Reklama

Umowa o zachowaniu poufności z pracownikiem. Jak wygląda wzór? O czym trzeba pamiętać?

Umowa o zachowaniu poufności to często stosowany dokument. Najczęściej podpisują go współpracujący ze sobą przedsiębiorcy. Zdarza się też, że taką umowę o zachowaniu poufności podpisuje się z pracownikiem. Do czego nas zobowiązuje? Jak wygląda wzór umowy o zachowaniu poufności? Sprawdź!

Umowa o zachowaniu poufności z pracownikiem

Umowa o zachowaniu poufności to kontrakt, który zostaje zawarty między przedsiębiorcami, wspólnikami lub pracownikami przedsiębiorstwa. W ten sposób strony zobowiązują się do przestrzegania tajemnic firmy, których wyciek mógłby stanowić niebezpieczeństwo dla rozwoju przedsięwzięcia. Taki dokument jest szczególnie przydatny, gdy np. lojalność pracownika mającego dostęp do ważnych danych, jest pewnego rodzaju niewiadomą. Co powinna zawierać umowa o poufności z pracownikiem? Jak wygląda wzór dokumentu? 

Szukasz pracy? Praca w Bydgoszczy czeka, aż ją odkryjesz!

Umowa o zachowaniu poufności – co to jest?

Umowa o zaufaniu poufności, z języka angielskiego NDA (non-disclosure agreement) to dokument, który zawiera się między przynajmniej dwiema stronami. Często podpisują ją pracownicy o specyfice obowiązków, wymagającej dostępu do wrażliwych danych przedsiębiorstwa. W tym przypadku dokumentowi towarzyszy zazwyczaj zakaz konkurencji, a także zobligowanie pracownika do dochowania tajemnicy – nawet po ustaniu zatrudnienia. Zakres działania umowy o zachowaniu poufności (NDA) może być właściwie dowolny. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy i zapisów w treści dokumentu. Dlaczego?

Pracownicza umowa o zachowaniu poufności nie została opisana w żadnej obowiązującej ustawie. To znaczy, że taki dokument sporządza się i zawiera w oparciu zasadę swobody umów. Jego treść może być dowolna, oczywiście pod warunkiem, że ustalenia nie łamią przepisów prawa. Z racji swojego szerokiego zakresu, powinna być sporządzona z wyjątkową dbałością o szczegóły. Każdy pracownik podpisujący umowę o zachowaniu poufności i zakazie konkurencji, powinien móc bez problemu ją zrozumieć. Co musi zawierać wzór umowy?

Umowa o zachowaniu poufności z pracownikiem – co powinna zawierać?

Stosunkowa dowolność i brak konkretnych przepisów regulujących zasady sporządzania umowy o zachowaniu poufności – nie zwalniają z obowiązku stosowania się do innych przepisów prawa. Zgodnie z ogólnie przyjętym sposobem tworzenia umów o zachowaniu poufności, w dokumencie nie może zabraknąć:

  • precyzyjnego wskazania czasu trwania umowy;
  • prawidłowego i wyczerpującego przedstawienia informacji o stronach zawierających umowę (dane pracodawcy i pracownika);
  • szczegółowego przedstawienia firmowych danych, które będą traktowane jako poufne;
  • jasnego i zgodnego z prawdą wyjaśnienia celu zastosowania tajemnicy;
  • określenia, co muszą zrobić strony podpisujące umowę o zachowaniu poufności, by nie zdradzić tajemnicy będącej przedmiotem kontraktu;
  • wskazania, co grozi stronie łamiącej postanowienia umowy (np. kara umowna);
  • (opcjonalnie) określenia, co należy zrobić z materiałami i dokumentami po zakończeniu umowy. 

Umowa o poufności – kara umowna

Umowa o poufności z pracownikiem powinna jasno określać, co grozi za złamanie jej postanowień. Ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa np. konkurencji może spowodować ogromne straty i zostać uznane za działanie na szkodę pracodawcy. Wysokość kary umownej zależy od treści umowy. W niektórych przypadkach, strony podpisujące dokument, nie dbają wystarczająco o zabezpieczenie swoich interesów. Jeśli kara umowna za złamanie postanowień umowy o poufności nie została ustalona – wtedy w grę wchodzą ogólne przepisy Kodeksu cywilnego. 

Art. 415 K.c. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Ten enigmatyczny przepis oznacza, że strona łamiąca postanowienia umowy może zostać wezwana do sądu. Aby otrzymać zadośćuczynienie, należy udowodnić, że złamanie zasady poufności miało związek z poniesieniem wymiernej szkody.

Umowa o zachowaniu poufności z pracownikiem – wzór dokumentu

Wzór umowy o zachowaniu poufności powinien przedstawiać treść zawierającą jasno i konkretnie opisane przypadki, w których należy dostosować się do tajemnicy przedsiębiorstwa. Warto wyjaśnić wszelkie niejasne pojęcia i zachować miejsce na złożenie podpisu zainteresowanych stron. Jak wygląda wzór takiego dokumentu?

………………………..

(data oraz miejsce)

………………………………..

………………………………..

………………………………..

(dane podmiotu ujawniającego)

………………………………….

………………………………….

………………………………….

(dane strony otrzymującej)

UMOWA O ZACHOWANIU POUFNOŚCI

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

(miejsce na treść umowy)

§ 1. Definicja Informacji poufnych

Na potrzeby zawarcia i wykonania niniejszej Umowy przez ”Informacje poufne” rozumie się informacje, które obejmują: szczegółowe wskazanie, co strony uznają za informacje poufne.

§ 2. Zobowiązania stron umowy

1. Strona otrzymująca informacje zobowiązuje się do zachowania ich w tajemnicy przez okres …… (lub bezterminowo).

2. Strony zgodnie postanawiają, że Strona Otrzymująca w żaden sposób i w żadnej formie nie ujawni żadnych Informacji Poufnych osobom trzecim, nie sporządzi żadnych kopii przekazanych dokumentów zawierających takie dane, a także nie wykorzysta ich do celów innych niż wypełnienie warunków współpracy.

3. Otrzymujący może zostać zwolniony z obowiązku zachowania poufności na podstawie pisemnego upoważnienia udzielonego przez Udzielającego.

4. Jeżeli dojdzie do naruszenia zobowiązania wynikającego z niniejszej umowy przez Stronę otrzymującą lub inną osobę trzecią, strona otrzymująca musi natychmiast poinformować o tym stronę udzielającą.

§ 3. Postanowienia

1. W sprawach, których nie reguluje niniejsza umowa, zostaną zastosowane przepisy ogólne Kodeksu cywilnego.

2. Dokonanie wszelkich zmian w zapisach umowy jest możliwe tylko w formie pisemnej, pod rygorem braku ich akceptacji.

3. Umowa została sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

…………………………….

(podpis strony otrzymującej)

………………………………..

Wzór umowy o zachowaniu poufności w formacie PDF – darmowy wzór do pobrania i wypełnienia

Oceń artykuł
4/5 (4)