardów złotych. Czy inne kraje Unii Europejskiej radzą sobie tak samo źle?
Chcesz poprawić swoje zarobki? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl
Deficyt budżetowy – tak źle jeszcze nie było
Do tej pory za najwyższy deficyt budżetowy w historii uchodził ten z 2016 roku. W tamtym okresie Polska była zadłużona na nieco ponad 46 mld złotych. Nowa ustawa zakłada zadłużenie państwa na 109,3 mld złotych, niższe wpływy i dużo wyższe wydatki:
- przewiduje się, że do budżetu państwa w 2020 roku wpłynie około 398,7 mld złotych, natomiast wydatki wzrosną aż do 508 mld zł
- dochody do budżetu będą niższe od zaplanowanych o 36,7 mld złotych
- spadek PKB w 2020 roku wyniesie aż 4,6 %
- zatrudnienie w gospodarce narodowej ma spaść o 2,4%
Deficyt budżetowy w Polsce – jak wypadamy na tle Unii Europejskiej?
Nie tylko Polska musi radzić sobie ze zwiększonymi wydatkami na walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Większość z krajów Unii Europejskiej boryka się ze zwiększonym deficytem w stosunku do PKB. Czy w UE jest tak źle, jak w naszym kraju?
Największy deficyt zanotowała Malta (8,5% PKB), Rumunia (7,2% PKB) i Belgia (6% PKB). Deficyt budżetowy Polski na poziomie 4,1% PKB to siódma największa dziura budżetowa, spośród wszystkich 27 państw członkowskich.