Reklama

Emigracja zarobkowa – gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Mimo spadającego bezrobocia zarobki w Polsce wciąż odstają od tych, które można osiągnąć w innych krajach UE. Emigracja zarobkowa jest sposobem wielu Polaków na poprawę jakości życia i zapewnienia bytu swoim rodzinom. Gdzie najchętniej wyjeżdżamy w celach zarobkowych?

Emigracja zarobkowa - ludzie na lotnisku
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_15062409_futurystyczne-guangzhou-ludzie-airport-wn%C4%99trze-spaceru-w-motion-blur.html

[Artykuł archiwalny]

Emigrajca zarobkowa stała się szczególnie popularna po wejście Polski do Unii Europejskiej. Stając się częścią świata zachodniego, Polacy zostali przyjęci z otwartymi rękami w wielu krajach Poruszanie się w celach zarobkowych, znacząco ułatwia przynależność do strefy strefa schengen. Nie każdy kierunek emigracji jednak jest dla nas korzystny. Są takie miejsca, w których możemy zarobki więcej, a nawet rozwinąć się jako specjaliści.

Emigracja – definicja i rodzaje

Emigracja to słowo pochodzące od łacińskiego emmigratio. Oznacza wyjazd z kraju dotychczasowego zamieszkania w inne miejsce. Jego przeciwieństwem jest imigracja, czyli przyjazd innych osób do naszego kraju i wraz z emigracją stanowią elementy migracji.

Istnieje kilka rodzajów emigracji w zależności od przyczyn i długości trwania. Przede wszystkim rozróżniamy te stałe i czasowe, które określają, czy ktoś wyjechał dorobić sobie na krótki czas, czy planuje zostać na obczyźnie na zawsze. Natomiast drugim sposobem na podział emigracji są przyczyny. To mogą być czynniki polityczne, zarobkowe, społeczne lub religijne.

Powody emigracji zarobkowej w Polsce

Mimo że bezrobocie w kraju spada z roku na rok, to w wielu sektorach gospodarki zarobki pozostawiają wiele do życzenia. Niezależnie od rodzaju stanowiska piastowanego w Polsce, na zachodzie można osiągnąć kilku lub nawet kilkunastokrotnie wyższe pensje. 

Decyzja o wyjeździe nigdy nie jest prosta, ponieważ zostawiamy za sobą ojczyznę, bliskie osoby i wszystkie znane miejsca, w których się wychowaliśmy. Jednak możliwe do osiągnięcia zarobki często przeważają nad koniecznością rozłąki i przekonują do emigracji zarobkowej na stałe bądź na czas określony.

Emigracja – najbardziej popularne kierunki 

Danymi na temat migracji Polaków zajmuje się Główny Urząd Statystyczny (GUS). To dzięki jego raportom, możemy dowiedzieć się, ile osób wyemigrowało w poszukiwaniu pracy lub lepszego życia. W 2019 roku GUS wydał raport o migracjach w Polsce na przestrzeni lat, który ukazuje główne kierunki emigracji.

Według raportu pod koniec 2018. roku ponad 2.4 miliona Polaków przebywało na emigracji czasowej. Większość osób wyjechała do krajów Unii Europejskiej, zasilając szeregi pracowników w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Skandynawii. 

5 najbardziej popularnych kierunków emigracji Polaków (dane GUS koniec 2018 roku):

  • Niemcy (706 tysięcy osób)
  • Wielka Brytania (695 tysięcy)
  • Holandia (123 tysiące)
  • Irlandia (113 tysięcy)
  • Włochy (90 tysięcy)

Niestety raport nie ukazuje, jak sytuacja wyglądała pod koniec 2019. i na początku 2020. roku. Można przypuszczać, że w związku z Brexitem liczba Polaków w Wielkiej Brytanii znacząco spadnie. Czy będzie to oznaczało powrót do kraju?

Najprawdopodobniej nie. Niemcy, Holandia i kraje skandynawskie to możliwe kierunki, które będą cieszyły się największą popularnością. Głównie ze względu na bliskość ojczyzny, bardzo wysokie zarobki i przyjmowanie imigrantów z otwartymi rękoma. 

Zobacz też: Czy Szwajcaria to dobry kierunek emigracji zarobkowej?

Skutki gospodarcze emigracji Polaków

Na rodzimym rynku pracy wciąż brakuje doświadczonych specjalistów. Sytuacji nie poprawia fakt, że wysoko wyspecjalizowany pracownik zarobi dużo więcej za naszą zachodnią granicą. Nie można się dziwić, że tak wielu Polaków postanawia zarabiać za granicami kraju, jeżeli w obecnych czasach odwiedzenie rodziny jest kwestią godziny lotu samolotem.

Sprawdź: Praca za granicą – czy to dobry pomysł?

Oceń artykuł
3/5 (2)