Krajowy Plan Odbudowy – wiek emerytalny zostanie wydłużony?

Okazuje się, że “efektywne wydłużenie wieku emerytalnego” to jedno ze zobowiązań rządu w Krajowym Planie Odbudowy. Wiek emerytalny miałby zostać podniesiony, jednak w obawie przed buntem społeczeństwa – w sposób nieoficjalny. Co to znaczy? Jak rząd planuje podnieść wiek emerytalny, wcale go nie podnosząc?

KPO wiek emerytalny

Jednym z najważniejszych źródeł wsparcia polskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa ma być Krajowy Plan Odbudowy. Setki miliardów złotych z Unii Europejskiej nie wpłynie do budżetu państwa bez przedstawienia konkretnego planu naprawczego. Redakcja Money.pl dotarła do dokumentu, z którego wynika, że rząd zamierza wprowadzić zmiany w systemie emerytalnym. Co wprowadzi Krajowy Plan Odbudowy? Wiek emerytalny ma zostać realnie wydłużony, bez oficjalnej zmiany w przepisach. Wygląda na to, że rząd zdaje sobie sprawę z problemów, jakie wygenerowało obniżenie wieku emerytalnego. Jak KPO wydłuży wiek emerytalny bez zmian w ustawie?

Krajowy Plan Odbudowy – wiek emerytalny w górę?

Z dokumentu KPO wynika, że rząd zdaje sobie sprawę z problemu stworzonego przez obniżenie wieku emerytalnego. Polskie społeczeństwo starzeje się w rekordowym tempie, a cały system emerytalny już teraz jest na granicy wydolności. Programy typu 500+, które miały pozytywnie wpłynąć na demografię kraju nie zdały egzaminu, a sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed głodowymi emeryturami w przyszłości. Można przypuszczać, że to dlatego rząd unika tematu obiecanych wcześniej emerytur stażowych, które mogłyby tylko pogłębić kryzys systemu emerytalnego. Z doniesień portalu Money.pl wynika, że rząd w Krajowym Planie Odbudowy, który zostanie wysłany do Komisji Europejskiej, zobowiązał się do “efektywnego wydłużenia wieku emerytalnego”.

Z treści dokumentu wynika, że rząd nie ma zamiaru wycofywać się oficjalnie z obniżki wieku emerytalnego. Trudno się dziwić. Taka zmiana mogłaby przekreślić szanse partii na dalszą dominację na polskiej scenie politycznej. Wygląda na to, że “pośrednim” podniesieniem wieku emerytalnego w KPO ma być zachęcanie społeczeństwa do kontynuowania pracy po osiągnięciu 60. i 65. roku życia. W jaki sposób?

KPO – wiek emerytalny wydłużony “nieoficjalnie”. W jaki sposób?

Zobowiązanie w KPO do wydłużenia wieku emerytalnego to pewnego rodzaju przyznanie się do błędu. Jak rząd będzie z nim walczył? Wygląda na to, że sposobem na “efektywne wydłużenie wieku emerytalnego” ma być szereg zachęt i ulg podatkowych dla tych seniorów, którzy postanowią pracować, mimo możliwości przejścia na emeryturę. Przewiduje się, że takie ulgi podatkowe mają trafiać nie na konto bankowe seniora, a zasilać Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Oprócz tego rząd zapowiada stworzenie i finansowanie specjalnego systemu szkoleń dla seniorów, który miałby im pomóc w zdobyciu nowych kwalifikacji i zachęcić do pozostawania w zawodzie.

Szukasz pracy? Praca w Katowicach czeka, aż ją odkryjesz!

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora