Reklama

Tylko 11% Polaków bierze 14-dniowy urlop. Nie potrzebują odpoczynku od pracy?

Jedynie 11% Polaków bierze 14 dni urlopu. Badanie TNS Kantar „Wakacyjny portfel Polaka” wskazuje, jak długie urlopy preferują Polacy w 2021 r. Dwutygodniowe wolne to przywilej każdego pracownika. Tymczasem okazuje się, że zatrudnieni niechętnie z niego korzystają. Poznaj szczegóły.

Tylko 11% Polaków bierze 14-dniowy urlop - kobieta na urlopie

Przepisy Kodeksu pracy w niektórych sytuacjach narzucają pracownikom przymusowe wolne. Choć urlop to kwestia indywidualna, zatrudniony powinien wybrać 14 dni urlopu, jeśli jego wymiar mu na to pozwala. Badanie przeprowadzone na zlecenie Związku Banków Polskich pokazuje, że tylko 11% Polaków bierze 14-dniowy urlop. Większość preferuje urlop trwający do 10 dni.

Polacy wybierają urlopy do 10 dni

Przeprowadzone w czerwcu badanie „Wakacyjny portfel Polaka” wskazuje, że 42% badanych woli urlop trwający od 7 do 10 dni. 20% pracowników preferuje jeszcze krótszy urlop o długości 4-6 dni. Najmniej osób, czyli 11% pracowników, wybiera 14 dni urlopu.


Czytaj także: Urlop 14-dni: czy obowiązkowy?


Ile czasu powinien trwać urlop?

Dr Iwona Tyrna-Łojek z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie w rozmowie z agencją Newseria wskazała, że urlop powinien trwać trzy tygodnie. Taki czas umożliwia podzielenie go na 3 etapy:

  • czas oswajania się z urlopem,
  • czas pełnego odpoczynku,
  • czas przygotowujący do powrotu do pracy.

Tylko 11% Polaków bierze 14-dniowy urlop. Czym grozi zbyt krótki urlop?

Nie bez powodu pracownik ma prawo do dłuższego urlopu. Krótki wypoczynek źle wpływa na zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną pracownika. Brak efektywnego wypoczynku może skutkować zmęczeniem, wypaleniem zawodowym i zaburzeniami koncentracji.


Oferty pracy w Sosnowcu oraz innych miastach z województwa śląskiego znajdziesz na GoWork.pl


Jak spędzić urlop, by odpocząć?

Aby urlop przyniósł efekt w postaci wypoczęcia i regeneracji, należy odciąć się myślami od pracy, stresujących sytuacji, a także ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych. Każdy wypoczywa w innych okolicznościach, zatem forma wypoczynku jest kwestią indywidualną. Można wybrać góry, gdzie urlopowicza czeka zmęczenie fizyczne, ale regeneracja psychiczna. Można też wybrać odpoczynek na plaży, gdzie zarówno umysł, jak i ciało doświadczają regeneracji.

Pandemia nie sprzyja urlopowaniu. Według badań ARC Rynek i Opinia 47% urlopowiczów wybiera odpoczynek w Polsce. Zmieniających się obostrzeń na urlopie nie obawia się jedynie co piąty ankietowany.

Oceń artykuł
1/5 (1)