Uchodźcy z Ukrainy 2022 – praca na podstawie pieczątki?

Praca dla uchodźców na podstawie pieczątki to nowy projekt zapowiadany przez szefową MRiPS Marlenę Maląg. Uchodźcy z Ukrainy legalnie podejmą pracę dzięki specjalnej pieczątce w paszporcie. Kiedy posiedzenie rządu w tej sprawie? Dla kogo pieczątka?

pieczątka praca dla uchodźców z Ukrainy 2022

Przyjmowanie uchodźców z Ukrainy do pracy ma zostać znacznie ułatwione. Marlena Maląg zapowiedziała, że w przygotowaniu jest projekt ustawy o legalizacji pobytu za pomocą pieczątki w paszporcie. Zgodnie z jej wypowiedzią, projekt został już uzgodniony z pracodawcami i publicznymi służbami rynku pracy. Specjalna pieczątka ma zapewnić uchodźcom niemalże natychmiastowe i legalne zatrudnienie. Co ze świadczeniami? Co będą musieli zrobić pracodawcy? Jak zatrudnić Ukraińca, który otrzymał pieczątkę?

Uchodźcy z Ukrainy 2022 – pieczątka przepustką do pracy

Minister Marlena Maląg poinformowała, że nowa ustawa ma umożliwić pracę uchodźcom, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 roku. Jeżeli uchodźca z Ukrainy otrzyma pieczątkę uprawniającą do legalnego pobytu, będzie mógł zdobyć pracę i zyska prawo do świadczeń.

Obywatele Ukrainy przekraczający granice, mają poprzez osiągniecie tej pieczątki pozwalającej legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, mieć otwarty rynek pracy – M. Maląg na konferencji prasowej.

Minister dodała też, że zdobycie pieczątki będzie umożliwiało otrzymanie świadczenia 500+, świadczenia wychowawczego, świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego, oraz innych świadczeń. Szefowa resortu rodziny potwierdziła, że ostateczny kształt specustawy poznamy już niedługo. Kiedy rozpoczną się prace?

Kiedy praca dla uchodźców na podstawie pieczątki stanie się faktem?

Prace nad ustawą o pozwoleniu na pracę uchodźcom z Ukrainy na podstawie pieczątki, mają rozpocząć się już 3 marca 2022 roku na posiedzeniu Sejmu. Można przypuszczać, że projekt będzie opracowywany w szybkim tempie, dlatego już niedługo poznamy więcej szczegółów.

Nowe przepisy o pieczątce dla uchodźców z Ukrainy – co musi pracodawca?

Cały proces zatrudniania uchodźców z Ukrainy w 2022 roku ma zostać znacznie uproszczony. Pracodawcy będą musieli jedynie zgłosić fakt zatrudnienia do danego urzędu pracy. To znacznie upraszcza cały proces zatrudniania Ukraińców, którzy do tej pory musieli postarać się o oświadczenie o powierzeniu pracy lub zezwolenie na pracę.

Oceń artykuł
0/5 (0)