Reklama

Co to jest mobilność zawodowa i skąd się bierze? Czy warto być mobilnym?

Mobilność w pracy to jeden z atutów przydatnych w niemal każdym zawodzie. Wymagania na rynku pracy rosną z roku na rok. To między innymi dlatego pracownicy poszukują nowych sposobów na przekonanie do siebie pracodawców. Czym jest mobilność zawodowa? Czy mobilność pracownicza jest tym samym, co delegacja?

Mężczyzna stojący w oknie biurowca
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_84439890_kontemplacyjny-biznesmen-stoj%C4%85cy-w-pobli%C5%BCu-du%C5%BCego-okna-z-widokiem-na-miasto-rozwa%C5%BCny-przedsi%C4%99biorca.html

Wybierając swoją ścieżkę kariery, bierzemy pod uwagę takie aspekty, jak zarobki w danej branży, warunki pracy, czy niedogodności z nią związane oraz zainteresowania. Podczas gdy jedni są gotowi do pracy np. archeologa, inni wolą stabilną posadę przy jednym biurku. Jednym z aspektów cenionych przez pracodawców jest tzw. mobilność zawodowa. 

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi ewoluuje rynek pracy. Od pracowników wymaga się nie tylko doświadczenia i umiejętności zdobytych na studiach. Coraz większe znaczenie mają: mobilność, dodatkowe kursy, umiejętności miękkie, cechy charakteru i dostosowanie do zmiennych realiów rynku pracy. Pracownicy deklarujący mobilność zawodową chcą pokazać przełożonemu, że nie straszne im zdobywanie nowych kontaktów i podróżowanie między działami firmy ulokowanymi na terenie całej Polski. Czym jest mobilność w tym kontekście? Czy mobilność zawodowa jest tym samym, co delegacja służbowa? Co dobrego można wynieść z podróży na zlecenie pracodawcy? Sprawdź!

Szukasz pracy? Sprawdź zakładkę „praca Katowice” na GoWork.pl

Mobilność zawodowa – definicja

Co to jest mobilność zawodowa? Pracownik, który deklaruje mobilność to nie tylko handlowiec wykonujący obowiązki “w terenie”. Deklaracja tego typu oznacza, że nie jesteś osobą zastanawiającą się, jak odmówić delegacji. Twoim głównym atutem jest chęć podróżowania między oddziałami firmy i dzielenie się własnym doświadczeniem. Właściciele firm otwierający nowe filie, często wysyłają innych pracowników, którzy mają dbać o jakość usług i organizowanie miejsc pracy. 

Deklaracja mobilności wcale nie musi oznaczać ciągłej potrzeby pakowania walizek i braku czasu dla członków rodziny. Takie wyjazdy służbowe mogą odbywać się sporadycznie, wszystko zależy od sposobu funkcjonowania firmy. W tym kontekście mobilność zawodowa to nic innego, jak pokazanie, że nie masz nic przeciwko delegacjom służbowym. Co Ty możesz na tym zyskać?

Mobilność zawodowa na rynku pracy – czy warto?

Prowadzenie firmy różni się nieco od modelu sprzed kilkunastu lat. Łatwość w podróżowaniu, rozwój internetu i możliwość rozszerzenia oferty na inne kraje sprawiły, że mobilność to często warunek konieczny w rozwijającej się korporacji. Mobilność zawodowa Polaków zmieniła się na przestrzeni lat. Teraz nie oznacza tylko możliwości dojazdu samochodem do pracy. To także chęć podróżowania po całym kraju (a nawet świecie) w sprawach służbowych. Co więcej, mobilność pracownicza może nieść za sobą wiele zalet. Jakich?

Tak rozumiana mobilność może być niezastąpionym sposobem na podniesienie swoich kwalifikacji. Mobilny pracownik uczy się rozwiązywania problemów i elastyczności. W związku z podróżowaniem rozwija się też jego siatka kontaktów biznesowych. Rozwinięty networking może być nieocenionym wsparciem w przyszłej karierze zawodowej. Co z bardziej przyziemnymi sprawami? Pracownik mobilny to osoba, której najzwyczajniej w świecie łatwiej znaleźć dobrze płatną pracę. Osoby rekrutujące doceniają ludzi gotowych stanowić o sile nie tylko swojego zespołu, ale też o pracy w filiach rozrzuconych po całej Polsce.  

Mobilność pomaga założyć własną firmę?

Szeroko pojęta mobilność pomaga nie tylko w znalezieniu dobrze płatnej pracy. Zakładanie firmy może być dużo łatwiejsze, gdy ma się rozbudowaną siatkę kontaktów biznesowych w całym kraju. Dzięki ciągłemu podróżowaniu w celach służbowych poznajemy mnóstwo osób, które mogą pomóc nam w przyszłości. Dodatkowo mobilność pracownika uczy go rozwiązywania problemów napotykanych w innych częściach kraju i świata. Bycie bardziej świadomym i zaprawionym w bojach może pomóc w zakładaniu własnej firmy. Obserwacja i rozwiązywanie cudzych problemów to świetna nauka na przyszłość i możliwość wykorzystania umiejętności “na własnym podwórku”.

Oceń artykuł
3/5 (2)