Wzrost liczby ofert pracy w marcu – najwięcej od początku pandemii!

Wzrost liczby ofert pracy w Polsce w marcu 2022 roku zaskoczył wielu obserwatorów. Portale internetowe z ofertami zamieściły w marcu najwięcej ogłoszeń od początku pandemii. Ile dokładnie ofert przybyło w stosunku do poprzednich miesięcy? Sprawdź!

przyrost liczby ofert pracy w marcu 2021

Jak podaje serwis “Infor” wzrost liczby ofert pracy w Polsce w marcu 2022 roku jest imponujący. Serwis powołuje się na raport Grant Thornton Insights i firmy Element. Co z nich wynika? Liczba ofert pracy zamieszczonych na popularnych portalach internetowych jest największa od trzech lat prowadzenia badań, czyli czasów rozpoczęcia pandemii. Ile dokładnie ofert zamieszczono w marcu 2022 roku? Jakie branże przystąpiły do ekspansji rekrutacyjnej? Czy tak dobre wyniki to zwiastun poprawy sytuacji na rynku pracy, czy chodzi o wiosenne wznowienie prac sezonowych? 

Szukasz pracy? Praca w Nowym Sączu czeka, aż ją odkryjesz!

Przyrost nowych ofert pracy w Polsce – marzec 2022 rekordowy?

W marcu 2022 roku w polskim Internecie opublikowano niemal 360 tysięcy ofert pracy. To aż o 30% więcej niż 2021 roku. Wszystkie oferty pochodzą z 50 największych portali rekrutacyjnych. Łączna liczba ofert pracy wyniosła 681,5 tys. Taki wynik opublikowanych ofert to o 55% więcej niż dwa lata temu, gdy rozpoczynała się pandemia. 

Wygląda na to, że znaczny wzrost liczby ofert pracy w marcu 2022 to efekt kilku zmian na zawodowym rynku. Początek wiosny od zawsze był okresem pobudzenia w sektorze prac sezonowych. Można przypuszczać, że w obawie o nadchodzące miesiące, staramy się poprawić domowy budżet na wszelkie możliwe sposoby. Drugim składnikiem tak dobrych wyników portali ogłoszeniowych może być przekształcenie tradycyjnego modelu zatrudnienia. Wzrost liczby ofert pracy w marcu może być sygnałem, że pracodawcy dostosowują się do realiów, wprowadzając na stałe pracę zdalną i oferując większą elastyczność w zatrudnieniu. Znaczenie może mieć też ekspansja wielkich koncernów. Nowe miejsca pracy w zagranicznych korporacjach zalewają polskie portale ogłoszeniowe. W jakich branżach odnotowano największe wzrosty?

Wzrosty liczby ofert pracy w marcu 2022 roku – jakie branże przodują?

Jak widać, Polska gospodarka i rynek pracy nie tylko podniosły się po pandemii, lecz rozwinęły się jeszcze prężniej niż przed pandemią. Śladów po mającym miejsce w 2020 roku załamaniu na rynku pracy już praktycznie nie widać. Przyczyną tak wielu ofert pracy może być także wiosenne pojawienie się prac sezonowych. Główne stanowiska, na które właśnie wzrasta zapotrzebowanie, dotyczą budownictwa, przetwórstwa spożywczego i gastronomii.

 

Oceń artykuł
0/5 (0)