Reklama

Czy Szwajcaria to dobry kierunek emigracji zarobkowej?

Szwajcaria jest mało popularnym kierunkiem wśród Polaków. Z jakiego powodu wybieramy go rzadziej niż Niemcy, czy Wielką Brytanię?

flaga Szwajcarii

 

Szwajcaria – formalności dotyczące pobytu

Szwajcaria jest otwarta na pracowników z Unii Europejskiej, mimo że sama do niej nie należy. Przez pierwsze 3 miesiące nie trzeba się martwić formalnościami związanymi z pobytem na jej terenie. Jedyne co należy zrobić leży po stronie potencjalnego pracodawcy. Musi zgłosić zatrudnienie obcokrajowca w odpowiednim urzędzie gminy.

Po upływie 3 miesięcy pobyt w Szwajcarii musi zostać formalnie zatwierdzony. Zgłoszenie się do urzędu imigracyjnego z dokumentem tożsamości i zaświadczeniem o zarobkach powinno załatwić sprawę.

Praca w Szwajcarii – dla kogo?

Tamtejszy rynek pracy charakteryzuje się jednymi z najwyższych zarobków w Europie. Jednak znalezienie zatrudnienia może być trudniejsze niż w Wielkiej Brytanii. Główny problem stanowi bariera językowa. Brak podstawowej znajomości języka niemieckiego skutecznie utrudnia poszukiwanie zatrudnienia.

Oczywiście nie jest to niemożliwe. Część agencji pracy w Szwajcarii oferuje zajęcia, które nie wymagają języka niemieckiego. Jednak pod tym względem rynek pracy nie jest tak chłonny, jak bardziej popularne kierunki.

Praca za granicą – czy to dobry pomysł?

Zarobki a koszty życia

Zarobki w Szwajcarii należą do bardzo wysokich. Szczególnie jeśli możemy pochwalić się dobrą znajomością języka niemieckiego. Zgodnie z opracowaniem firmy Sedlak & Sedlak średnie zarobki to nawet 20-25 tysięcy złotych miesięcznie. Warto wiedzieć, że w tym kraju nie obowiązuje coś takiego jak płaca minimalna, dlatego ustalenie dobrych warunków zależy od nas i naszego doświadczenia.

Brzmi idealnie. Jednak koszty życia w Szwajcarii są bardzo wysokie. Wyjście do fryzjera lub seans w kinie wiąże się z dużym wydatkiem. Wynajem mieszkania, tankowanie paliwa i zakup żywności potrafią znacznie uszczuplić portfel. Składki na opiekę zdrowotną nie są automatycznie pobierane z wypłaty, a wizyta u specjalisty jest bardzo droga. Jednak trzeba wiedzieć, że ceny są różne w zależności od regionu zamieszkania.

Sprawdź też: Emigracja zarobkowa – gdzie najchętniej wyjeżdżają Polacy?

Pośrednictwo pracy w Szwajcarii

Poszukiwania pracy można rozpocząć od zapoznania się z ofertami Regionalnych Pośrednictw Pracy na terenie gmin. Oferty są łatwo dostępne i możliwe do sprawdzenia za pomocą internetu:

www.arbeit.swiss – strona internetowa poświęcona pracy, także w języku angielskim
www.seco.admin.ch – rządowy portal Ministerstwa Gospodarki

Dobrym sposobem jest zapoznanie się z ofertą typowych agencji pracy. Są bardzo pomocne w pośredniczeniu między pracownikiem a potencjalnym pracodawcą. Jednak warto pamiętać, że korzystanie z oferty może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Każda agencja pośrednicząca w pozyskiwaniu pracy ma prawo do pobierania prowizji jako zapłaty za usługę.

Zobacz: Praca w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego – czy to możliwe?

Oceń artykuł
4.2/5 (5)