Reklama

„Zakaz przedawnienia niezapłaconych podatków” – nowy projekt PiS

Niezapłacone podatki zostaną pozbawione przedawnienia. Wszystko za sprawą nowego projektu ustawy w Kodeksie karnym posłów PiS, który jest już w Sejmie. Zakaz przedawnienia przestępstw skarbowych to według ekspertów zabieg niezgodny z prawem obywatela.

Kalkulator i monety na biurku
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_102993449_monety-i-kalkulator.html

[News archiwalny]

Kwestie podatkowe wielu obywatelom spędzają sen z powiek. Nawet ci, którzy starają się być maksymalnie uczciwi, boją się, że przez pewne niedopatrzenia mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Takie są konsekwencje prawa uznawanego za skomplikowane. Wraz z nadejściem nowego prawa karnego poziom stresu może być jeszcze wyższy.

W Sejmie znajduje się projekt posłów PiS o zmianie ustawy Kodeksu karnego w sprawie zawieszenia przedawnienia niezapłaconych podatków. Oznacza to, że upływ terminu przedawnienia nie będzie miał już żadnego znaczenia. Bardzo możliwe, że prawo zadziała także wstecz. Eksperci twierdzą, że takie działanie to kolejny przykład stawiania interesów państwa nad prawami obywateli. Kiedy ustawa może wejść w życie? Sprawdźmy!

Niezapłacone podatki: przedawnienie przestępstw skarbowych

Według nowelizacji Kodeksu karnego, nowy przepis art. 15 zzr (1) ma brzmieć następująco:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w terminie sześciu miesięcy po dniu ich odwołania, nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Oznacza to, że na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 w Polsce oraz na sześć miesięcy po jego ustaniu, zawiesza się tak zwane przedawnienie karalności czynu, a także przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeksu karnego w sprawie przedawnienia przestępstw skarbowych nabył już specjalny numer druku sejmowego (nr 867).

Niezapłacone podatki: kiedy nowy przepis wejdzie w życie?

Skoro nowy projekt rządu o przedawnieniu niezapłaconych podatków jest już w Sejmie, przepis może wejść w życie bardzo szybko. To znaczy, że już 14 dni od jego ogłoszenia.

– Wydaje się, że ustawodawca niczym nas już nie zaskoczy, ale jednak każda odsłona nowelizacji tzw. specustawy covidowej przynosi kolejne zaskoczenia i niedowierzanie. No bo jak inaczej wytłumaczyć fakt propozycji zawieszenia biegu terminu przedawnienia karalności oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. To już kolejny przykład tego jak pod osłoną, skądinąd słusznej walki ze skutkami wywołanymi przez epidemię, rządzący przemycają do porządku prawnego zmiany niemające nic wspólnego z walką z epidemią. Powoduje to jedynie chaos i uzasadnioną krytykę – wyjaśnia w serwisie Prawo.pl radca prawny i partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

Zawieszenie przedawnienia przestępstw skarbowych pozbawia Polaków prawa do odmowy przyjęcia mandatu. W zamian za to mają oni siedem dni na dostarczenie do sądu swoistego dowodu na to, że są niewinni.

Szukasz pracy w Szczecinie? Koniecznie aplikuj na nasze oferty -> Praca Szczecin 

Oceń artykuł
3/5 (2)