Supervisor – kto to jest? Zakres obowiązków i zarobki

Supervisor to ważna osoba w każdym przedsiębiorstwie. Jego zadania spinają pracę całego zespołu i ułatwiają kontakt z pozostałymi działami. Czym się zajmuje supervisor? Jaki jest jego zakres obowiązków i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Sprawdź!

supervisor zarządzający zespołem

Koordynowanie projektów i analiza wyników pracy to bardzo ważne zadania, które poprawiają płynność i efektywność wykonywanej pracy. Supervisor ma na celu spinać ze sobą wszystkie elementy konkretnego projektu i raportować wyniki podejmowanych działań. Tak odpowiedzialne stanowisko wymaga od niego wysokich kwalifikacji i konkretnego zestawu cech charakteru. Zatrudnienie dobrego kierownika od optymalizacji działań i raportowania jest jednym z podstawowych zabiegów usprawniających pracę rozrastającego się zespołu. Czym zajmuje się supervisor? Kariera na tym stanowisku to dobry wybór? Na jakie zarobki można liczyć?

Supervisor – kto to? Definicja i omówienie

Obowiązki supervisora można umiejscowić gdzieś pomiędzy team leaderem a menadżerem projektu. Supervisor to właściwie pewnego rodzaju koordynator, który ma być jednocześnie team leaderem, osobą spinającą projekt i źródłem kontaktującym się z osobami z zewnątrz. Zatrudnienie na tym stanowisku oznacza bycie częścią kadry zarządzającej w firmie, a to rodzi duże szanse na atrakcyjne wynagrodzenie. O zarobkach supervisora opowiemy w dalszej części artykułu.

Zakres obowiązków supervisora – czym się zajmuje?

Zakres obowiązków supervisora jest bardzo szeroki, jednak pomaga w dokładnym określeniu specyfiki tego zawodu. Supervisor zazwyczaj pełni kilka funkcji jednocześnie, ponieważ jest łącznikiem między zespołem a menadżerami najwyższego szczebla i prezesem. Aby ułatwić ocenę obowiązków koordynatora, warto podzielić jego stanowisko ze względu na trzy najważniejsze obszary działań.

  1. Team leader: jednym z podstawowych zadań supervisora powinno być skuteczne zarządzanie podległym mu zespołem. Człowiek na takim stanowisku powinien umieć układać pracę innym osobom i dbać o uporządkowanie przepływu informacji. Zarządzanie ludźmi to też odpowiednie motywowanie do działania i dbanie o zadowolenie pracowników. Supervisor powinien wyciągać z jego zespołu to, co najlepsze.
  2. Kierownik projektu: bycie kierownikiem projektu to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Na barkach takiej osoby spoczywa sukces całego przedsięwzięcia. Supervisor powinien dbać o czasowe wykonywanie zadań i wyłapywać ewentualne błędy powstałe w procesie twórczym. Do jego obowiązków należy też kontakt z klientami i firmami zewnętrznymi.
  3. Łącznik i osoba raportująca: stanowisko kierownicze w strukturze organizacyjnej firmy ma zapewnić lepszy obieg informacji i odebrać nieco obowiązków głównemu pracodawcy. Supervisor ma sporządzać raporty z wyników dotychczasowej pracy, przyjmować określony schemat raportowania i informować o wszystkim swojego przełożonego. Dzięki temu prezes nie musi wnikać aż tak bardzo w funkcjonowanie zespołu. Może powierzyć zadanie kompetentnej osobie, która przedstawi mu potem wyniki swoich działań.

Supervisor – jakie umiejętności i wymagania na stanowisku?

Pozycja kierownicza w każdej firmie musi się wiązać z odpowiednim zestawem kompetencji i cech charakteru. Zarządzanie zespołem to zadanie dla osób z charyzmą, które potrafią zjednywać sobie ludzi. Supervisor powinien umieć dysponować zadania i wymagać określonych wyników od swoich podwładnych. To w dużej mierze od niego zależy, czy zadania do wykonania w ramach projektów, będą zrobione na czas i zgodnie z oczekiwaniami zarządu. Jaki zestaw umiejętności przyda się w karierze supervisora? Co warto wpisać do CV?

  • Umiejętności miękkie: biegłość w zarządzaniu ludźmi, multitasking, odporność na stres, punktualność, odpowiedzialność, umiejętności interpersonalne, komunikatywność, analityczny umysł, praca pod presją czasu, wykonywanie pracy zadaniowej, empatia, cierpliwość.
  • Umiejętności twarde: prawo jazdy kat. B, obsługa komputera, znajomość pakietu Office, wiedza z zakresu psychologii i zarządzania, biegła znajomość języka angielskiego, znajomość innych języków obcych.

Każdy, kto aplikuje na stanowisko supervisora, powinien też zadbać o pochwalenie się certyfikatami, doświadczeniem zawodowym i wykształceniem. Najbardziej rozchwytywani są absolwenci zarządzania, finansów i rachunkowości, a także ekonomii. Jeszcze lepiej, jeśli kandydat ukończył prestiżowe studia MBA.

Zatrudnienie supervisora w firmie – czy to potrzebne?

Wiele osób zastanawia się, czy zatrudnienie supervisora w firmie jest w ogóle potrzebne. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ wiele zależy od sytuacji przedsiębiorstwa i jego potrzeb. Osoba spinająca pracę zespołu, projekt i przepływ informacji z zarządem może wnieść wiele dobrego w funkcjonowanie firmy. Takie stanowiska powstają najczęściej w dużych korporacjach o mocno wypukłej strukturze organizacyjnej.

Duże firmy składają się nawet z kilkudziesięciu zespołów, którymi nie da rady zarządzać jedna osoba. W ich sytuacji zatrudnienie supervisora jest niemal niezbędne. W innym przypadku pracownicy mogą mieć trudności w sprawnym wykonywaniu swoich obowiązków i uzyskiwaniu wsparcia od przełożonych.

Supervisor nie będzie aż tak niezbędny w najmniejszych przedsiębiorstwach. Jeżeli mówimy tutaj o jednoosobowej działalności gospodarczej, lub małej firmie składającej się z kilku osób, to takie stanowisko może stanowić źródło zbędnych wydatków. W najmniejszych przedsiębiorstwach koordynacją zadań może zajmować się sam CEO.

Ile zarabia supervisor?

Aby ocenić zarobki supervisora, trzeba pamiętać o specyfice tego zawodu. Wynagrodzenie na tym stanowisku zależy od wielkości firmy, rozbudowania zespołu, miasta zatrudnienia i obowiązków. Zgodnie z portalem wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzeń team leadera to nieco ponad 8500 złotych brutto. Zarobki odpowiednio wzrosną, jeżeli supervisor przejmie dodatkowe obowiązki. Niektóre źródła podają, że taka osoba może zarabiać nawet 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Warto dodać, że wynagrodzenia, o których mówimy, to kwoty wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Wielu specjalistów decyduje się na umowy B2B, które mogą znacząco podnieść ich wynagrodzenie. Nie należy też mylić przeciętnych zarobków supervisora z faktyczną pensją w danej firmie. Dobry specjalista z doświadczeniem, zarządzający międzynarodowym środowiskiem, może z powodzeniem zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Różnice między supervisorem a team leaderem

Jak pewnie udało Ci się zauważyć, naprzemiennie stosujemy nazwy kilku zawodów. Taki zabieg wynika z pewnych zależności między supervisorem, team leaderem, a koordynatorem projektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby supervisor pełnił wyłącznie funkcję team leadera lub kierownika. Teoretycznie zakres obowiązków supervisora jest nieco szerszy, jednak to już zależy od danej firmy. W wielu miejscach kierownik i supervisor to w zasadzie synonim.

Anglojęzycznego odpowiednika najczęściej używa się w firmach międzynarodowych, które mają kontakt z klientami z całego globu. Dzięki temu klienci od razu wiedzą, że rozmawiają z nimi kierownicy i nie muszą zajmować się tłumaczeniem nazwy stanowiska. Taki zabieg przydaje się również wtedy, gdy w firmie pracują osoby porozumiewające się w innych językach.

Supervisor – kariera z perspektywami?

Zdobycie odpowiednich uprawnień i zarządzanie zespołem nawet w najmniejszej firmie, może otworzyć furtkę do udanej kariery zawodowej. Na rynku pracy od lat panuje zapotrzebowanie na dobrych specjalistów, a umiejętność kierowania projektem przyda się w każdej firmie. Właśnie dlatego możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że praca supervisora to ścieżka kariery z perspektywami. Osoba pracująca bezpośrednio z zarządem lub menadżerami najwyższego szczebla, może zbudować networking najlepszej jakości i błyskawicznie piąć się po szczeblach zawodowej kariery.

Oceń artykuł
5/5 (1)