Obniżenie wieku emerytalnego – projekt trafi do Sejmu?

Obniżenie wieku emerytalnego i uzależnienie wypłaty świadczeń od stażu pracy to obietnica wyborcza Andrzeja Dudy, która wciąż nie została spełniona. Sprawy w swoje ręce wzięła “Solidarność”, a długo oczekiwany projekt emerytur stażowych ma szansę na wejście w życie. Kiedy?

emerytka czyta o obniżeniu wieku emerytalnego w 2021 roku

Obniżenie wieku emerytalnego dla chętnych to postulat z 2015 roku, który wciąż nie został spełniony. Tysiące osób z całego kraju pragnie przejść na emeryturę po 40 lub 35 latach pracy i zrezygnować z powszechnego wieku emerytalnego. Związek zawodowy “Solidarność” włączył się do walki o wprowadzenie nowego systemu stażowego, a ich projekt obywatelski właśnie trafia do Sejmu. Kiedy emerytury stażowe mogą wejść w życie? Czy w ogóle do tego dojdzie?

Obniżenie wieku emerytalnego jednak możliwe? Trwa weryfikacja

Obywatele od kilku lat domagają się wejścia w życie obniżenia wieku emerytalnego. Projekt emerytur stażowych nie doczekał się jednak realizacji, dlatego związki zawodowe “Solidarność” wzięły sprawę w swoje ręce. Pod obywatelskim projektem podpisy złożyło aż 260 tysięcy osób. Sam projekt natomiast trafił w ręce posłów i właśnie jest weryfikowany.

Przypomnijmy tylko, że obniżenie wieku emerytalnego 2021 to projekt mający uzależnić przejście na emeryturę od stażu pracy. Ta dobrowolna opcja miałaby pozwolić przejście na emeryturę po 40 latach pracy (dla mężczyzn) i 35 latach (dla kobiet). W projekcie zawarto też klauzulę, że wybranie emerytury stażowej będzie możliwe tylko wtedy, gdy będzie ona równa lub wyższa emeryturze minimalnej. Czy faktycznie nowy wiek emerytalny zostanie wprowadzony?

Szukasz pracy? Praca w Częstochowie czeka, aż ją odkryjesz!

Obniżenie wieku emerytalnego 2021 – projekt zgłoszony do Sejmu

Sam projekt został już przedstawiony specjalistom. Trwa weryfikacja podpisów poparcia, które zostały sprawdzone w liczbie 100 tysięcy. Już niedługo zatem projekt obywatelski stanie się formalnie zgłoszoną ustawą, nad którą pochylą się politycy. Jak donosi portal Strefa Biznesu:

Po weryfikacji podpisów projekt ustawy powinien znaleźć się na liście projektów ustaw formalnie zgłoszonych do Sejmu, a powinno się stać to lada moment, bo wiadomo, że zweryfikowano już pierwsze 100 tysięcy podpisów.

Czy to znaczy, że emerytury stażowe już niedługo wejdą w życie? Niestety nie. Co prawda sam fakt, że politycy rozpatrzą propozycję “Solidarności” powinien ucieszyć zwolenników emerytur stażowych, jednak głosowanie nad ustawą oznacza, że równie dobrze może ona zostać odrzucona. O jej losach będziemy informowali na bieżąco.

Oceń artykuł
0/5 (0)