Reklama

Czy na macierzyńskim można pracować? Jak nie stracić zasiłku?

Praca na macierzyńskim to wciąż temat budzący wiele wątpliwości wśród świeżo upieczonych mam. Wiele z nich zastanawia się, czy na macierzyńskim można pracować i czy wiąże się to z utratą prawa do świadczeń zasiłkowych. Jak się okazuje, można jednocześnie pracować i otrzymywać pełny zasiłek macierzyński – jeśli spełnia się określone warunki. Jakie?

Urlop macierzyński a praca
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_121322707_pregnant-woman-using-computer.html?vti=m4dcn594kfkqmynd85-1-102

 

Na pierwszy rzut oka, praca na urlopie macierzyńskim wydaje się sprzeczna z jego założeniami. Zasiłek macierzyński to z zasady okres wsparcia finansowego, który pozwala młodej mamie odzyskać siły i zajmować się dzieckiem wymagającym ciągłej opieki. Co, jeśli dziecko jest wyjątkowo grzeczne, a świeżo upieczona mama czuje się doskonale? W takiej sytuacji często rodzi się pomysł o dodatkowej pracy i załataniu domowego budżetu. Powstaje pytanie, czy można pracować na urlopie macierzyńskim i nie stracić przysługujących zasiłków? Okazuje się, że jak najbardziej! Jednak podczas wyboru nowej oferty pracy warto pamiętać, że wiele zależy od formy zatrudnienia. W niektórych przypadkach można zarabiać dodatkowe pieniądze i otrzymywać 100% dotychczasowego zasiłku. W innych trzeba się liczyć z utratą części, lub nawet wszystkich środków. Jak się przed tym uchronić? Kiedy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest możliwy? Sprawdź!

Urlop macierzyśnki – co to jest?

Na stronie rządowej Gov.pl możemy znaleźć definicję urlopu macierzyńskiego, czyli świadczenia, które należy się każdej kobiecie zatrudnionej na wszystkie umowy o pracę, które zostały mamami:

To obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona.

Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

  • 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. 

Jeżeli pracownica nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem to urlop macierzyński rozpoczyna w dniu porodu. Tydzień urlopu macierzyńskiego odpowiada 7 dniom liczonym od pierwszego dnia tego urlopu.

Praca na macierzyńskim a umowa o pracę

Jeśli zastanawiasz się, czy na urlopie macierzyńskim można pracować, musisz pamiętać o rodzaju zatrudnienia. W takim przypadku umowa o pracę jest z zasady najmniej korzystną opcją. Po urodzeniu dziecka można podjąć pracę u tego samego pracodawcy, nie wcześniej niż 20 tygodni od narodzin potomka. Praca na swoim etacie jest możliwa tylko, gdy przebywa się na urlopie rodzicielskim, a uzyskiwane dochody zmniejszają proporcjonalnie wysokość otrzymywanego zasiłku. Kolejnym ograniczeniem jest możliwość podjęcia pracy podczas urlopu tylko w ½ wymiaru. Dlatego, jeśli interesuje Cię dodatkowa praca na macierzyńskim, warto zainteresować się innymi źródłami dochodu.

Praca na urlopie macierzyńskim – umowa zlecenie

Co z innymi typami umów, na podstawie których wykonuje się obowiązki zawodowe? Czy na urlopie macierzyńskim można pracować na umowę zlecenie? Zdecydowanie tak. Podjęcie dodatkowego zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych (tj. umowy zlecenie lub umowy o dzieło) jest możliwe i nie odbiera praw do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Praca na zasiłku macierzyńskim w tej formie jest najbardziej opłacalną opcją dla mam, które chcą załatać domową dziurę budżetową. Dorabianie na umowie zlecenie można rozpocząć w dowolnym momencie, nawet tuż po urodzeniu dziecka. W tym przypadku nie trzeba się liczyć z utratą nawet części zasiłku, a kwota wynagrodzenia może być dowolnie wysoka. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź, jak działa zasiłek macierzyński a umowa zlecenie.

Praca na urlopie macierzyńskim u innego pracodawcy jest możliwa?

Wiele mam zadaje sobie pytanie, czy na urlopie macierzyńskim można pracować u innego pracodawcy. Zarówno na umowie o pracę, jak i na umowie cywilnoprawnej, zatrudnienie u innego pracodawcy niż ten, który udzielił urlopu macierzyńskiego, jest możliwe. Podjęcie zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie nie zmniejsza ani nie skraca zasiłku macierzyńskiego. Co ciekawe, kobieta, której udzielono urlopu macierzyńskiego w związku z narodzinami dziecka, może podpisać umowę o pracę z innym pracodawcą. W tym przypadku otrzymuje świadczenia z poprzedniej firmy i nie musi się obawiać, że zatrudnienie w innym zakładzie pracy obniży wysokość zasiłku. Wydaje się, że praca dla mam na macierzyńskim w innej firmie jest nie tylko możliwa, ale też całkiem rozsądna. 

Czy na macierzyńskim można pracować we własnej firmie?

Również przedsiębiorcze mamy, które prowadzą firmę, zastanawiają się, czy można pracować na urlopie macierzyńskim. Działalność gospodarcza absolutnie nie odbiera prawa do zasiłku i urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku warto pamiętać o konieczności odprowadzania dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli właścicielka firmy opłaca składki w terminie, ma prawo do urlopu takiego samego, jak osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Co więcej, w tym przypadku również można kontynuować pracę na macierzyńskim. Działalność gospodarcza może być prowadzona w trakcie urlopu bez obaw o utratę zasiłku.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)