Reklama

Polski Ład a wynagrodzenia na umowie o pracę – kto zyska, a kto straci?

Polski Ład a wynagrodzenia to obecnie przedmiot burzliwej dyskusji w społeczeństwie. W sobotę 15 maja rząd odkrył karty, wprowadzając nas w szczegóły swojego programu odbudowy. Czy Polski Ład się opłaca? Ile trzeba zarabiać, żeby czerpać z niego korzyści?

Polski Ład a zarobki

Polski Ład a zarobki na umowie o pracę to ważny temat, który powinien zainteresować wszystkich pracowników. Nowy program odbudowy gospodarki ma dotyczyć wielu najważniejszych dziedzin naszego życia. Jednymi z najczęściej komentowanych zmian są progi podatkowe po nowemu i stała wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Według większości obserwatorów Nowy Ład podniesie wynagrodzenia pracowników o niższych zarobkach, jednocześnie pogarszając sytuację tych najbardziej zamożnych. Co dokładnie się zmieni? Jak Polski Ład wpłynie na wynagrodzenia Polaków? Sprawdź!

Polski Ład a wynagrodzenia – dla kogo jest korzystny?

Jednym z najważniejszych punktów programowych Polskiego Ładu są wynagrodzenia pracowników. Wiele programowych zmian wpłynie bezpośrednio na zarobki zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych przedsiębiorców. Najpoważniejsze zmiany to przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, ustalenie drugiego progu podatkowego na poziomie 120 tysięcy złotych, a także obowiązkowa składka na ubezpieczenia zdrowotne w wysokości 9% (bez możliwości odliczenia 7,75%). Dla kogo Polski Ład jest korzystny?

Redakcja TVN24 poprosiła doradcę podatkowego Grzegorza Barana o dokonanie konkretnych wyliczeń. Ze wstępnych ustaleń wynika, że wynagrodzenia w Polskim Ładzie wzrosną najbardziej w przypadku osób zarabiających najniższą krajową. Pracownicy otrzymujący 2800 złotych brutto miesięcznie, mieliby otrzymać podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 137 złotych miesięcznie, czyli niemal 2200 złotych na rękę. Na podwyżkę mogą też liczyć osoby zarabiające 4000 złotych brutto (podwyżka o 124 złote), a także pracownicy otrzymujący 5000 złotych brutto (dodatkowe 52 zł miesięcznie). Co z tymi, którzy zarabiają więcej? 

Polski Ład a zarobki – kto straci?

Polski Ład a wynagrodzenia na umowie o pracę to już mniej optymistyczny temat dla tych, którzy zarabiają powyżej średniej krajowej. Dlaczego niektórzy pracownicy stracą mimo podwyżki kwoty wolnej od podatku? Wygląda na to, że głównym winowajcą jest obowiązkowa składka zdrowotna w wysokości 9%, której nie będzie dało się odliczyć w rozliczeniu PIT. Ile stracą zarabiający najwięcej? Według wyliczeń wyżej wymienionego eksperta pracownicy otrzymujący 7500 złotych miesięcznie brutto stracą średnio 92 złote miesięcznie. Osoby zarabiające 10 000 złotych brutto będą mogły zauważyć miesięczny spadek w wysokości aż 255 złotych.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Łodzi na GoWork.pl

Oceń artykuł
1.5/5 (2)