Schizofrenia a zdolność do pracy – jaka praca dla schizofrenika? Dlaczego pracodawcy boją się ich zatrudniać?

Schizofrenia a praca to temat, który warto poruszyć. Schizofrenicy stanowią zaledwie 1% populacji, dlatego też niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest ta choroba. Osoby z takimi przypadłościami często traktuje się jako realne zagrożenie. Czy to dlatego pracodawcy tak rzadko zatrudniają schizofreników? Jaka praca dla schizofrenika to dobry pomysł?

schizofrenia a praca

Obawy przed innością, zagrożeniem, bądź czysta niewiedza. Z tych i wielu innych powodów, osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne mają ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Przyzwyczailiśmy się już do problemów takich jak depresja w pracy lub wypalenie zawodowe. Kłopoty w zatrudnieniu zaczynają się wtedy, gdy przypadłość wykracza poza najbardziej rozpowszechnione przypadki. Jednym z tematów, który zdecydowanie warto poruszyć, jest schizofrenia a praca. W społeczeństwie panuje przekonanie, że schizofrenicy to często osoby niebezpieczne, które warto izolować od innych. Całkiem możliwe, że tak krzywdzące przekonanie sprawia, że zaledwie jeden procent chorych ma stałą pracę. Jak to jest naprawdę? Czy schizofrenik może pracować?

Chcesz porozmawiać o tym z innymi? Wątek Schizofrenia a praca – forum GoWork.pl zaprasza!

Schizofrenia a praca – jakie są najczęstsze objawy choroby?

Można powiedzieć, że schizofrenia a praca jest tematyką pełną niedomówień i niesłusznej stygmatyzacji. Schorzenie tego typu to jedno z najbardziej poważnych zaburzeń, którego może doświadczyć ludzka psychika. Specjaliści wciąż mają ogromne problemy z diagnozą i leczeniem choroby. Umysł człowieka jest szalenie rozbudowanym narzędziem. Jego zakamarki stanowią zagadkę dla najbardziej doświadczonych badaczy. Samo schorzenie może objawiać się w różnych formach. Warto wiedzieć, że najczęściej występującymi objawami są:

  • zmienne nastroje i obojętność uczuciowa,
  • problemy z zapamiętywaniem,
  • problemy z koncentracją, organizacją otoczenia, wyrażaniem swoich myśli i hierarchizacją zadań,
  • urojenia dotyczące spraw życia codziennego, słyszenie głosów, przekonanie o spiskach, całkowite przekonanie o nierealnych scenariuszach,
  • omamy wzrokowe (halucynacje),
  • zaburzenia w zachowaniu, czyli przeskakiwanie z nadmiernego pobudzenia do stanu, gdy występuje całkowity marazm i apatia,
  • problemy z dostosowaniem emocji do sytuacji, negatywne myśli, nagła utrata zainteresowania.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę ze złożoności problemu. Osoba chora na schizofrenię może odczuwać tylko niektóre objawy lub odczuwać je wszystkie. Ich nasilenie też zależy od przypadku i podjętego leczenia. Wiele osób ma bardzo negatywne odczucia i obawia się ludzi chorych. Schizofrenik w pracy to dla części społeczeństwa ogromne zagrożenie. Dlaczego tak jest? Trudno powiedzieć. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w ogromnej większości przypadków, osoby chore – nie są żadnym zagrożeniem dla swojego otoczenia. 

Schizofrenia a zdolność do pracy – dlaczego tylko 1 na 100 schizofreników pracuje?

Przedmiotem rozważań wielu osób, które znają chorego na schizofrenię lub same cierpią na ową przypadłość, jest schizofrenia a zdolność do pracy. Trzeba jasno powiedzieć, że schizofrenik, który został poddany odpowiedniemu leczeniu, najprawdopodobniej nie będzie stanowił zagrożenia dla otoczenia. Psychologowie zapewniają, że ponad połowa osób dotkniętych schorzeniem, mogłaby wykonywać pracę zawodową i odnosić w niej sukcesy. Co na to statystyki? Zaledwie jeden procent chorych zostało zatrudnionych na stałe. 

Psychologowie zgodnie twierdzą, że obawy pracodawców i zatrudnionych są całkiem bezpodstawne. Co więcej, wielu z nich mogłoby zyskać na zatrudnieniu osoby chorej na schizofrenię. Uważa się, że tacy ludzie to często ponadprzeciętnie inteligentni, kreatywni i analitycznie myślący pracownicy. Nie ważne, czy to praca w Katowicach, Warszawie, Krakowie, czy zdalna – osoby chore także mogą stanowić o sile firmowego zespołu. Jaka praca dla schizofrenika nie jest wskazana? 

Jaka praca dla schizofrenika będzie najlepsza? Czego powinien unikać?

Schizofrenia a praca to obszar, który stwarza wiele możliwości. Osoby cierpiące na takie schorzenie mogą z powodzeniem piastować wysokie stanowiska. Specjaliści zaznaczają, że schizofrenicy to ludzie często ponadprzeciętnie inteligentni, o wysokich zdolnościach analitycznych, ścisłych i artystycznych. Często z łatwością zdobywają wykształcenie wyższe, a czasem stanowią o sile naukowej własnej uczelni. Jaka praca dla schizofrenika to kiepski pomysł?

Z racji tego, że schizofrenicy mają częste problemy z wielogodzinną koncentracją i zapamiętywaniem, nie powinni wykonywać zawodów, które tego wymagają. Stanowisko pilota samolotu, kierowcy zawodowego bądź operatora dźwigu będzie poza ich zasięgiem. Nie ma jednak przeszkód, aby schizofrenik był ochroniarzem, wykładowcą, artystą, pracownikiem biurowym, czy analitykiem. Największą przeszkodą w jego życiu paradoksalnie może nie być choroba. Co zatem? 

Schizofrenia a praca – piękny umysł, czy same przeszkody?

Czy schizofrenik może pracować? Jak najbardziej! Czy to jego umysł jest największą przeszkodą? Absolutnie nie. Nie wszyscy to wiedzą, ale większość schizofreników to nie osoby zamknięte w zakładzie psychiatrycznym. Mnóstwo chorych stara się normalnie funkcjonować, a my codziennie mijamy ich w drodze do sklepu lub pracy. Odpowiednio dobrana terapia i leczenie sprawiają, że największym wrogiem osoby chorej może być drugi człowiek. 

Na każdym kroku obserwujemy problemy z akceptacją osób, które zachowują się nieco inaczej. Irracjonalny strach i wyśmiewanie wśród współpracowników, odrzucanie CV przez pracodawców i wykluczanie z życia towarzyskiego – to problemy, z którymi na co dzień spotykają się osoby chore. Tymczasem jak zauważył psycholog Paweł Brzeziński:

Każdy pracownik, nawet w pełni zdrowy psychicznie może mieć gorszy dzień, spowodowany na przykład nadmiarem stresu lub złą sytuacją rodzinna – staje się wtedy nerwowy i traci kontrolę nad swoimi emocjami – nie potrzeba do tego choroby psychicznej.

Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora