Reklama

Kontrole skarbowe w czasie pandemii – nawet dla zawieszonych firm?

Kontrole skarbowe w czasie pandemii to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców. Mimo trudnych warunków, urzędnicy skarbówki mają zacząć masowe kontrole skarbowe w poszukiwaniu nieprawidłowości. Do kiedy fiskus będzie sprawdzał przedsiębiorstwa?

Inspektor podczas kontroli
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_102994442_m%C5%82ody-powa%C5%BCny-architekt-w-kasku-w-biurze-ze-schowkiem-tworz%C4%85cy-plan-portretu-architekta.html

[News archiwalny]

Pandemia to trudny czas dla obywateli niezależnie od tego, w jakiej pozycji się znajdują. Wielu przedsiębiorców nie udźwignęło trudności, które na nich spadły przez koronawirusa, na czele z obniżeniem sprzedaży. Musieli zamknąć swoje biznesy, co poskutkowało także utratą pracy przez wielu pracowników. To jednak nie wszystko.

Trudna sytuacja gospodarcza nie sprawiła, że skarbówka stosuje taryfę ulgową wobec przedsiębiorców. Kontrole skarbowe w czasie pandemii mają być tak samo szczegółowe, jak dotychczas. Według doniesień “Pulsu Biznesu” urzędnicy dostali wytyczne o przeprowadzeniu masowych kontroli skarbowych, które mają trwać nawet do połowy lutego. Jak się okazuje, na telefon ze skarbówki muszą czekać też przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność w związku z epidemią. Kontrole ruszyły już w styczniu, a wykrycie nieprawidłowości będzie wiązało się z nałożeniem mandatu. 

Szukasz pracy? Praca w Bydgoszczy jest na wyciągnięcie ręki!

Kontrole skarbowe w czasie pandemii – fiskus w natarciu

Styczniowe kontrole skarbowe mają na celu prześwietlić funkcjonujące przedsiębiorstwa. Już teraz zapowiedziano, że mogą trwać do 31 stycznia 2021 roku, jednak w razie potrzeby będą przedłużone. Kontrolerzy ze skarbówki będą sprawdzać rozliczenia finansowe przedsiębiorstw. Obserwatorzy twierdzą, że wzmożone kontrole mogą mieć związek z rekordowo wysoką dziurą budżetową w 2020 roku. Ich zdaniem, to jeden ze sposobów na minimalne zapełnienie luki opiewającej na 100 miliardów złotych. 

Nadchodzące kontrole skarbowe mogą wiązać się z otrzymaniem mandatu. Z tego tytułu, w 2019 roku, do budżetu państwa wpłynęło około 55 milionów złotych. W okresie od stycznia do września 2020 zaledwie 25,3 miliona złotych. Czy wzmożone kontrole skarbowe w czasie pandemii są odpowiedzią na zapowiedzi przedsiębiorców, którzy chcą otwierać lokale mimo panujących obostrzeń?

Masowe kontrole skarbowe – nawet dla zawieszonych firm?

“Puls Biznesu” donosi, że nie tylko aktywnie funkcjonujące przedsiębiorstwa mogą się spodziewać kontroli skarbowej. Od 1 do 15 lutego, urzędnicy fiskusa będą kontrolować podmioty, które zawiesiły swoją działalność w czasie pandemii koronawirusa. Celem takiego działania może być poszukiwanie nieprawidłowości w wykorzystywaniu środków z tarcz antykryzysowych.

Oceń artykuł
3/5 (2)